в днешния брой ЦСКА е твърде зависим от Каранга

ЦСКА е твърде зависим от Каранга

26-10-2017 Тема спорт

Стамен Белчев заяви след вечното дерби, че ЦСКА не е зависим от Фернандо Каранга. В тази посока се изказаха и няколко от футболистите.
Колкото и да не им се иска да признаят от „Армията”, нуждата от Каранга на терена е очевадна. Това си пролича за пореден път в 1/8-финала за купата срещу Ботев Враца (3:1). Нападателят се появи на почивката на мястото на фигуранта Милчо Ангелов, а допреди неговото включване играта на червените в атака бе под всякаква критика. ЦСКА прилича??е на отбор средняк, без никакъв заряд и живец, без идеи в предни позиции и с твърде много брак в действията си. Представянето през първото полувреме и в части от второто може да бъде определено само като срамно за ЦСКА. Никакви извинения не важат. Ама били под влиянието на емоциите от дербито, ама имало подценяване, ама еди-какво си…. Белчев със сигурност осъзнава добре какво игра ЦСКА онзи ден. А и по реакциите му в хода на мача си личе??е - след поредния безадресен дълъг пас треньорът започна да размахва ръце срещу играчите...
ЦСКА върве??е към голям резил на почивката, затова Каранга бе призван да спасява положението. ?? го направи, подчертавайки за пореден път ключовата си роля. Само 7 минути след като влезе на терена, бразилецът даде ефектен пас с пета, с който изведе Десподов в наказателното поле и оттам се стигна до голова ситуация. Каранга бързо внесе нужната мощ в атака, започна да тормози защитата на Ботев, изпусна две чисти положения, а накрая за нару??ение срещу него врачани останаха с човек по-малко на терена и това до голяма степен предопредели развоя на срещата.
Едва след като опонентът от Северозапада остана с 10 ду??и на терена, армейците намериха път към вратата му. ?? кой да сложи начало на головете, ако не Каранга. Вярно, че бразилецът вкара с доза късмет, след като има??е рико??ет при слабичкия му удар с глава в 69-ата минута, но попадението поуспокои и мотивира допълнително отбора. А Каранга продължи да е водещата фигура на терена. Другите два гола на ЦСКА пак станаха с негово участие - при този за 2:1 бразилецът отправи удар, макар и отразен от вратаря, а Десподов направи добавка. При третото попадение Каранга достави удобна топка за Кубемба в наказателното поле.
Така с бразилеца на терена всичко си дойде на мястото. По-притеснителното е какво прави ЦСКА, когато него го няма. Без Каранга червените започват да напомнят на лицето, което имаха през есента на 2016-а, когато головата им немощ бе??е потресаваща.
Друг подобен на мача с Ботев Враца случай на безпомощност без Каранга бе в първия кръг този сезон срещу Славия (1:1). Бразилецът откри резултата в 28-ата минута, но получи травма в началото на второто полувреме и бе заменен от Кубемба. А играта на ЦСКА в атака зацикли. Отборът допусна изравняване, на което не можа да отговори подобаващо и така пропиля две точки още на старта.
Да, в преди??ния кръг - във вечното дерби, Каранга не се разписа, но той многократно доказа своята важност за отбора - бразилецът е способен да преодолее опонент, да си освободи сам пространство за изстрел, да отнеме топката в невралгична позиция, да отвори коридор за съотборник, защото постоянно ангажира вниманието на противниковата отбрана... Влиянието му върху играта на отбора е осезаемо.
Така че от „Армията”, колкото и да обясняват, че представянето на тима не е зависимо от бразилеца, фактите сочат друго.
?? ако Милчо Ангелов за пореден път разочарова, то Кубемба се представи прилично в 1/8-финала за купата. Той действа??е на върха на атаката, но макар и да не отправи опасни ??утове освен при гола си, направи впечатление, че на няколко пъти извежда??е с хубави подавания свои съотборници на опасни позиции. Абсолютен отборен играч, при който няма никакъв егоизъм. Кубемба бе??е един от малкото, които действаха на ниво. Във всеки случай той бе по-полезен в офанзивен план от Кулма, Десподов и Милчо Ангелов. Но и по никакъв начин не може да се очаква от родения във Франция играч да бъде същият фактор в атака, какъвто е Каранга. Просто неговият профил е съвсем различен.

Първи обрат от 7
опита при Белчев

ЦСКА няма с какво да се похвали от мача с Ботев Враца, но трябва да се отбележи, че за първи път под ръководството на Стамен Белчев направи обрат. Общо при хасковлията червените са били изоставащи 7 пъти в резултата.
Три от тези случаи са срещу Лудогорец - при загубите на „Армията” с 0:1 на 22 юли и 0:2 на 1 април, както и при равенството 1:1 в Разград на 20 май. ЦСКА загуби още от Дунав в последния кръг миналия сезон (0:1 на 31 май), а срещу Левски на 21 октомври (2:2) и Локо Пд на „Лаута” на 18 март (1:1) стигна само до точка.
Във вечното дерби миналата седмица червените имаха предпоставки да запи??ат първи обрат при Белчев, след като водеха с 2:1, но след почивката се дръпнаха назад и изпуснаха аванса.
??ма и друг факт, който е интересен за отбелязване – в трети пореден мач на „Армията” ЦСКА не успя да вкара гол през първото полувреме след Дунав и Пирин.

Допуснаха 5-и пореден
гол след центриране

ЦСКА е в серия от 5 допуснати гола след центрирания! Факт, който безусловно приковава вниманието и няма как да бъде подминат с лека ръка, защото тук вече говорим за задълбочаваща се тенденция. Срещу Ботев Враца армейците бяха преодолени с глава от Атанас Димитров след изпълнение на корнер. Двете попадения на Левски също бяха инкасирани след центрирания – първото от корнер, а второто от игрова ситуация. Преди това пък ЦСКА допусна по идентичен начин и два гола от Етър. Бадара се разписа с глава след центриране от фланга, а Рубен Пинто си вкара автогол след ъглов удар... Така ЦСКА допуска 5 поредни гола с глава след 3 центрирания от корнер и 2 от игрови ситуации.
Отборът има??е проблеми при центрирания в своето наказателно поле и през миналия сезон. Треньорът Стамен Белчев постоянно говори, че се работи по този елемент, но... След двубоя с Ботев Враца думите на Белчев бяха показателни „Постоянно работим по статичните положения. Но при гола на Ботев няма как да реагираме. Това е индивидуален двубой, в който съперникът за пореден път ни надхитри”, отчете наставникът на червените.
?? още нещо - от последните 13 гола, които ЦСКА е допуснал в официални мачове (б.а. - включително и този с Дунав в последния кръг на миналия сезон) – 9 са след центрирания!