в днешния брой Циципас на финал в Лондон

Циципас на финал в Лондон

17-11-2019 Тема спорт

Стефанос Циципас се класира за финала в заключителния турнир на ATP в Лондон. 21-годишният грък надви шесткратния шампион Роджър Федерер с 6:3, 6:4 и ще спори днес за трофея срещу победителя от снощния сблъсък между Доминик Тийм и Александър Зверев. 38-годишният швейцарец се бореше до последно с далеч по-младия си съперник, но не издържа и преклони глава след 1 час и 36 минути игра. В основата за успеха на Стефанос бе фактът, че отрази 11 от 12 точки за пробив.
Днес за 21-годишния атинянин предстои шести финал през 2019-а. През сезона той спечели титлите в Марсилия и Ещорил, но не успя в Дубай, Мадрид и Пекин. Сега достигна до решителния мач за трофея още в първото си участие на финалния турнир за годината.
Битката с Федерер започна много добре за Циципас. Той направи пробив във втория гейм, а след това спечели подаването си и поведе с 3:0. Това се оказа ключово за успеха на гръцкия тенисист в сета. След това на Циципас му се наложи да спасява 3 брейкбола в седмия гейм, а в решителния девети трябваше на два пъти да мине през същото изпитание. В същото време гъркът пропиля шест сетбола, но все пак стигна до успеха с 6:3 при седмия опит.
Вторият сет започна равностойно. Двамата спечелиха първите си сервис геймове, след което си размениха по един пробив за 2:2. Циципас обаче направи брейк в подаването на Федерер за 3:2 и го затвърди при собствен сервис. Така гъркът си отвори пътя за победата. Критичен за него бе десетият гейм, когато Роджър получи още два брейкбола, но Стефанос се справи, изравни за 40:40, а след това при първия си мачбол приключи двубоя след 6:4 във втория сет.
В големи периоди от мача швейцарецът бе просто неузнаваем. Допускаше нетипични за него непредизвикани грешки. Най-шокиращите бяха от форхенд - 16 през мача. Циципас пък изравни и баланса между двамата на 2-2 победи. Той надигра по-рано през януари Федерер на Аустрелиън Оупън, докато швейцарецът го победи в Дубай и Базел.
Финалът на турнира в Лондон е днес от 20:00 ч. и ще бъде предаван по МАХ SPORT 1. Успехът на 17 години по-младия грък означава, че за четвърта поредна година никой от голямата тройка на тениса няма да грабне титлата в Лондон. Преди Федерер в груповата фаза отпаднаха Джокович и Надал.