в днешния брой Среброто в Сегед носи седем бона на Кодинов

Среброто в Сегед носи седем бона на Кодинов

26-08-2019 Тема спорт

България приключи на 14-о място в класирането по медали от световното по кану-каяк

Ангел Кодинов ще прибере 7 хиляди лева за сребърния медал, който спечели на 500 метра едноместно кану от световното първенство в Сегед (Унг). Пловдивчанинът, който на 4 септември ще навърши 22 години, донесе първо отличие за България от шампионати на планетата при мъжете и жените в този спорт от 2015-а насам, когато Станилия Стаменова грабна златото на 200 метра кану. При мъжете пък страната ни нямаше медал от 2014-а, когато Мирослав Кирчев се нареди втори на 1000 метра каяк.
Въпреки впечатляващото постижение Кодинов няма да прибави кой знае колко впечатляваща сума като бонус от държавата. Причината за това се крие във факта, че 500 метра едноместно кану не е олимпийска дисциплина. Ако това беше така, то Министерството на спорта щеше да премира пловдивчанина със значително по-голям финансов стимул в размер на 35 хиляди лева. За негово съжаление обаче олимпийската дистанция в случая е 1000 метра кану, където Ангел зае 19-о място вследствие на натрупаната умора от атаката на отличие на половин километър.
Кодинов е и единственият българин, който ще получи изобщо премия за участието си в Сегед от държавата. Според инструкцията на ММС пари се дават за класиране от първо до осмо място в олимпийски дисциплини и от първо до трето в неолимпийски. Александра Гришина и Даниела Недева се наредиха шести на 1000 метра двуместен каяк, но това не им носи реално нищо, тъй като и той не е олимпийски спорт. Стаменова пък остана девета на 200 метра кану и така се размина с премия от 5 хиляди лева, които щеше да получи, ако се бе наредила осма.
„Страхотно е, когато мечтите ти се cбъдват! Благодарност към всички, които бяха съпричастни в трудните моменти”, написа щастливият баща на Ангел - Николай Кодинов, след неговия успех в Сегед. Благодарение на сребърния медал на пловдивчанина България влезе в класирането по отличия на шампионата. Страната ни зае 14-о място в крайното подреждане. На върха застана Германия, следвана от Беларус и Унгария.