в днешния брой ЦСКА тресна Осиек

ЦСКА тресна Осиек

26-07-2019 Тема спорт

ЦСКА победи с 1:0 хърватския Осиек на "Армията" в първи мач от втория квалификационен кръг на Лига Европа. В герой за червените се превърна бразилецът Евандро, който с фантастичен гол в 52-ата минута вдигна трибуните на крака. Така армейците направиха добра крачка по пътя към следващата фаза.

Изненадата от ЦСКА дойде още с тактиката. Правещият официален дебют като старши треньор на тима Люпко Петрович бе избрал схема 3-5-2. В центъра на защитата действаха Томаш, Бодуров и Занев, а халфбекове бяха Бикел и Жеферсон. В халфовата линия си партнираха Малинов, Фабрини и Тиаго, а в предни позиции бяха Евандро и Соу. Така Петрович отговори на Осиек, който използва абсолютно същото разположение на играчите. За пореден път от групата отпадна взетият през лятото руснак Денис Давидов, а там не бе и Рубен Пинто. Изненадващо обаче сред 18-те бе най-новото попълнение на армейците Раул Албентоса, който не е играл в официален мач от декември миналата година.
Още в началото на двубоя подкрепяни от феновете си, армейците опитаха да натиснат. Те се настаниха в половината на хърватите, които обаче не си поплюваха и прибягнаха до грубости. В 3-ата минута Шкорич с лакът удари Евандро, но италианският рефер дори не маркира нарушение. Най-интересната ситуация дойде в 12-ата минута. Тогава Фабрини се измъкна отляво на наказателното поле и центрира към точката на дузпата, но Евандро не успя да нанесе хубав удар. Червените продължиха да са по-настоятелни, но постепенно двубоят стана позиционен. Двата тима гледаха да не допускат опасности пред вратите си и се дебнеха за грешки. Осиек показа зъби в 21-ата минута, тогава Бочкай центрира отляво в пеналта към Марич, който стреля с глава, но право в ръцете на Черниаускас.
До почивката отборите продължиха да бъдат внимателни. Червените опитаха няколко дълги паса към Соу и Евандро, но те не им донесоха успех. Така първото полувреме завърши без голове. В него надлъгването бе голямо. ЦСКА действа без рискове, не направи и съществен опит да притисне съперника - явно бе, че дори 0:0 ги устройва.
На почивката треньорите не предприеха някакви рокади. Втората част продължи в същото русло. В 52-ата минута Евандро получи пас от Тиаго. Защитник не успя да му я избие и тя се повдигна - в това време бразилецът се извъртя и с мощен шут я заби под гредата - 1:0 за ЦСКА с великолепен гол. Така армейците дочакаха шанса си и се възползваха от него, а тактиката им сработи отлично.
Люпко пръв прибягна и до смените - първата му такава бе дефанзивна - вместо Фабрини в игра се появи Антов, който трябваше да придаде сигурност в средата на терена. Там опитите на хърватите да направят нещо и да изострят играта в предни позиции бяха успешно блокирани. Гостите владееха повече топката, но това не водеше до никакви опасности пред Черниаускас. ЦСКА пък имаше шансове за две добри контри, но те не бяха развити. Четвърт час преди края на двубоя Марич посрещна отбита от отбраната топка, но я прати покрай десния стълб. Малко след това пак той бе неточен с глава. В 82-ата минута Жеферсон сбърка - не успя да пресече пас към Клайнхайслер, който стреля в левия страничен стълб.

До края червените запазиха аванса си и направиха немалка крачка към класирането в следващата фаза. Представянето им нямаше нищо общо с последните им две домакинства в първенството - 2:2 с Етър и 1:3 с Черно море. Реваншът в Хърватска е в четвъртък, 1 август, от 21:45 часа.