20-11-2020 Те отново са готови да полетят

Те отново са готови да полетят

20-11-2020 Санджийв ПАЛАР, olympicchannel.com

Най-добрите състезатели в ски скоковете се завръщат на голямата сцена. Днес във Висла ще бъде даден старт на новия сезон от Световната купа. Международната федерация имаше доста затруднения, за да оформи пълноценен календар заради пандемията от коронавирус, но в крайна сметка се справи със задачата. И сега около 65 спортисти от 17 държави са готови да се впуснат в надпреварата. Ето към кои трябва да насочите вниманието си.

Болките в гърба няма да спрат Крафт

Това е безспорната звезда на Австрия. 27-годишният Крафт спечели Световната купа два пъти в последните 4 сезона и записа 21 победи в отделните състезания. Няма причина да смятаме, че действащият шампион е готов да спре. Въпреки това трябва да имаме едно наум, защото двукратният световен шампион пропусна част от лятната подготовка заради проблеми с гърба. Това може да окаже някакво влияние върху физическата му подготовка с течение на времето.
Но ако съперниците му очакват той да развее бялото знаме, дълбоко се лъжат. „Със сигурност ще опитам да съм над всички и през този сезон. Ще се боря за победи и медали на всяко голямо състезание”, отсече Крафт. Първият уикенд ще ни даде добра отправна точка на какво ниво е Щефан.

Карл Гайгер предвожда Германия

Една от основните заплахи за Крафт ще бъде Карл Гайгер. 27-годишният германец изкачва класиранията за Световната купа в последните 5 сезона – 30, 18, 14, 10 и зае второ място през миналата кампания. Макар да има само 6 индивидуални победи, той е много постоянен в изявите си и това го прави непредвидим.
Бундестимът обаче разполага с още доста аргументи да развали купона на Щефан. Маркус Айзенбихлер също е готов да се конкурира с Крафт и ще се стреми към силен старт на сезона. 4-кратният световен шампион има проблеми, когато става въпрос за СК, където не е завършвал по-напред от седми в генералното класиране. В състава обаче се завръща олимпийският шампион Андреас Велингер, а това няма как да не е добра новина. Златното момче, което достигна до три медала в Пьончан, пропусна миналия сезон заради контузия, но ето че отново е тук. „Нямам търпение. Искам да се върна обратно на върха”, заяви Велингер.

Рьою Кобаяши пак е в играта

Японецът сътвори нещо невиждано през сезон 2018/19, когато спечели 13 състезания и грабна всички 6 трофея – Големия кристален глобус, титлата за полети, Четирите шанци, Планица 7, Вилинген 5 и екстремните скокове. Наскоро Кобаяши навърши 24 години и ще се опита да си върне самочувствието, след като през миналия сезон бе доста колеблив. Той се е качвал вече 29 пъти на подиума, така че аргументите му са значителни. Рьою вече се превърна в първия японец, спечели Световната купа, задминавайки легенди като Нориаки Касаи и Фунаки Кауйоши. Дали обаче може да го направи отново?

Щох и Кубацки са полските звезди

Камил Щох спечели Световната купа през 2018-а. 3-кратният олимпийски шампион започва 17-ия си сезон, като ще опита да надгради спрямо 36 индивидуални победи и 71 подиума. На домашна сцена той записа успех през 2017-а и със сигурност е сред фаворитите не само на Полша. Там обаче е и Давид Кубацки, с когото тренират заедно. През миналия сезон той постигна 10 поредни подиума, включително и три победи. Сега Давид ще се надява да продължи оттам, откъдето приключи, макар че на 30 години ще бъде разсейван и от раждането на първото си дете.