в днешния брой Сърбия оскуба петлите насред Париж

Сърбия оскуба петлите насред Париж

28-09-2019 Тема спорт

Атанасиевич герой с 27 точки, Нгапет вкара само половината атаки

Франция няма да триумфира като домакин на европейското първенство по волейбол, което изглеждаше почти сигурно предвид невероятната игра на петлите до полуфинала. Сърбия спечели втора поредна петсетова драма, този път с 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7) и стигна до днешния финал в Париж за ужас на близо 13 000 зрители в "АкорХотелс Арена".
Два дни след драматичния успех срещу наглед непретенциозния тим на Украйна плавите изглеждаха абсолютен аутсайдер срещу звездите на домакините. Но това беше до първия съдийски сигнал, след това срещата бе напълно равностойна. Петлите водеха с крехък аванс през целия първи гейм, но в края бяха на път да го изпуснат при 22:21. Явно неочаквано трудното начало ги стресна и те станаха доста плахи, докато гостите набраха самочувствие и поведоха с 18:10 във втората част. Късният финален щурм на французите за малко да обърне гейма, но сърбите удържаха и успяха да изравнят.
Кошмарът за домакините стана пълен в третата част, когато изпуснаха преднина от 3 точки в началото и отново се оказаха нервни и неточни в решителните разигравания. Опрени до стената при 1:2, играчите на Франция се събудиха и успяха да отнесат съперниците, за да се доберат до пети гейм. По време на четвъртия изглеждаше, че играта на Сърбия е рухнала, но малко по-късно се оказа, че плавите просто са чакали тайбрека. В него с много класа и малко късмет те спечелиха първите 5 точки, което им даде огромно психологическо предимство. След това успяха да вкарат гейма в режим "точка за точка" и дочакаха достатъчно грешки от изнервените французи.
Най-резултатен за победителите с 27 точки бе звездата Александър Атанасиевич, а Урош Ковачевич добави 18 т. Ървин Нгапет завърши с 29 т., но реализира едва 52% от атаките си. Така пропадна възможността да се стигне до повторение на финала между Франция и Словения от 2015-а, когато петлите грабнаха титлата с чиста победа в "Арена Армеец" в София.

СЪРБИЯ - ФРАНЦИЯ 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7)
СЪРБИЯ: Никола Йовович 3, Александър Атанасийевич 27, Урош Ковачевич 18, Неманя Петрич 7, Марко Подрасчанин 8, Сречко Лисинац 10 - Невен Майсторович-либеро (Петър Кръсманович, Марко Ивович 2, Александър Околич, Вук Тодорович, Никола Пекович-либеро)
Старши треньор: СЛОБОДАН КОВАЧ
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти, Стефан Бойер 19, Ървин Нгапет 29, Жулиен Линеел 14, Кевин Льо Ру 2, Никола Льо Гоф 1 - Женя Гребенников-либеро (Антоан Бризар 1, Тибо Росар 2, Бартелеми Шинениезе 4, Жан Патри, Тревор Клевено)
Старши треньор: ЛОРАН ТИЛИ.
Съдии: Вим Камбре (Бел), Давид Фернандес Фуентес (Испания)