27-05-2016 Цвети помете Стивънс за 55 минути!

Цвети помете Стивънс за 55 минути!

27-05-2016 Тема спорт

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се класира за първи път в кариерата си за осминафиналите на "Ролан Гарос". В среща от третия кръг на турнира 28-годи??ната пловдивчанка разгроми с 6:2, 6:1 Слоун Стивънс от САЩ само за 55 минути и в спор за място на 1/4-финалите ще се изправи срещу поставената под номер 2 в схемата Агние??ка Радванска. По-рано днес полякинята отстрани в три сета Барбора Захлавова Стрицова.
Цвети изигра най-силния си мач от много време насам и не даде никакъв ??анс на Стивънс, която от началото на сезона има цели три титли - в Чарлстън, Акапулко и Оуклънд. Пиронкова си отмъсти на американката за загубата на същия етап в Париж миналата година и като цяло записа първи успех срещу нея в четвъртата среща помежду им.
Българката демонстрира отлична форма във френската столица и в първите два кръга елиминира поставената под номер 16 в схемата Сара Ерани от ??талия с 6:3, 6:2 и Йохана Ларсон от Швеция със 7:5, 7:6 (6). Днес тя бе още по-убедителна и продължава напред без загубен сет.
Началото на мача не бе??е никак обнадеждаващо за Цвети. Тя започна сковано и направи няколко последователни гре??ки, които доведоха до пробив още в първия гейм. Нейната съперничка бе??е много по-убедителна при заставането си на сервис линията и поведе с 2:0, но след това съотно??ението на силите рязко се промени. Пиронкова взе гейм на нула, а после Стивънс изкара 4 поредни топки в аут на свой сервис и резултатът бе??е изравнен.
Американката продължи да бърка и пресилва??е почти всеки удар. Петият гейм също отиде убедително в сметката на Пиронкова, която се чувства??е все по-уверена на корта. Всичко в играта на пловдивчанката се получава??е и тя взе още един гейм на нула, а серията й стигна до невероятните 18 поредни точки! При 4:2 и 30:0 в своя полза Цвети направи двойна гре??ка, с което сложи край на поредицата си от точки, но това не й попречи да увеличи преднината си. Пиронкова не трепна, когато трябва??е да затвори сета и заслужи бурните овации на българските фенове по трибуните.
Втората част започна отлично за на??ето момиче и уинърите от нейната ракета следваха един след друг. Стивънс бе??е поставена под напрежение, но успя да удържи подаването си за 1:1 и прекъсна серията от 7 поредни гейма в полза на Цвети.
Самочувствието и мощта в играта на Пиронкова бяха изумителни. На практика тя почти не гре??е??е и бе??е еднакво опасна и от форхенд, и от бекхенд. Четвъртият пробив в нейна полза не закъсня, а противничката й изглежда??е напълно безпомощна. Стивънс нито веднъж във втория сет на затрудни Пиронкова, когато посреща??е, а в същото време изпитва??е огромни трудности при всяко свое заставане на сервис линията.
При 1:4 Стивънс изостава??е с 15:40, но спаси две точки за пробив. Това бе??е най-продължителният гейм в мача, но в крайна сметка той също завър??и с успех за Пиронкова, която минута по-късно сложи точка на спора и изпрати у дома 19-ата в схемата американка.
Цвети направи 2 аса и общо 13 печелив??и удара. Тя допусна 9 непредизвикани гре??ки и реализира 5 от 7-те си възможности за пробив.
Победата ще донесе на българката 240 точки за световната ранглиста и завръщане в топ 100 от следващата седмица.