20-02-2018 Факторът „Вкаранга”

Факторът „Вкаранга”

20-02-2018 Виктор ГЕЦОВ

Нападателят на ЦСКА Фернандо Каранга се превърна в звездата не само на отбора, но и на цялата Първа лига. Той дойде на „Армията” точно преди година и стана безценна фигура за червените. През този сезон 26-годи??ният Каранга не прощава на никого - за 21 мача във всички турнири има 20 гола. А общо за своя престой в клуба е записал 26 попадения в 33 срещи, като е направил и 6 асистенции.
Фернандо се превърна в стра??илище за всяка защита, а съперниците на ЦСКА рядко намират противодействие. Неслучайно неукротимият реализатор на армейците получи прякора Вкаранга от привържениците. През изминалия уикенд бразилецът за пореден път има??е важна роля в двубой на ЦСКА - при гостуването на Верея. Той откри резултата след едва 150 секунди игра, а след това добави гол и асистенция при крайния успех с 5:0.
„Тема Спорт” изготви подробна статистическа разбивка на попаденията на Каранга, чрез която може да се проследи в кои моменти от мачовете е най-опасен, кой е любимият му съперник, има ли значение дали армейците са домакини или гости и още много любопитни моменти.
Няма как на първо място да не се отбележи изключителната ефективност на Каранга. През 2017/18 г. бразилецът има 19 мача и 19 гола за първенство и 2 мача и 1 гол за Купата на България. Каранга е записал 1570 минути в елита този сезон, което означава, че бележи средно на всеки 83 минути. Няма друг футболист в родните клубове, който да се доближава по ефективност до бразилеца. Общо за целия си престой в ЦСКА за първенство и купата Каранга е записал 33 мача и 2771 минути.
Като бял ден е ясно, че армейците имат крайно голяма нужда от головете на звездата си. Отборът е с почти перфектен баланс, когато нападателят се е разписвал - в 19-те срещи, в които го е направил, червените са постигнали 16 победи и 3 равенства! Във всички 33 срещи, в които Каранга е взел участие, ЦСКА е стигнал до точно 70 гола. Това означава, че със своите 26 попадения бразилецът е реализирал 37% от попаденията на отбора, когато е на терена.
??нтересно е да се отбележи, че Каранга е

двойно по-опасен през
вторите полувремена

отколкото преди почивката. От всички 26 попадения, които е реализирал, той има цели
17 през вторите полувремена срещу едва 9 преди почивката. Любимият му период да бележи е между 61-ата и 75-ата минута - има 9 гола. Опасен е и между 46-ата и 60-ата минута с 5 попадения. Във всички останали периоди от по четвърт час той е реализирал по 3 гола.
Друг любопитен факт е, че за Каранга почти няма значение къде играе ЦСКА. Някои нападатели бележат огромна част от попаденията си в домакинства, но не и бразилецът. Напротив - той има повече голове в гостувания на армейците - 14, срещу 12 в домакинствата. Каранга обича да има и първата дума в мачовете. От общо 19 срещи, в които нападателят се е разписал, той е откривал резултата в 10 случая. А постиженията на бразилеца в ЦСКА са още по-впечатляващи, тъй като не е сред реализаторите, на които често им се налага да изпълняват на дузпи - вкарал е само 2 пъти от бялата точка при 6:2 над Ботев Пд и 2:0 над Септември Сф.