25-06-2021 Цвети с нова лекция на Уимбълдън

Цвети с нова лекция на Уимбълдън

25-06-2021 Тема спорт

Цветана Пиронкова (№103) остана единствената ни тенисистка, която съхрани шансове за участие в основната схема на Уимбълдън. Първата ни ракета, която е полуфиналист на „Ол Инглънд Клъб” от 2010 година, се класира за решителния трети кръг на квалификациите в Лондон. 33-годишната пловдивчанка изнесе нова лекция на свещената трева, след като срази представителката на домакините Найкта Бейнс (№293) с категоричното 6:1, 6:2. Двубоят продължи 54 минути, а след първите си два мача Цвети е загубила само 4 гейма! Срещите от квалификациите се провеждат на кортовете в Рохемптън.
Победата означава, че Пиронкова е вече на един успех от завръщане в основната схема след 4 години пауза. За последно най-добрата ни тенисистка игра там през 2017-а, когато отстъпи в два сета на Каролин Вожняцки. Впоследствие пловдивчанката се оттегли за 3 сезона от Тура, като се възстановяваше от травма и роди първата си рожба.
От участие в откриващия ден я дели единствено Ана Конюх (№129). 23-годишната хърватка е бивша №20 в световната ранглиста, като изпадна от първата стотица заради проблемите с контузии от 2019-а насам. В момента обаче Конюх е възстановена от поредната травма, като записа солидни резултати – финал в Белград и осминафинал в Маями, където победи Ига Швьонтек. До момента Цвети и хърватката не са се срещали на Тура.
За съжаление останалите ни три представителки в пресявките на Уимбълдън вече са аут. Втората ни ракета Виктория Томова (№105) загуби изненадващо от намиращата се под №238 Даниел Лао. Американската представителка постигна сензационна победа след 6:1, 2:6, 6:4 за 114 минути. Така 26-годишната софиянка се размина с възможността да участва за втори път в основната схема на Уимбълдън след 2018-а, когато достигна до втори кръг и загуби от Серина Уилямс.
Поражения допуснаха още Изабелла Шиникова (№220) и Елица Костова (№259). Те отстъпиха съответно на Клеър Лиу (№120) с 4:6, 3:6, както и на Ксиню Уан (№144) с 2:6, 1:6. Жребият за основната схема на Уимбълдън ще се тегли днес, като Григор Димитров ще е поставен под №19 при мъжете.