в днешния брой  ЦСКА с 9 класики при домакинствата си на Берое

ЦСКА с 9 класики при домакинствата си на Берое

10-12-2017 Румен СЛАВОВ

* Равносметката от последните 10 срещи на „Армията” е 8 победи за армейците, едно равенство и една победа за заралии.
* Най-често срещаните резултати на срещите в София са: 3:0 - 9 пъти, 1:0 - 8 пъти (7 за червените и 1 за беройци), 4:2, 2:0 и 1:1 по 4 пъти.
* През месец декември двата отбора са играли 3 мача в София, като армейците имат една победа през 1963 година и 2 срещи са завър??или наравно 1:1 през 1964 и 1966 година. Така за първи път от 51 години ЦСКА и Берое ще играят на „Армията” през декември.
* В 20-ия кръг ЦСКА и Берое са играли 2 пъти в столицата, като червените имат една победа през 2001 година с 5:0 и равенство 2:2 през 1984 година.
* На 10 декември Берое е играл 2 пъти като гост в А група срещу други
противници и има 2 загуби.
* Единствената победа на Берое над ЦСКА в столицата бе постигната на 7 март 2015 година с гол на Ал. Н’Дайе в 74-ата минута.
* Загубата на Берое с 10:2 на 2 май 1992 г. е най-големият разгром на старозагорци в цялата им история.
* Равносметката от 49 срещи, играни в столицата, е: 42 победи за армейците, 6 равенства и една победа за Берое, при голова разлика 150:31.
* През първите полувремена са отбелязани 83 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 98 гола.
*Автор на най-бързия гол в двубоите в София е Ст. Божков-Стевето във 2-ата минута на 14 октомври 1954 година при победата на ЦСКА с 8:1.
* В последната минута са отбелязани 7 гола – 6 от състезатели на ЦСКА (Б. Колев, Л. Танев, Л. Пенев, ??в. Андонов, Гийом да Заади, М. Маркиньос) и един от футболист на Берое – ??в. Тончев.
* За ЦСКА най-резултатен при домакинствата на Берое е бил с 6 гола - Н. Цанев. Следват: 5 - Д. Якимов, Цв. Йончев, Сп. Джевизов, Хр. Стоичков и ??в. Андонов, 4 - ??в. Колев, В. Романов,Л. Танев, Л. Пенев и К. Метков.
* Най-много голове – 3, за Берое са отбелязали: Й. Митев, М. Ка??мер и В. Ши??ков.
Следват с 2: Ян. Димитров, П. Петков и В. Драголов.
* Двама състезатели на ЦСКА - Д. Якимов и К. Метков са вкарали по 4 гола в един мач срещу Берое - съответно на 31 август 1968 година при 7:1 и на 2 май 1992 година при 10:2.
* Хеттрик за червените срещу Берое в столицата са постигнали Ст. Божков, Н. Цанев, Цв. Йончев, Г. Славков и М. Хидиуед.
* Спас Джевизов бележи голове в 4 последователни мача срещу Берое в София в периода 1978 - 1981 година.
* Стрелец №1 в историята на българския футбол Петър Жеков е вкарвал голове в София и за двата отбора. Кариерата на ненадминатия голмайстор стартира в Стара Загора, където се утвърждава с екипа на Берое и бележи 101 гола, а от есента на 1968 година облича червената фланелка и отбелязва най-много голове за ЦСКА – 144, а има и 8 гола за Димитровград.
* Един мач вместо в София се играе на неутрален терен в Сливен на 15 август 2009 година поради ли??аване от домакинство на ЦСКА и завър??ва 3:0 в полза на армейците.
* В полза на ЦСКА са отсъдени 14 дузпи, като 11 са реализирани от: Г. Славков – 2, Ст. Божков, Ст. Ко??ев, Д. Мара??лиев, Л. Танев, Хр. Стоичков, Ан. Нанков, Й. Лечков, М. Платини и Д. Симао, а пропуск правят ??в. Колев, ??в. Киров и Ст. Николич.
* В полза на Берое са отсъдени 2 дузпи и те са пропуснати от П. Петков и Д. Митев.
* Най-много мачове между двата тима в София – 3, е свирил В. Цончев от В. Търново, а по 2 мача са ръководили Цв. Цветков и Т. Геров от София.
* Гол № 100 за ЦСКА в срещите между двата тима вкарва ??в. Киров в 59-ата минута при разгрома на Берое с 10:2.
* В срещата ЦСКА – Берое 4:2 на 13 октомври 1971 година Б. Средков вкарва в 88-ата минута гол № 1200 за армейците в А група.
* В мача ЦСКА – Берое 5:1 на 17 април 1976 година ??в. Притъргов бележи в 36-ата минута гол № 1500 за червените в елита.
* Автогол в полза на ЦСКА си отбелязва К. Ганев при победата на армейците с 3:1 на 10 април 1985 година.
* 12 чужденци са вкарвали голове за ЦСКА при домакинствата на Берое: М. Моке, Р. Забавник, М. Хидиуед, Гийом да Заади, Еуг. Трика, М. Маркиньос, М. Платини, Бр. Морейра, Д. Симао, Г. Кулма, Д. Виана и Р. Педро.
* Само един легионер е реализирал гол на „Българска армия” за Берое – Ал. Н’Дайе, с който носи и единствената ??ампионатна победа на заралии на този стадион.