02-09-2019 Жаклин МИХАЙЛОВ

ЦСКА и Левски сътвориха
неочакван голов трилър

Жаклин МИХАЙЛОВ

Търпението ни се отплати, след много години дочакахме ЦСКА и Левски да бъдат замесени в голов трилър. Четири гола от две реални голови положения, това наистина не може да се види в друго голямо дерби на Стария континент. А и в целия свят.
Левски поведе бързо с два случайни гола и с оглед на играта в следващите 50 минути

по нищо не
изглеждаше,
че успехът

може да не замине към "Подуяне". В 73-а минута обаче поредният рядък безхаберник, на който му се дава правото да играе като централен защитник със синята фланелка, позволи на ЦСКА да се върне в дербито. А в края на мача Хубчев явно не се сети, че когато Левски пусне от резервната пейка трети централен защитник, автоматически получава гол. Една "голяма глава" разплака "Герена" преди 10 години срещу Лил, сега грешникът бе Нуно Рейш.
Така мачът завърши 2:2 основно заради усилията на четиримата централни защитници на двата отбора. Само Албентоса обаче, както се казва, изтри срама и стана герой в мача.
И тук следва основният извод от дербито. Без Бодуров в отбраната ЦСКА са разграден двор. Не знам какви си провиненията на капитана, но Люпко не бива да си играе толкова много с огъня. Защото при загуба с подобна игра пътят към изхода бе единственият за него. А като си тръгне той, следващият ще се хване за главата с наследеното. Дали с късмет, дали с някаква харизма, Люпко прескочи някак си неизбежния срив. Но двата гола на Левски окончателно убедиха разбиращите, че всеки ден на сърбина на "Армията" означава след това месеци на рехабилитация.
До безумната грешка на Каргас Левски бе по-събраният отбор на терена, докато съперниците им бяха разпилени и потънали в хаотични действия. Видяхме всички достойнства на прословутия прагматизъм на Хубчев. Неговите играчи

не обичат
топката, но

повечето и тя не ги обича. И все пак - с борбеност, с дисциплина, с хъс сините се движеха по план, преди сами да вкарат вълка в кошарата.
ЦСКА противно на всякакви досегашни традиции от последните 20 мача в дербито непрекъснато центрираха в нищото. Странна е тази страст да се изпраща топката в наказателното поле, при положение, че там е Али Соу, а не Златан Ибрахимович. Но Люпко откакто е станал треньор преди 35 години, представлява загадка за нормалното мислене. При него нещата се получават по някакъв ирационален начин. И ако след 2 седмици го няма на "Армията", поне няма да си е тръгнал след загуба от любимия му Левски.
Мегаулеснени от еднообразните, бавни и безидейни отигравания на червените, левскарите се виждаха победители до 73-а минута. Един слаб отбор обаче не бива да губи концентрация. Наполи върна 3 гола на Ювентус, но бианконерите стигнаха до четвърти. При Левски ситуацията е точно обратната. Ако имаше още 10 минути футбол, по-вероятно щяхме да видим пълен обрат в мача.
Проблемите на ЦСКА са огромни и се задълбочават. Всички грешки главно в действията спрямо предишните треньори изпъкнаха релефно. Вместо да надгражда и да става по-силен, ЦСКА става по-слаб. И към момента е някаква утопия да вярват, че ще станат шампиони. 9-10 нови дойдоха на "Армията", а класата, вместо да подскочи, слезе под морското равнище. Щом се налага да им играе Гълъбов централен защитник, какво да говорим. Всеки от 11-те на ЦСКА е в екзистенциална криза. И как ще излизат от нея, е пълна загадка. Разбира се, без Евандро, който бележи редовно. Трябва да се отбележи и силното включване на Греъм Кери. Ирландецът чак сега загатна за какво са го взели. Да видим обаче дали това няма да се окаже само проблясък...
В това отношение Левски е доста по-добре. Поне половината играчи напълно отговарят на очакванията към тях,

защото са крайно
лимитирани.

Живко, Горанов, Райнов, Стаси Иванов си играят на почти максимално ниво. Роберта вкара гол, изпусна друг. Засега е добре, макар че Костов е с доста по-добра успеваемост. Централните защитници направиха каквото можаха ЦСКА да изравни. Вратарят нямаше работа, за да го оценяваме. Паулиньо даде хубав голов пас. Тиам владееше центъра. Остава само Хубчев да раздаде наградите! С такива играчи, толкова. Бих добавил язвително - и с такъв треньор.
Поредното издание на дербито бе последното за календарната година. В този период съперниците си размениха по една победа и два пъти завършиха наравно. Лошата новина е, че нито един от двата ни гранда не победи за този период Лудогорец в шампионатен мач. Ще се явят на пореден поправителен още веднъж през 2019. И така е вече от много години. Вместо мач за първо и второ място ЦСКА и Левски играят за второ и трето. Това е основната причина три четвърти от обема на "Васил Левски"да остане назапълнен. В септемврийски ден с прекрасно време милионите привърженици на двата отбора се редуцират до 6-7 хиляди в двата цветови спектъра. Това е присъда, която не може да бъде обжалвана. Хората няма за какво да отидат на мач, защото няма главни артисти. На терена се подвизава само масовка, която взе, че сътвори голов трилър, без никой да го е очаквал. И това е нещо. Но извън головете почти нищо друго нямаше за гледане. Дори Кабаков остана без работа, а това говори красноречиво.