в днешния брой 100 години Берое - Бронзови медали и пробив в истинските евротурнири

100 години Берое - Бронзови медали и пробив в истинските евротурнири

15-03-2016 ??ван НЕЙКОВ

През сезон 1970/71 Берое е в Б група, след като в преди??ната кампания е изхвърлен от елита заради ексцесиите по трибуните на мача с Левски. Престоят във втория е??елон обаче е използван по отличен начин от заралии, които успяват да сглобят отбор, който ще обърка сметките на тимовете в А група, както и ще направи сериозен пробив в евротурнирите. В Б те постигат 23 победи в 34 мача, вкарват 90 гола и по безапелационен начин си спечелват промоция. Така чистилището е преминато и е ред на сензациите. Берое наистина се завръща с гръм и трясък при големите. Започва силно кампанията и зимува на четвърто място в класирането. През пролетта всички очакват домакинството на Левски. На 11 март 1972 година стадионът се пука по ??евовете, пред него и по околните хълмове също има тълпи от хора. Този път обаче всичко минава мирно и тихо. Трибуните изригват от радостни възгласи още в 4-ата минута след гол на Димитър Димитров, но Павел Панов изравнява за сините и мачът завър??ва 1:1. С точката отборът остава в спора за бронзовите финали. ?? ги извоюва в последния 34-и кръг. Тогава Берое приема Славия - на гостите им е необходима само победа, за да изместят старозагорци от третото място. През първата част голове не падат, но през втората домакините по безапелационен начин показват кой е добър - Димитър Димитров и Жеко Желев носят успеха с 2:0 и тимът за първи път печели медали, а с това и правото през сезон 1972/73 да дебютира в евротурнирите (заралии вече са спечелили две Балкански купи, но не са участвали в КЕШ, УЕФА или КНК).
Партията-майка пък се натяга на клуба и наред с бронзовите медали им присъжда още трофеи. В знак на извинение към старозагорци в края на сезона БФФ награждава Берое с купата за отборно спортсменство (тогава има и такава), а халфът на тима Евгени Янчовски е обявен за спортсмен №1 на първенството. В добавка заралийските зрители са челници в съревнованието за образцова спортна публика - някой много силно иска бурното минало да остане погребано. През 1972-ра в тима са близо и до още една купа – до последния кръг централният нападател Петко Петков води в листата на голмайсторите с 26 точни изстрела. Срещу белите обаче не успява да вкара, а мачът на основния му конкурент Петър Жеков е на другия ден. В протоколния двубой на ЦСКА с ямболския Тунджа (тогава Лъсков) Жеката знае точно колко трябва да отбележи и завър??ва сезона с гол преднина.
Под Аязмото преживяват и истинска трагедия – десният бек Петко Бароков е повикан за сбор на младежкия национален тим, за който никога няма да стигне. На 27 март 1972 г. той тръгва за София, но на 16 км от столицата върху автомобила, който ??офира, връхлита камион. Спасява се само съпругата му, а Бароков и петгоди??ният му син Румен загиват. Погребението му в Стара Загора наподобява това на Гунди и Котков няколко месеца по-рано.
13 септември 1972 г. е паметен ден за клуба - Берое прави своя дебют в Купата на УЕФА, но без треньора си Христо Младенов, който е издигнат на поста национален селекционер. Заралии са водени от Лозан Коцев. Началото е като в приказките – 7:0 срещу виенската Аустрия, която 2 години по-рано е отстранила Левски с Гунди за КЕШ. Това и досега си остава най-тежката загуба за австрийците в евротурнирите. Деветката Петко Петков е неудържим и 8 години и 3 дни след петте гола на локомотивеца Никола Котков срещу Малмьо повтаря подвига. Още в 12-ата минута той преминава през цялата отбрана на австрийците и вкарва на вратаря Менцел - първи гол на заралии в евротурнирите. До почивката Аустрия е поставена на колене - нови две попадения на Петков и едно на Георги Белчев. В заключителните 10 минути на срещата гостите вадят още три пъти топката от мрежата си след нови два точни изстрела на Петков и един на Янчовски.
„Поех отбор в подем – разказва наставникът Лозан Коцев. – Прецених, че в нападателен план Берое може много повече с присъствието на Петков. Това, което виждахме по-късно по европейските терени от Марко ван Бастен, още тогава се забелязва??е в играта на Петко. Той обаче не остави ярка диря в националния тим, защото не бе достатъчно оценен от някои специалисти. Пък и мнозина национали не можеха и не желаеха да се съобразят със специфичния му стил.“ Споменът за ко??марния нападател е толкова жив във виенския клуб, че 8 години по-късно Аустрия купува близо 35-годи??ния Петков. Голаджията става първият българин, който отива официално като професионалист в западноевропейска държава и още в първия си сезон стига до титлата...
Шокът от вихру??ката 7:0 е поразителен и за самите играчи на Берое. „Когато излязохме в реван??а, си казах: „Тези могат ли да ни отбележат 8 гола и да станем за резил – спомня си Петков. – Почти всички от тях бяха национали. Но бързо им вкарах още 2 гола. Бихме ги и там с 3:1.“
Но заралии не спират с изненадите. На 1/16-финалите те стават първият български тим в историята, който елиминира унгарски. Маджарската прокоба е пречупена срещу армейския Хонвед, някога??ния клуб на Пу??ка??, след 5 последователни неуспе??ни опита на родни тимове срещу Ва??а??, МТК, Дожа Уйпещ, ЕТО Гьор и Ференцваро??. В дъждовния следобед на 25 октомври в Стара Загора Хонвед е отнесен с 3:0. След нулево първо полувреме Петков открива с първата атака през втората част, а разгрома оформят Димитров и Киров. Реван??ът е изигран тактически грамотно - 0:1 едва в 90-ата минута с попадение на унгарския национал Пал.
Така в късната футболна есен всички погледи на родните запалянковци са вперени в старозагорци. Жребият отрежда на осминафиналите да срещнат югославския ОФК от белградския квартал Карабурма. Заралии мечтаят за четвъртфинал, но съперникът е опитен турнирен боец - в онези времена два пъти достига до полуфинал. В Белград реферът отменя гол на Боре Киров, а мачът завър??ва 0:0. В мразовития 13 декември под Аязмото очакват нова победа. До 70-ата минута любимците им водят с гол на Киров от дузпа, но с два гола на Зец и един на Сантрач мечтата на запалянковците е съкру??ена.

КУПА НА УЕФА, СЕЗОН 1972/73

1/32-финал, първи мач
13 септември 1972 г.
БЕРОЕ – АУСТР??Я (В??ЕНА, АВ.) 7:0
1:0 П. Петков 12, 2:0 Г. Белчев 25, 3:0 П. Петков 29-д., 4:0 П. Петков 45, 5:0 П. Петков 81, 6:0 П. Петков 87, 7:0 Евг. Янчовски 89