в днешния брой Точно след 61 години мач на заралии пак бе прекъснат

Точно след 61 години мач на заралии пак бе прекъснат

25-08-2014 Румен СЛАВОВ

На полувремето на двубоя Берое – Хасково над Стара Загора се изсипа пороен дъжд, придружен с граду??ка. Теренът се наводни и бе??е невъзможно мачът да се доиграе. След половинчасова дискусия делегатът Янко Радев от Пловдив взе ре??ение втората част да се проведе снощи (б.а. – в неделя от 20:00 часа), 24 часа по-късно.
Любопитното е, че в историята на старозагорския клуб това е първият прекъснат домакински мач заради ло??и атмосферни условия. Но не и единственият...
В дебютното си участие в Югоизточната Б група през календарната 1953 година Берое (тогава Ударник) има такъв прекъснат двубой, но не в Стара Загора, а като гост на Сливен (тогава ДНА). Съдбата понякога си прави ??еги, имайки предвид, че срещата в града на стоте войводи през 1953 година се играе на… 23 август. Прекратеният двубой Берое – Хасково след 61 години отново бе на... 23 август!
Но да се върнем към мача от 1953-а. Сливен и Берое тогава са основни претенденти за влизане в А група. Срещата е прекратена в 67-ата минута, както през 2014 година, поради проливен дъжд! Резултатът е 1:0 в полза на Берое след гол на Г. Гавазов. Според тогава??ния регламент срещата е доиграна от 67-ата минута, отново в Сливен, на 25 октомври. Отборът на Берое удържа преднината от един гол и спечелва първото място в Югоизточната Б група, а с това и промоцията за елита.
Прекратен двубой на Берое в града на липите има??е на 13 май 2000 година, но не поради ло??и атмосферни условия и наводнен терен. Срещата е между Берое и Велбъжд Кюстендил и е съдбоносна и за двата тима. Старозагорци се борят за спасение от изпадане, а отборът от Кюстендил за бронзовите медали. Гостите повеждат с гол на Велко Христев в 16-ата минута, за да се стигне до 77-ата минута. Тогава главният съдия ??ван Добринов от София отсъжда дузпа в полза на Велбъжд и отстранява от игра вратаря на Берое Стойчо Драгов. Вбесен от отсъжданията на Добринов, тогава??ният президент на зелено-белите Станислав Танев - Камилата изважда отбора от терена и двубоят е прекратен. Малко по-късно Спортно-техническата комисия към БФС присъжда служебна победа за Велбъжд с 4:0.
Любопитното е, че през този сезон вече има случай с отложен мач. Двубоят между Литекс и Верис за Лига Европа въобще не започна заради проливен дъжд и наводнен терен, мачът бе отложен за ден и се игра в София вместо в Ловеч.