в днешния брой ЦСКА няма загуба в 7-те дербита на 20-о число

ЦСКА няма загуба в 7-те дербита на 20-о число

20-06-2020 Тема спорт

ЦСКА и Левски ще играят за 8-и път вечно дерби в шампионата на 20-о число. Интересното е, че сините нямат победа в мачовете досега. Армейците печелят 3 пъти (поредни), а другите 4 срещи завършват наравно. Първите 3 такива двубоя приключват при резултат 2:2. Сега за втора поредна година тимовете ще се срещнат на 20-и, а дебютният случай е още през 1954-а.
Друг любопитен факт е, че

в 6 от 7-те сезона
ЦСКА завършва
по-напред от Левски

в класирането. В тях печели два пъти титлата - през 1954 г. (в цикъл пролет-есен) и през 1970/71 г. През 1954-а Левски завършва едва 5-и. А през 1990/91 г. ЦСКА е втори след Етър, докато Левски е чак 6-и.
През 2012/13 г. сините изпреварват червените, като завършват втори. Те вече прегръщат титлата, когато Везалов си вкарва автогол за 1:1 със Славия на "Герена" и това праща трофея в Разград.
При първия сблъсък на 20-о число - през март 1954 г., двата тима носят имената ЦДНА и Динамо. Дербито завършва 2:2. Интересното е, че това е единственият мач, проведен на клубен стадион - "Народна армия". Всички останали на 20-и са на националния "Васил Левски". Червените повеждат с 2:0 чрез легендите Стефан Божков (6) и Крум Янев (21). След почивката обаче сините изравняват чрез Димитър Попдимитров (54) и Стефан Абаджиев (63). Това е 11-о вечно дерби в историята. Армейците стават шампиони с 45 точки, докато Левски събира едва 28 за 5-о място.
Второто дерби е на 20 декември 1970 г. и отново 2:2. ЦСКА пак повежда - чрез Петър Жеков в 27-ата минута, но Васил Митков изравнява секунди по-късно. Цветан Веселинов-Меци извежда сините напред в 35-ата, но Димитър Якимов оформя равенството в 75-ата минута. ЦСКА става шампион, като

и двата тима
събират по
48 точки

а Левски печели вечното дерби в последния кръг с 1:0. Червените обаче са с по-добра голова разлика, което им носи титлата. В онзи сезон стражът на ЦСКА Стоян Йорданов записва рекордната за елита и до днес серия от 1202 минути без допуснат гол. В дербито на 20 декември под рамката на армейците обаче е Йордан Филипов.
Третият сблъсък е на 20 май 1978 г. и пак завършва 2:2. Всички голове падат през първата част. Емил Спасов дава аванс на Левски в 20-ата минута, но русенецът Никола Христов изравнява в 22-ата. Сините отново излизат напред в 36-ата чрез Георги Тодоров, преди Борислав Средков да оформи крайния резултат още в 42-ата.
Лентата се превърта с 12 години напред до 20 октомври 1990 г. ЦСКА печели с 1:0 с попадение на Георги Георгиев-Гецата в 10-ата минута. Това дава начало на серията на армейците от 3 успеха на 20-о число. Вторият е на 20 септември 2009 г. - 2:0 с голове на сливналиите Иван Стоянов (15) и Костадинов Стоянов (65). Червените имат пълно превъзходство и изпускат няколко добри положения. Точно преди дербито се разиграва

прочутата "Казанска афера"

когато 4-ма от основните играчи на Левски - Зе Соарес, Живко Миланов, Дарко Тасевски и Юсеф Рабех, заминават за Русия под претекст, че ще бъдат трансферирани в Рубин Казан. При пристигането се оказва, че в Русия не знаят нищо за такъв трансфер... Карето не взима участие в дербито.
След това ЦСКА печели и на 20 октомври 2012 г. - с 1:0 с гол на Серж Нюанджи в 46-ата минута. Червените имат и други добри положения, а Жоао Силва от сините изпуска на два метра от празна врата малко преди края. След срещата треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов развява синьото си сако. Тази победа е

първата на Младенов от
общо 7-те му поредни
във вечното дерби

След като се завръща през лятото на 2013-а, той нарежда още 6 успеха в шампионата, което е най-добрата серия на ЦСКА в мач №1 у нас. В случай че Младенов някога се завърне на кормилото, той ще има възможността да продължи поредицата - при последното му дерби начело армейците бият с 3:0 на 25 октомври 2014 г.
Последният сблъсък на 20-о число бе през април миналата година. Срещата завърши 0:0. ЦСКА, предвождан от Любо Пенев, натиска през първата част и изпуска няколко добри положения, а Малинов удря греда. След почивката и двата тима имат основателни претенции за дузпа за фаул срещу Паулиньо и игра с ръка на Нганиони. Ел Голеадор скача на рефера Станислав Тодоров след мача: "Той си изсвири дербито за равен. Ясно е кой отбор имаше полза от този резултат".
Така преди днешното дерби се оформят две много интересни статистически тенденции. От една страна, Левски няма загуба в сблъсъците през юни - 2 победи и 2 равенства. От друга, ЦСКА не е губил на 20-о число - 3 победи и 4 равенства.

ДЕРБИТАТА НА 20-О ЧИСЛО
ДАТА МАЧ РЕЗУЛТАТ ГОЛМАЙСТОРИ
20.03.1954 г. ЦСКА - Левски 2:2 (1:0 Ст. Божков 6, 2:0 Кр. Янев 21, 2:1 Д. Попдимитров 54, 2:2 Ст. Абаджиев 63)
20.12.1970 г. Левски - ЦСКА 2:2 (0:1 П. Жеков 27, 1:1 В. Митков 28, 2:1 Цв. Веселинов 35, 2:2 Д. Якимов 75)
20.05.1978 г. ЦСКА - Левски 2:2 (0:1 Ем. Спасов 20, 1:1 Н. Христов 22, 1:2 Г. Тодоров 36, 2:2 Б. Средков 42)
20.10.1990 г. Левски - ЦСКА 0:1 (0:1 Г. Георгиев 10)
20.09.2009 г. ЦСКА - Левски 2:0 (1:0 Ив. Стоянов 15, 2:0 К. Стоянов 65)
20.10.2012 г. ЦСКА - Левски 1:0 (1:0 С. Нюанджи 46)
20.04.2019 г. ЦСКА - Левски 0:0

Баланс: 7 мача, 3 победи за ЦСКА, 4 равенства, 10:6 г.р. за ЦСКА