24-04-2012 Челси детронира Барса, Торес герой за сините

Челси детронира Барса, Торес герой за сините

24-04-2012 Тема спорт

Европа ще има нов клубен ??ампион! Барселона стана поредният клуб, който не успя да защити трофея в Шампионската лига, след като по невероятно драматичен начин отпадна от Челси на полуфиналите в турнира.

Джосеп Гуардиола подреди схема с трима бранители - Жерард Пике, Хавиер Масчерано и Карлес Пуйол. В халфовата линия на "синьо-червените" стартираха Серхио Бускетс, Чави Ернандес, Андрес ??ниеста и Сеск Фабрегас. В каталунската атака действаха Лионел Меси, Алексис Санчес и ??саак Куенка. Даниел Алве?? не е сред 11-те.

Роберто ди Матео повтори състава от първия мач и пусна в нападение Дидие Дрогба за сметка на Фернандо Торес. Зад него единствен действа??е Хуан Мата. Четиримата халфове зад испанеца бяха Оби Микел, Франк Лампард, Раул Мейреле?? и Рамире??. Карето пред Петер Чех бе Бранислав ??ванович, Гари Кейхил, Джон Тери и А??ли Коул.

Очакваният домакински натиск бе??е факт веднага след първия съдийски сигнал. Барса бързо стигна до голово положение, но Меси пропусна. Аржентинецът направи двойно подаване с Алексис Санчес и стреля по диагонала, но ударът му не попадна в очертанията на вратата. После играта на два пъти бе спирана заради контузии на Гари Кейхил и Жерард Пике. Англичанинът не успя да продължи и бе сменен от Жозе Босингва, а Пике се строполи след сблъсък с Виктор Валдес, но се върна в игра. ??спанският национал обаче издържа само няколко минути, след което Джосеп Гуардиола го замени с Дани Алве??.

В 19-ата минута каталунците сътвориха прекрасна комбинация, при която Фабрегас подаде с пета на Меси в наказателното поле, но Чех протегна крак и спаси тима си от сигурен гол. Последва нов изстрел към вратата на Челси, но капитанът Джон Тери самоотвержено изби.

Барса действа??е в типичния си стил, с много подавания и смяна на двата фланга, но отбраната на Челси изглежда??е подготвена за това и съумява??е да спира набезите на домакините. Лондончани само веднъж стигнаха в близост до вратата на Валдес, но след като преодоля Пике, Дидие Дрогба ??утира от твърде малък ъгъл и прати топката в аут.

В атаките на Барса участваха всички. Масчерано не бе??е далеч от гола след изненадващ удар от далечно разстояние, а резервата Дани Алве?? има??е ключова роля при първото попадение. В 35-ата минута бразилецът изведе Куенка отляво в наказателното поле, той веднага пусна към свободния Бускетс и халфът на празна врата откри резултата. Само две минути по-късно глупава постъпка до голяма степен ли??и Челси от ??ансовете на тима да стигне до финала. Капитанът на "сините" извър??и нару??ение без топка срещу Алексис Санчес, което не остана безнаказано от Джунейт Чакър и турският съдия веднага му показа червен картон.

С гол пасив и човек по-малко Челси се оказа в ??ок. Домакините усетиха момента и за втори път вдигнаха на крака трибуните на "Камп Ноу". В основата на головата атака бе??е Алексис Санчес. Чилиецът хитро намери Меси, който изведе ??ниеста в наказателното поле и за испанския национал не бе трудно да намери далечния ъгъл - 2:0. В този момент сяка?? интригата изчезна, но още преди края на полувремето Челси върна един гол. Защитата на Барса "проспа" един извеждащ пас на Лампард към Рамире??, кйто елегантно прехвърли Валдес и обля с леден ду?? домакините.

Втората част стартира с вихрени атаки на Барселона и в 48-ата минута съдията даде дузпа в полза на "блаугранас". Ре??ението със сигурност ще предизвика много коментари, защото Фабрегас падна твърде лесно след опит на Дрогба да му избие топката. Така или иначе, дузпата бе факт и Лео Меси получи възможност да се разпи??е за първи път в седмия си мач срещу Челси. Аржентинецът обаче разтресе напречната греда и резултатът остана 2:1.

Естествено, натискът на Барса не стихна, но Челси се бране??е по възможно най-добрия начин. В играта на каталунците все по-често си личе??е нервността от намаляващото време и на няколко пъти футболисти на домакините гре??аха при наглед елементарни пасове. Меси получи жълт картон за нару??ение срещу Лампард, който минути по-късно брутално фаулира Фабрегас си трябва да е щастлив, че не последва съдбата на Тери.

Положенията за Барса ставаха все по-голяма рядкост и сяка?? отборът на Гуардиола не вярва??е, че може да отбележи така необходимия трети гол. Късметът също не бе на страната на домакините. Меси праве??е всичко възможно да преодолее защитния вал пред Чех, но в 82-ата минута негов изстрел срещна левия страничен стълб.

БАРСЕЛОНА - ЧЕЛС?? 2:2 (2:1)
1:0 Бускетс (35)
2:0 ??ниеста (43)
2:1 Рамире?? (45)
2:2 Торес (90)

Барселона (3-4-3): Валдес; Пике (26 - Алве??), Масчерано, Пуйол; Чави, Бускетс, ??ниеста, Фабрегас (74 - Кейта); Меси, Алексис, Куенка (67 - Тейо);
Челси (4-4-1-1): Чех; ??ванович, Кейхил (12 - Босингва), Тери, Коул; Микел, Лампард, Мейреле??, Рамире??; Мата (58 - Калу); Дрогба (80 - Торес);

Жълти картони: ??ниеста, Меси (Б); Чех, ??ванович, Оби М??кел, Рамире??, Лампард, Мейреле?? (Ч)