в днешния брой

Славия най-после на финал

22-04-2011 ??ван Ж??КОВ

След 15 години чакане Славия отново е на финал за Купата на България! Белите си осигуриха мач с ЦСКА за трофея на 25 май, след като за пореден път излязоха късметлии в рулетката на дузпите в драматичен мач с Пирин и се наложиха с 8:7 след 1:1 в редовното време. Столичани вече мечтаят за първо отличие в клубната витрина през новия век, но надали ще го постигнат с играта, демонстрирана на "Овча купел" вчера. Реално погледнато, орлетата бяха тези, които много повече заслужаваха победата. Особено през втората част на 90-те минути те имаха тотално превъзходство на терена, но мал??ансът ги споходи при куп чисти положения пред вратата.
Домакините имаха преимущество преди почивката, но първото добро положение бе за Пирин - силен ??ут на Стойков обаче бе спасен с вещина от Петров. В ответната атака Дениран центрира в пеналта, а Ку??ев бе задържан за фланелката от противников защитник. Дузпа обаче не последва. Малко след това Николай Божов пробва да се разпи??е със задна ножица, но неточно. В 15-ата минута се откри нов отличен ??анс за гостите - Димитър Наков проби отдясно и центрира, а Стойков бе оставен непокрит, но стреля с глава в гредата.
Постепенно играта се поукроти и когато всички очакваха последния съдийски сигнал за полувремето, Славия получи доста спорна дузпа. Божов нахлу в наказателното поле, а Митревски му влезе на ??пагат. Без да се замисли, реферът Георги Йорданов посочи бялата точка. Оказа се обаче, че извър??ителят на нару??ението е получил сериозна контузия в ахилеса и трябва??е да напусне терена. При изпълнението Даниел Пеев бе безпогре??ен - 1:0.
Втората част започна с отлична възможност белите да си ре??ат мача - Жуниор центрира отдясно, а непокритият Божов от 2 метра не улучи вратата.
Някъде тук Славия спря да играе футбол, предостави инициативата на благоевградчани и те започнаха да пропускат положение след положение. В продължение на 20-ина минути столичани губеха всяка първа топка и гре??аха всеки втори пас. По двете крила резервите Якимов и Карачанаков правеха каквото си искат, а защитниците на домакините изнемогваха, без да получат грам помощ от фланговите халфове. ??ван Цветков и Карачанаков опропастиха идеални възможности да изравнят, но в 70-ата минута логичното се случи - при центриране от корнер вратарят и бранителите на белите увиснаха, а Наков отблизо прати топката в мрежата - 1:1. Пирин продължи да доминира - Биби??ков бе изведен сам срещу Петров, но не успя да го преодолее, а в последната минута техничен ??ут на Ризов по диагонала профуча на милиметри от гредата. Положението за домакините стана още по-ло??о, тъй като се наложи Емил Велев да извър??ва две принудителни смени заради контузиите на Богомил Дяков и Жосиас Басо.
Все пак в продълженията Славия се поокопити и задържа резултата 1:1. Нещо повече - Димитров има??е ??анс да се разпи??е, но стреля силно на метър от вратата.
При дузпите, както и в четвъртфинала срещу Черноморец, Славия триумфира в уникална драма. Първите ??естима изпълнители от бялата точка и за двата състава бяха безгре??ни. След това Радослав Димитров не успя да преодолее Ар??инков. Орлетата се виждаха победители, но в ре??ителния момент ??утът на Антон Карачанаков бе спасен от Петров. После Молдованов вкара за белите, а Ризов стреля край гредата, хвърляйки феновете по трибуните в екстаз.