в днешния брой Фетел устиска победата в Бахрейн

Фетел устиска победата в Бахрейн

23-04-2012 ??во БЪРЗАКОВ

Райконен с първи подиум от 2007-а, Бътън и Хамилтън се провалят

Световният ??ампион Себастиан Фетел спечели драматичното състезание в Бахрейн. Двукратният световен ??ампион бе водач през цялото време, като държе??е нещата в свои ръце още от самото начало на надпреварата. Така Себ записа първа победа за годината и се превърна в четвъртия победител през сезон 2012 от четири кръга. Това се случва за първи път от 39 години насам. През далечната 1983 година същото сториха Нелсън Пикет, Джон Уотсън, Ален Прост и Патрик Тембай. ??нтересно е, че както сега, така и тогава пилотите спечелиха с болидите на четири различни тима - Брамбам, Макларън, Рено и Ферари. Себ също така стигна до 22-ата си победа във Формула 1 и е само на една от Топ 10 във вечната ранглиста. Десети в момента е Нелсън Пикет с 23 спечелени надпревари.
Единствената заплаха за Фетел през цялото състезание в Бахрейн бе Кими Райконен с Лотус, който направи страхотно състезание и успя да спечели цели девет позиции, фини??ирайки втори. Това е първи подиум за Айсмен, откакто се завърна във Формула 1 през този сезон, след като през 2007-а се отказа. Между 35-ата и 40-ата обиколка финландецът бе доста по-бърз от Себастиан, но не съумя да го изпревари дори с помощта на системата DRS. Доброто представяне на Лотус бе затвърдено от неговия съотборник Ромен Грожан, който фини??ира трети. Вторият пилот на Ред Бул Марк Уебър направи посредствено състезание и се задоволи с четвърто място.
Голям провал претърпя отбора на Макларън, който отново не успя да счупи прокобата на Гран при на Бахрейн и да спечели, въпреки че Хамилтън и Бътън стартираха от първа и втора редица. Британските пилоти нямаха никакъв късмет, като Люис на два пъти бе забавен в бокса, докато Дженсън бе принуден да спира в 54-ата обиколка заради проблеми с гумите, което го извади от Топ 10. Впоследствие Бътън получи повреда в колата си и трябва??е да се прибере в бокса обиколка преди края на надпреварата.
Екипът на Ферари отново разочарова феновете си. В юбилейния 180-и старт на Фернандо Алонсо във Формула 1 болидът на скудерията не върве??е никак добре, което не позволи на испанеца да гони класиране в Топ 5. Все пак накрая черните кончета останаха доволни, тъй като и двамата пилоти - Алонсо и Маса, успяха да попаднат в зоната на точките.
Състезанието започна много добре за Фетел, който стартира отлично и не остави ??анс на Хамилтън и Марк Уебър. В средата на Топ 10 обаче има??е сериозни размествания. Ромен Грожан също направи страхотен старт и изскочи на четвърта позиция. Големите губещи в началните обиколки на надпреварата бяха Дженсън Бътън и Нико Розберг, които се сринаха в класирането. В дъното на колоната също бе много интересно, тъй като в Михаел Шумахер успя да спечели ??ест позиции до втория тур.
В 7-ата обиколка Ромен Грожан направи две последователни впечатляващи изпреварвания срещу Марк Уебър и Люис Хамилтън и се озова на втора позиция. Неговият съотборник в Лотус Кими Райконен също направи скок и след като стартира 11-и, стигна до 6-ата позиция. След спиранията в бокса Айсмен се възползва от гре??ките на съперниците си от Макларън и Мерцедес, което му даде ??анс да се бори за подиум. В средата на надпреварата темпото на финландеца бе много добро и само за няколко обиколки той изпревари Уебър и своя съотборник Грожан и подгони Себастиан Фетел. Двукратният световен ??ампион обаче успя да удържи набезите на ледения и триумфира в състезанието.
Великолепна надпревара направи и Михаел Шумахер с Мерцедес. Седемкратният световен ??ампион успя да си пробие път от 22-а позиция до зоната на точките. Пилето извади голям късмет, тъй като само три обиколки преди края бе на 11-а позиция, но заради повредата в колата на Бътън стигна до десетото място.