в днешния брой  Чичото на Попангелов слаломира сред резерви на ЦСКА

Чичото на Попангелов слаломира сред резерви на ЦСКА

01-10-2015 Една поредица на ЛЮБОМ??Р СЕРАФ??МОВ

Принасят червените в жертва заради бронз от олимпиада, на финала Патрата препъва пловдивския Ботев

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

В годините на социализма многобройните привърженици на Левски са убедени, че любимият им тим уми??лено е държан от властта в сянката на фаворизирания ЦСКА. В историята на купата от онзи период обаче има и пример как синият тим е бил в облагодетелстван от тъпо административно ре??ение в ущърб на вечния съперник.
През 1956 г. червените са превърнати във витрина на родния спорт, в един своеобразен футболен Глоубтротърс, който обикаля света. От март до декември същата година тогава??ният ЦДНА изиграва 11 международни мача срещу изтъкнати европейски отбори, печели 9 от тях, завър??ва една среща наравно и губи само един двубой. Червените правят и своя дебют в прохождащата Купа на европейските ??ампиони срещу първенеца на Румъния Динамо Букурещ със за??еметяващото 8:1. В същото време България играе на олимпийските игри в далечна Австралия, а сред 14-те национали 11 са от червения тим. В състава, воден от армейския треньор Крум Милев, няма нито един левскар. Подготовката и самото участие на олимпиадата, където с 10 титуляри от ЦСКА печелим бронзовите медали, продължава повече от месец в късната есен. В жертва на националните интереси е принесено участието на армейците в турнира за националната купа, който е през същия период. Футболните началници взимат ре??ение не да се търсят нови дати, а просто червените да играят в надпреварата с втория си тим.
„А купата на Съветската армия? Отново я изпуснахме – спомня си капитанът на ЦСКА Стефан Божков в своята автобиография. – Като че ли в борбата за нея не ни върви така, както в републиканското първенство. Все ще се случи нещо, което ще намали ??ансовете на на??ия отбор. За купата ние участвахме без 11-те олимпийци. Протегнатите ни към купата ръце останаха празни след изиграването на полуфиналния мач, в който на??ият „кръвен брат” СКНА от Пловдив (б.а. всъщност Ботев) победи дублиращия ни отбор и се класира за финала. Там пловдивските армейци станаха лесна плячка на рутинирания Динамо (б.а. Левски). Динамовци отново имаха щастието да спечелят купата, без да се преборят с нас, а ние имахме нещастието да не им попречим на това, тъй като по същото време трябва??е да защитаваме честта на българския футбол в Австралия“.
Червените са под заплахата да отпаднат още на първото стъпало от финалния турнир, когато гостуват на играещия в Южната Б група Локо Пд. 120-те минути на двубоя завър??ват при нулево равенство, а на следващия ден преиграването започва по ко??марен начин за армейците – още във втората минута резултатът е 2:0 за железничарите след голове на Стойчо Съчмалиев и на изгряващата голова ма??ина ??ван Кънчев-Къната. ??грата се изнервя и пловдивският рефер Никола Дундаров отстранява от игра локомотивеца Димитър Тасев и Георги Димитров-Червения от столичния тим. До края на първата част Петър Михайлов намалява резултата, а след почивката червените стигат до пълния обрат – 3:2 с попадения на Крум Янев и Костадин Сотиров.
Колорит в ранната фаза на турнира придават отбори от окръжните групи – Урожай от село Търнава и столичния завод Воро??илов, дори и тимове от градските групи – перни??кия завод Сталин, но на четвъртфиналите и осемте тима са елитни. С гол на Петър Михайлов в 63-ата минута на двубоя със Спартак Сф ЦСКА прескача и това нелеко препятствие, докато пловдивското дерби между Ботев и Спартак е ре??ено чак в продълженията. В 104-ата минута след пас на Рангел Рангелов централният нападател на канарчетата ??ван Сотиров-Албанеца бележи победното попадение. В същия момент той е провокиран от Димитър Димов и двамата са изпратени от съдията преждевременно в съблекалните.
Жребият за полуфиналите разминава сини и червени и Левски се изправя срещу столичния Локомотив, а ЦСКА пътува за Пловдив за среща с местния Ботев. В софийското дерби двата тима изиграват мач на тактическо надлъгване и дебнене, като автор на единственото попадение става новата звезда на сините Христо ??лиев-Патрата. В другия полуфинал резервите на ЦСКА са подхлъзнати от чичото на най-големия ни скиор алпиец Петър Попангелов. С два гола след почивката на отбиващия военната си служба в Пловдив самоковец Ангел Попангелов-Ачо Ботев стига до пълен обрат, въпреки че софиянци повеждат още в 11-ата минута чрез перничанина Павел Владимиров-Пальо.
Ботев обаче е разбита команда преди финала – в дните преди него цели петима футболисти напускат клуба. Войниците ??ван Георгиев-Ването и Стоян Генов-Бабето са уволнени и се прибират в София, а Ването дори облича екипа на съперника Левски за ре??ителния сблъсък. В стартовия състав на сините личат имената и на още трима, изкарали казармата в пловдивския тим – Димо Печеников, Димитър Йорданов-Куку??а и Пейо Пеев-Моркова.
Двубоят започва злощастно за пловдивчани – в 18-ата минута новият капитан на Левски Христо ??лиев-Патрата центрира отляво, а левият бек на гостите ??ван Атанасов-Ежко си отбелязва нелеп автогол. „Не видях топката – си спомня след години този миг бранителят. – Като забелязах къде се пласира вратарят ни Кекеманов, поисках да завардя съответния сектор, но топката бе остра и фалцова и щом докосна крака ми, отскочи в мрежата. Чак там я видях. 20 години играя футбол и това бе първият ми автогол. Точно на този мач ли трябва??е да стане?“. Три минути по-късно Патрата изненадва и пловдивския страж с ??ут от 30 метра. Ботевци все пак намират сили да поддържат привидното равновесие на силите. Живко Карадалиев намалява след отсъдена дузпа - при първия му лек удар от бялата точка кълбото се отбива в страничната гледа след намеса на вратаря ??ван Дервентски, но отново отива в краката на пловдивчанина.
До края на полувремето точни са централните нападатели на двата тима Димитър Йорданов и ??ван Сотиров, но след антракта левскарите доубиват на контри уморения си съперник. Патрата отново е точен, а последният пирон в ковчега на пловдивските амбиции за трофей забива доскоро??ният съотборник на канарчетата ??ван Георгиев – 5:2. Този път път тимът на Попангелов пада, изпързалян от младите и технични сини нападатели.

Очаквайте следващия четвъртък
След 4 години без победа над ЦСКА, сините печелят финал преди финала срещу армейците и стигат до седмата купа в историята си.