20-05-2016 Шампионска лекция в Правец

Шампионска лекция в Правец

20-05-2016 Тема спорт

Лукойл Академик на победа от 25-ата титла след разгром над Балкан

Лукойл Академик е на победа от 25-а титла в историята на клуба. Шампионите са на прага да защитят трофея, след като отнесоха Балкан със 79:59 във втория финал от серията на НБЛ. Тимът на Тони Дечев изигра много силен мач и не остави ??анс на видимо отпадналия физически съперник.
Студентите започнаха умно срещата, възползвайки се от отсъствието в стартовата петица на Николай Върбанов. Това им позволи да вкарат топката в подко??ието, където Желко Сакич има??е огромно предимство пред Радослав Кочев. В резултат, ??ампионите набързо поведоха с 10:2 във втората минута и компроментираха идеята на Небой??а Видич за по-агресивна и бърза игра от страна на гостите. Влизането на Върбанов и Цветослав Острев върнаха зелените до само 2 точки пасив, но вече разигралият се Сакич и Христо Захариев бяха под пара оформяйки разлика от 12 след първата четвърт.
До почивката ??ампионите продължиха да играят по-правилно и да използват предимствата си, чисто физически и като по-дълга ротация, спрямо съперника. За разлика от първата среща, съставът на Тони Дечев не обстрелва??е безцелно ко??а от разстояние, а го праве??е след заучени комбинации. Това неминуемо даде резултат, а като допълнителен фактор се появи и Филип Виденов, който също се разигра и малко преди почивката авансът на домакините достигна 21. За това спомогна и слабата организация в нападение на Балкан, които допуснаха 8 гре??ки, а силното им оръжие – тройката, отсъства??е (1 от 6).
След паузата двубой в Правец на практика няма??е. Студентите отчаяха вице??ампионите по всички параграфи – бърза атака, агресивна защита и точна стрелба, като методично увеличаваха преднината си, достигнала в края на третата четвърт до 31 точки. В заключителните минути Дечев използва ситуацията, за да включи и голяма част от резервите в състава си. Това направи и Видич, като срещата просто се доигра.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМ??К – БАЛКАН 79:59
(25:13, 25:19, 19:12, 10:15)
ЛУКОЙЛ АКАДЕМ??К: Сакич 21, Виденов 12, Захариев 13, Ратковица 6, Барович 15 (Минков 3, Колев, ??лиев 3, Великов 2, П. ??ванов 4, Грозев, Димитров)
БАЛКАН: Фортънбъри 6, Кочев 7, Д. Цветкович 10, Александров 10, Дурчев 5 (М. Георгиев 2, Върбанов 10, М. Маринов 7, Острев 2, Н. Маринов)
Съдии: Томов, Цеков, Костов