в днешния брой  Два от рекордите на „Герена“  са свързани с благоевградчани

Два от рекордите на „Герена“ са свързани с благоевградчани

30-08-2015 Тема спорт

Сини и зелено-бели събират 60 хиляди на стадиона, гостите не искат да си спомнят за „вихру??ката“ от 1980 година

Два от рекордите, които пази домът на Левски – стадион „Георги Аспарухов“, са свързани именно с двубои срещу благоевградския Пирин.
Първият от тях е поставен на 16 септември 1973 година. Тогава сините приемат орлетата на „Герена“, а мачът ще остане завинаги в аналите като най-посетения в историята на съоръжението. Капацитетът му по онова време е 45 000 зрители, но на трибуните му с правостоящите се събират 60 хиляди ду??и. „Няма??е хора само по двата пилона за знамената“, твърдят очевидци.
Кое предизвиква този огромен интерес? Двата тима се срещат в ??естия кръг на ??ампионата. До онзи момент, под ръководството на Димитър Дойчинов, домакините нямат загубена точка и мачът става част от рекордната им серия от 12 поредни победи, прекъсната от 1:1 в Плевен срещу местния Спартак. В дебютния си сезон в А група (1973/74) Пирин също прави впечатляващ старт – 3 победи (2:1 над Славия у дома, 1:0 над Академик в София и 2:0 над Спартак Пл на свой терен), 1 равенство (1:1 с Етър във Велико Търново) и 1 загуба (на старта на сезона – 0:2 от Янтра в Габрово). Така орлетата имат равен брой точки с действащия ??ампион ЦСКА и неговия подгласник Локо Пд – по 7.
Зрелището за натъпканите като сардели фенове си заслужава – нулево реми до 62-ата минута и после 4:0 за домакините. Кирил Миланов–Байко открива, а само 5 по-късно Меци Веселинов прави 2:0. Кефът за столичани е пълен благодарение на два гола на Васил Митков–Шопа в последните 5 минути.
Авторът на първия гол за Пирин в А група Борис Николов си спомня: „Направихме рекорд при първото ни гостуване на сините в София, когато близо 6000 зрители ни подкрепяха. А над 1000 благоевградчани не успяха да влязат на стадиона“. „60 000 на „Герена“ е заглавието на другия ден във в. „Народен спорт“, а треньорът на сините Димитър Дойчинов старателно го изрязва и го залепва на дъската в съблекалнята, на която чертае на разборите...
За жалост времената отдавна не са такива и тази вечер, ако се съберат 6 хиляди на „Георги Аспарухов“ да наблюдават Левски и Пирин, ще е постижение.
Вторият рекорд, свързан със сблъсъците между двата тима, е поставен на 12 септември 1980 година – мачът отново е в ??естия кръг, а орлетата не искат и да си спомнят за вихру??ката пред вратата им. Сините печелят със 7:1, като досега недостижимо остава това, че вкарват и седемте си попадения през едно полувреме. Всички те са реализирани след почивката само за 33 минути – в 52-ата, 54-ата, 57-ата, 64-ата, 74-ата, 84-ата и 85-ата. През сезон 2006/2007 те на два пъти са на път да счупят този рекорд и да вкарат повече голове през една част, но стигат само до 6 – при 8:0 над Марек и 10:0 над Черноморец-Бургас-София на ??вайло Дражев. Тези два двубоя обаче са на националния стадион, а не на „Герена“.