в днешния брой Червения динамит отново избухна

Червения динамит отново избухна

04-07-2021 Тема спорт

Приказката за Дания продължава, Чехия е аут след здрава битка в Баку

Дания продължава с великолепното си представяне на Eвро 2020. Отборът на Каспер Хюлманд се класира на полуфиналите след здрава битка и победа с 2:1 над Чехия в Баку. До почивката Червения динамит дръпна с два гола. През втората част съперникът се активизира и потърси с всички сили обрата, но в крайна сметка датчаните удържаха аванса си и стигнаха до Топ 4 на турнира за първи път от триумфалната за тях 1992-ра.
Датчаните започнаха вихрено в азербайджанската столица Баку. Те откриха резултата още в 5-ата минута, когато Томас Дилейни бе в прегръдките на съотборниците си. Халфът бе оставен непокрит след центриране на Стригер Ларсон и с глава насочи топката в мрежата. Последваха още атаки за тима на Каспер Хюлманд, при една от които опит на Долберг бе блокиран от Калас.
Чехите също се опитаха да отговорят и Шик се озова на позиция за изстрел. След рикошет обаче топката мина встрани от вратата. Малко по-късно Шевчик прати кълбото над целта с изстрел от воле. Положенията пред вратата на Вацлик обаче бяха далеч по-опасни и датчаните пропуснаха две отлични възможности да увеличат аванса си. В 13-ата минута Дамсгор бе изведен великолепно от Хьойберг и напредна, но не успя да отправи прецизен шут. Дилейни отново можеше да се разпише, но не успя да уцели добре топката и я прати покрай вратата.
Каспер Шмайхел трябваше да се намесва решително в 22-ата минута, когато Масопуст изведе Холеш на отлична позиция. Вратарят излезе навреме и отрази удара. Това бе деветият изстрел към една от двете врати от началото на срещата. Атрактивната тенденция продължи, а следващата възможност се откри пред Соучек, който стреля силно с глава, но не достатъчно точно. Пробив на Брейтуейт пък завърши с негов мощен изстрел над вратата.
Холеш получи шанс за гол в 35-ата минута - прати топката право в ръцете на Шмайхел. Червения динамит пък използваше всяка възможност за бърза атака. Възможност се откри пред Дамсгор, който бе изведен отдясно. Рожденикът отправи диагонален удар, с който Вацлик се справи.
Малко преди почивката една от прекрасните атаки на датчаните завърши с втори гол. Меле получи топката по левия фланг и с великолепно подаване с външен фалц намери Долберг в наказателното поле, а младият нападател завърши от движение центрирането и удвои аванса на своите.
Ярослав Шилхави направи две промени на почивката. Той извади Масопуст и Холеш и пусна в игра Кърменчик и Янкто. Наставникът очевидно бе мотивирал добре играчите си, защото те започнаха отлично втората част и голмайсторът Патрик Шик върна тима в играта в 49-ата минута. Той се възползва от подаване на Цоуфал и отлично насочи топката през краката на бранител за 1:2. Шик отбеляза петия си гол на Евро 2020, но в оставащите минути силите на чехите не стигнаха за още едно попадение и изравняване на резултата.
Така Дания, която започна с две загуби на първенството, вече е само на един мач от финала, а в полуфиналите на "Уембли" в сряда тимът на Каспер Хюлманд ще срещне победителя от снощния мач Украйна - Англия.