в днешния брой ЦСКА върви към рекорд за ремита

ЦСКА върви към рекорд за ремита

01-07-2020 Любомир СЕРАФИМОВ

* Срещу Локо Пд Козмин Моци вкара най-бързия гол през настоящия сезон в Първа лига - още в 40-ата секунда от началния съдийски сигнал. Това бе трето попадение още в първата минута за лудогорци, откакто те се подвизават в елита, останалите са на Марселиньо и на Димо Бакалов (в 43-ата секунда).

ВСИЧКИ ГОЛОВЕ В ПЪРВАТА МИНУТА ЗА ЛУДОГОРЕЦ
Дата, Мач Голмайстор
31.10.2011, Монтана 3:0 д. Марселиньо
21.04.2013, Миньор Пк 2:1 г. Димо Бакалов
27.06.2020, Локо Пд 6:1 д. Козмин Моци

* Румънецът откри головата си сметка в осми пореден сезон, а с вече 24 попадения е най-резултатният чуждестранен бранител в историята на българското първенство. Това е вторият му гол във вратата на Локо Пд, като първият му бе на 1 март 2018 г. при домакинско 2:0. Моци се е разписвал във вратите на 14 елитни отбора, най-често срещу Славия - 4 пъти, срещу Левски и ЦСКА - по 3 пъти, срещу Ботев Пд, Пирин Бл и Локо Пд - по 2 и срещу Черно море, Литекс, Етър, Верея, Монтана, Витоша, Ботев Вр и Хасково - по веднъж. 11 от попаденията му са от дузпи (3 срещу Левски). Румънецът има вече 180 мача в Първа лига.

* За втори път през сезона Лудогорец вкара 4 гола само в рамките на първото полувреме - първият бе при победата с 5:1 над Дунав на 8 март т.г. 4 попадения шампионите отбелязаха за едно полувреме и при 6:0 над Ботев Вр на 15 февруари 2020 г., но през втората част. Само веднъж досега орлите вкараха 5 гола за 45 минути - през второто полувреме при победата с 6:0 над Славия на 11 септември 2011 г. в Каварна.

* 0:0 срещу Славия на "Овча купел" бе 10-ото равенство на ЦСКА през сезона (и трето поредно), с което, 3 кръга преди края, червените вървят към клубния си рекорд за най-много ремита. Пет от тях са нулеви. Само в 9 от досегашните си 71 сезона в елита армейците са фиксирали двуцифрен брой равенства, три пъти, през 1966/67 г. , 1979/80 г. и 1980/81 г. - по 12. Най-малко са ремитата на ЦСКА през 1951 г. - едно, но в шампионат от само 22 кръга.

10 (36 кръга) - 2016/17 г., 2 място

* За първи път в досегашните си 19 сезона в елита Мартин Камбуров вкара 4 гола във вратата на Левски в рамките на едно първенство. Той бе точен на 2 пъти за победата на старозагорци с 3:1 на "Георги Аспарухов" на 10 август 2019 г. и по веднъж за 1:1 под Аязмото на 30 ноември м.г. и при загубата с 1:2 у дома в този кръг. Досега бе реализирал по 3 на сезон с екипите на Локо Сф (2008/09 г.), Локо Пд (2016/17 г.) и Берое (2018/19 г.) За първи път в дългогодишната си кариера Марто е в резултатна серия от 4 шампионатни мача срещу сините, като прибавим двете му попадения на 24 май 2019 г. за 3:1 за Берое. Камбуров има вече 7 гола за беройци (в 11 срещи за първенство) срещу сините, с колкото е и вечният голмайстор на елита Петър Жеков, докато играеше за старозагорци. Марто вече е с рекордните 22 гола срещу Левски (без да броим двете му попадения за купата) и така сам е вкарал повече от 42 от всички 67 елитни клуба, с които Левски се е срещал досега в Първа лига. Между първия му, на 11 май 2001 г. за Ботев при загубата на канарчетата с 1:4 от сините, и 22-рия му гол, на 28 юни 2020 г., минаха повече от 19 години. Камбуров има вече 12 попадения при домакинства срещу Левски и 10 при гостувания на "Герена". Марто се разписа с фланелката на 4 различни клуба - Ботев Пд (1), Локо Пд (10), Локо Сф (4) и Берое (7).

* Роденият на 28 юли 2000 г. Доминик Янков вкара гол и направи асистенция за победата с 3:1 на Ботев Вр над Дунав в Русе. С това 19-годишният халф, който в предишните 2 сезона шампионски титли с Лудогорец, но изигра само един мач за разградчани през настоящия на старта на първенството, оформи актива си за врачани в сегашното първенство на 3 попадения и 3 голови паса. От родените през новия век футболисти в елита пряко участие в 6 от головете на своя тим има единствено игралият досега за Черно море Мартин Минчев, който обаче не записа асистенция през настоящия сезон. Общо 15 тийнейджъри вкараха голове или подадоха голови пасове в първенството досега.