
Ще потече ли Арда към Европа
В Кърджали няма орел, рак и щука и са на път да преизпълнят плана с година по-рано
За Арда добро или нищо... Това е положението, когато става въпрос за футболния отбор от Кърджали. И не защото тимът влиза в ролята на "мъртвеца" от поговорката, а защото от родопския град така ги правят нещата, че не дават поводи нито за критики, нито за съмнения, нито за интриги. Там работят и изпращат единствено положителни сигнали, че дори вече могат да бъдат давани за пример на всички нива. И за да не бъдем голословни, ще разгледаме детайлно звената в клуба, чиито усилия са на път да преизпълнят плана, който бе поставен при влизането на тима в елита. А той гласеше: През първата година - оцеляване, през втората - утвърждаване и надграждане, а през третата - Европа. Да, но в средата на втория си сезон в елита кърджалийци са на четвърто място в класирането, само с една допусната загуба и само на четири пункта зад втория ЦСКА. Всичко това дава сериозни предпоставки "реката" да потече към турнирите на Стария континент с година по-рано. Ето и "виновниците" за прогреса на Арда.
РЪКОВОДСТВО
Човекът, който финансира и прави възможно съществуването на футболния клуб е бизнесменът Румен Гайтански, който е поверил оперативната власт в ръцете на Петър Пешев. Толкоз. Няма директори, мениджъри, съветници и прочие. Двамата правят така, че треньорският щаб и футболистите да се чувстват комфортно и, както се казва в клишето - да мислят само за футбол. Преговорите с играчите се водят единствено и само от Пешев, който е изградил такива отношения с настоящите състезатели, че те могат да носят екипа на тима и без договори.
Истината е, че повлияни от еуфорията от влизането в елита, шефовете се подведоха и напълниха съблекалнята с чужденци. Резултатите и настъпилата пандемия доведоха до бързо отрезвяване и преосмисляне на политиката. Последва намаляване на бюджета, инвестиции в базата, като стадион "Арена Арда" се превърна в едно от най-приятните за посещение и красиви спортни съоръжения у нас. Обърна се поглед към български футболисти и се намери много правилен вариант за старши треньор.
С две думи - финансовият благодетел и президентът свършиха това, което се изисква и очаква от тях. А да сте ги чули да говорят някъде? Да сте ги видели как се оглеждат и изчакват към тях да се насочат максимален брой микрофони? Не. Няма и да го направят.
СПОРТНО-ТЕХНИЧЕСКИ ЩАБ
Назначаването на Николай Киров безспорно е един от най-правилните ходове на шефовете на Арда. Избраният за Треньор на 2021 година в България специалист и неговите асистенти в лицето на Емил Кременлиев и Иван Кочев определено заслужават похвали. Те преобразиха отбора и го направиха много труден за побеждаване. Арда представлява постоянен, хомогенен, стабилен, знаещ и можещ отбор, който отлично преминава в различните фази на играта, не допуска амплитуди в представянето си, успява да диктува темпото. Всичко това е плод на обстойни анализи на противниците, както и сериозни тактически занимания. Истината е, че Белия никога не говори в единствено число. Той не критикува отделен играч, а казва "ние сгрешихме тук, не направихме това".
ФУТБОЛИСТИТЕ
В Кърджали бе изградена сплав от искащи да възродят кариерите си футболисти, както и млади и перспективни момчета, за които тепърва ще се говори. Арда не разполага с бюджета на Лудогорец, ЦСКА, новака 1948, Берое, но това не пречи на Спас Делев и компания да запишат серия от отлични игри. Те не загубиха от нито един отбор от Топ 6 в класирането, като победиха доста по-богатите Берое, 1948 и Левски. Единствената загуба в настоящата кампания дойде от Черно море във Варна през есента, дни преди да се разбере, че кърджалийци са ударени от ковид-19, когато те не успяха да се справят с рецитала на Курьор.
Добрите игри донесоха повиквателни от националните отбори за Спас Делев, Лъчезар Котев, Светослав Ковачев, Иван Тилев, Милен Стоев, а при друг селекционер със сигурност такава щеше да получи и Иван Караджов, но това е друга тема.
В Кърджали изживяват своята приказка. И нагледно показват как с Коконов, Крумов и останалите играчи на Николай Киров трябва да се развива правилно даден футболен проект в един малък български град, където традициите все още не съществуват, а историята тепърва ще се пише. Необходими са база, финансова стабилност (не е нужен рог на изобилието), футболисти с амбиции, характер и сърце, както и треньор, който не само да говори за правилни неща, а да знае как да ги постига. Първото доказателство за това е, че на "Арена Арда" има повече хора от на "Хювефарма"...