Гецата: ЦСКА трябваше да направи повече в дербито

22-12-2020 Владимир ИВАНОВ

Бившият полузащитник Георги Георгиев-Гецата има 126 мача и 35 гола за ЦСКА в четирите си сезона на „Армията”. Пред „Тема Спорт” бронзовият медалист от САЩ ’94 коментира успеха над Левски (1:0), представянето на червените през есента и шансовете им за титлата. 57-годишният Георгиев обърна внимание и на реакцията на халфа на ЦСКА Юнус Санкаре, който преди 10 дни срещу Ботев Вр не поздрави треньора Акрапович при смяната си.

ЗА ВЕЧНОТО ДЕРБИ

Средна оценка за мача. Слаб Левски, който не можеше да създаде почти нищо. ЦСКА превъзхождаше през първото полувреме, а след почивката дойде глупав червен картон и браха страх до края - последните 15 минути се бяха прибрали като опълченци. Все пак червените оправдаха ролята си на фаворит, а и в тази ситуация нямаше как да не бъдат фаворизирани. Но очаквах повече. Първото полувреме ЦСКА тръгнаха добре, играеха със самочувствие, поведоха рано. Създадоха и още хубави ситуации, но имат проблеми пред гола. Дузпа всеки може да пропусне, няма вина Тиаго. Нагласата на тима контрастираше - от доминация преди почивката до треперене в края. На такъв съперник трябва да му вкараш 2-3 гола и да затвориш мача. Добре, че Левски нямаха идеи в атака, дори и с човек повече - отправиха само един удар в последната минута. Просто качеството при сините не е добро в момента. Мисля, че съдията Никола Попов не повлия на резултата.

ЗА ПРОГРЕСА НА ЦСКА
Безспорно е, че има напредък при Бруно Акрапович - най-вече в настроението, в раздаването. Но чисто игрово само с тази схема 3-5-2 не може, смятам, че трябва да има и вариант Б. Като индивидуалности Вальо Антов е много постоянен - имаше леки колебания за кратко, но те се дължаха на ротации в схемата и после той се стабилизира. Брадли Мазику играе добре, поддържа едно ниво, макар че в дефанзивен план допуска грешки. Али Соу се отпуши напоследък, но при него въпросът е дали ще бъде продаден в чужбина. Крилата остават длъжници. Очаквам повече от Енрике - много добър футболист, но трябва да е по-постоянен. Синклеър също има качества и е време да започне да се налага. Но при наличието на 6-7 външни играчи с постоянното им въртене те не могат да добият увереност. Пък и сега играят с халф-бекове.

ЗА САНКАРЕ
Санкаре не е прав, треньорът има право да го сменя, когато прецени. Не на всеки се харесва, но трябва да спазва правилата в договора си. За мен звучи като "професионална грешка". Юнус отлично знае, че във Франция никой няма да го толерира, затова имаше и в Бордо такива проблеми преди две години. Иначе е добър футболист. Нормалното и естествено е да го глобят, няма как да се размине. Мен във Франция, в Мюлуз, ме бяха глобили 20 долара, защото ме видяха да пия кока-кола - плащам си и не питам защо.

ЗА ЛИГА ЕВРОПА
ЦСКА може да съжалява, че не излезе от групата. Три мача ги опропастиха, този с ЧФР Клуж вкъщи и двата с Йънг Бойс - и тактически, и психологически. Важно е тимът да затвърди това участие с пробив и догодина. Коефициентът на клуба също се вдигна. Време е ЦСКА освен шампионска титла у нас да гони и още по-добро представяне в Европа - да не се задоволява с една победа и един равен.

ЗА БИТКАТА ЗА ТИТЛАТА
Абсолютно реално е ЦСКА да мисли за титлата. Тези 6 точки на първо време изглеждат много, но не са. Предстоят и плейофи. Да се надяваме, че март-април ще има вече и публика, която също оказва влияние. Шест точки нищо не са - два мача са това. Имат и директни двубои, така че е възможен обрат на върха. Но трябва постоянство и правилни действия през зимната пауза.