18-04-2012 Челси мечтае за финал след победа на

Челси мечтае за финал след победа на "Стамфорд Бридж"

18-04-2012 Тема спорт

Челси победи с 1:0 на Барселона в първи полуфинал от Шампионската лига и е на път да вземе скадъл реван?? от каталунците за отпадането си на същата фаза в турнира преди 3 години. Попадението за домакините отбеляза Дидие Дрогба в добавеното време на първото полувреме. Барса на няколко пъти бе близо до гола, а веднъж и гредата помогна на Петер Чех след изстрел на Алексис Санчес. След почивката гостите направиха всичко по силите си, за да стигнат до гол на чужд терене, но насреща си имаха великолепния Петер Чех. Върхът в изявите на че??кия страж бе в 87-ата минута, когато с невероятен плонж изби удар с глава на Карлес Пуйол.

Челси изигра мача тактически много правилно. Роберто Ди Матео заложи на здрава защита и бързи контраатаки, при една от които падна победния гол. Барселона показа някои слабости в играта си и ще има тежка задача на реван??а на "Камп Ноу". За да стигнат до финала в Мюнхен настоящите европейски клубни ??ампиони се нуждаят от победа с два гола разлика.

Загубата е първа за Барса в тазгоди??ното издание на турнира. Каталунците не вкараха гол и при гостуването си на Милан в четвъртфиналите (0:0), но на свой терене спечелиха с 3:1.

Атаката на тима от "Стамфорд Бридж" се воде??е от Дрогба. Той бе активно подпомаган от Хуан Мата и Рамире??, а Фернандо Торес остана на резервната скамейка.

В състава на Барселона изненади липсваха. Редом до звездата Лионел Меси започнаха намиращият се във великолепна форма Алексис Санчес и Сеск Фабрегас, който обаче се оказа и най-голямото разочарование в редиците на Пеп Гуардиола. Сред резервите бе Педро Родригес, но през второто полувреме той се появи на мястото на Алексис.

Двубоят започна с няколко интересни атаки и към двете врати. Хубав пас към Дрогба даде ??анс на нападателя да се надиграва с Карлес Пуйол, но африканецът опита твърде елементарен финт и сгре??и. В 9-ата минута Андрес ??ниеста по перфектен начин изведе Санчес зад защитата на лондончани, чилиецът технично превхръли Петер Чех, но топката "каца" на напречната греда. Челси отговори с опасно разбъркване, при което Джон Тери не можа да реагира достатъчно бързо и кълбото бе??е изчисъено.

Противно на очакванията за по-затворена игра в начачалото, съперниците не пропускаха възможност да изострят събитията. След великолепен пробив на Меси ??ниеста ??утира по земя, Чех се намеси, но топката попадна във Фабрегас, който не я уцели добре и пропусна да открие резултата. Това бе една от ситуациите, които показаха колко много липсва Давид Луи?? в отбраната на домакините.

В 19-ата минута Мата стреля от границата на наказателното поле, но встрани от целта. Постепенно Барса овладя инициативата и за футболистите на Челси стана все по-трудно да задържат топката. ??ниеста преодоля Гари Кейхил и после бе??е леко побутнат от защитника на английския тим, но реферът Феликс Брих прецени, че няма основания да отсъди дузпа. Последваха две добри изяви на Чех, който парира изстрели на Фабрегас и Меси.

Барса контролира??е средата на терена, но Челси се защитава??е организирано. В 43-ата минута светкавична контра на каталунците може??е да завър??и с гол, но след подаване на Меси и техничен удар на Фабрегас, А??ли Коул успя да изчисти малко пред голлинията. Във втората минута на добавеното време Челси също контратакува, Рамире?? центрира към връхлитащия Дрогба и той няма??е как да сбърка - 1:0.

След почивката Барселона излезе с категоричното намерение да обърне нещата в своя полза. Отборът на Гуардиола сви обръча около противниковото наказателно поле, но не намира??е никакви свободни пространства. В 54-ата минута Меси проби през центъра, но ??пагат на защитник спря иначе силния му удар. Добра възможност за гол се откри и пред Алексис Санчес, но той прати топката покрай гредата.

В тези минути Челси изцяло се бране??е, а Барса не се възползва от две статични положения. Първо Меси от фаул стреля в стената, а после Чави Ернандес прехвърли гредата. С напредване на времето в играта на каталунците се усеща??е все повече нервност. Гуардиола послегна към смените и пусна Педро Родригес и Тиаго Алкантара.