в днешния брой Уникален обрат и купа за Манчестър Ю

Уникален обрат и купа за Манчестър Ю

08-08-2011 Никола СТЕФАНОВ

Червените дяволи не бяха наваксвали 2 гола на градския враг от сезон 1993/94

Ман Сити харчи луди пари за трансфери в последно време в опитите си да се доближи до големите, но въпреки това Юнайтед все още командва парада в града, а и в цяла Англия. Червените дяволи го доказаха нагледно с феноменален обрат срещу тима на Роберто Манчини - от 0:2 до 3:2 за “Комюнити ??илд”, и спечелиха трофея за 19-ти път в историята си. Няма клуб, който да се похвали с подобно постижение. Ливърпул остава с 15 отличия, а Сити – едва с 3.
За гражданите като титуляр не се появи нито едно от новите попълнения. Купеният за 45 млн. евро Серхио Агуеро изгледа мача от пейката, въпреки че мениджърите имаха право на 6 смени. Резерва остана и черногорецът Стефан Савич (12 млн. евро от Партизан), а Гаел Кли??и се появи едва в 73-ата минута. За Юнайтед пък официален, но

неуспе??ен дебют направи Давид де Хеа.

Стражът увисна при първия гол на Лескът (38), а точно преди почивката Джеко го преодоля от дистанция. Удар, който би трябвало да бъде спасен с оглед на сумата, платена за стража (20 млн. евро). ??менно ??утовете отдалеч може би се очертават като проблем на младия испанец, тъй като според данните от миналия сезон той е вратарят с най-много допуснати голове след удари извън пеналта в Ла Лига (11). “Ван дер Сар, ставай от плажа и идвай да пази??”, призова “Сън” след втория гол. При резултат 2:0 гражданите се размечтаха за първа победа срещу червените дяволи с 2 гола разлика от 2006-а, когато в мач от Вис??ата лига ги победиха с 3:1.
Въпреки че Алекс Фъргюсън сам призна, че не брои “Комюнити ??илд” за нищо повече от предсезонна контрола, неговите момчета не бяха отписали мача и след почивката набързо върнаха двата гола в рамките на 6 минути от 52-а до 58-а. При първия Смолинг се измъкна от персоналния пазач Джеко, а при втория брилянта комбинация изплетоха Рууни, Клевърли, Уелбек и Нани, завър??ена успе??но от португалеца. Мачът

отива??е към дузпи

но в последната минута пак Нани се възползва от груба гре??ка на централния бранител Компани, отне му топката, излезе на скорост очи в очи с вратаря и донесе крайния успех на Юнайтед. Червените дяволи не са правили такъв обрат в градско дерби от дълги години. Такъв развой не е имало от вече далечния сезон 1993/94. Тогава Юнайтед пак изостава??е с 2, но попадения на Кантона и едно на Кийн донесоха обрата във Вис??ата лига. Сега червените дяволи си отмъстиха на Сити, който ги отстрани на полуфинал в “ФА къп” през пролетта.
Мачът даде обещаващ старт на новия сезон в Англия, тъй като бяхме свикнали на предимно скучни, изиграни почти на ходом мачове за “Комюнити ??илд”. Когато обаче един и срещу друг са Юнайтед и Сити, от само себе си идва настройката винаги да се играе докрай и на 100%. Пет и повече гола в мача за този трофей не бяха падали дълго време. За последно това се случи през 1992 г., когато Лийдс с Ерик Кантона излъга Ливърпул с 4:3. “Точно това е Манчестър Ю. Всички вярваме до последно, такава бе??е настройката на отбора – вярвахме, че можем да победим – заяви героят Нани. – Мисля, че феновете могат да се гордеят с нас.” Доволен бе и сър Алекс Фъргюсън: “??грахме много добре. Футболистите не наведоха глави и постигнахме заслужена победа. Дори при 2:0 за Сити не вярвах на очите си, защото като цяло контролирахме мача, а ни вкараха 2 гола.”