18-04-2016 Салпаров и Зенит пак спечелиха ШЛ

Салпаров и Зенит пак спечелиха ШЛ

18-04-2016 Тема спорт

Българският треньор Радостин Стойчев и воденият от него италианския волейболен отбор Диатек (Тренто), където играе и разпределителят на националния ни отбор Георги Братоев, изпуснаха уникална възможност отново да се качат на европейския връх. Волейболистите на Тренто поведоха с 2:0, но не успяха да детронират победителя в Шампионската лига - руския гранд Зенит (Казан), с либерото на България Теодор Салпаров, и отстъпиха драматично с 2:3 (25:23, 25:22, 17:25, 25:27, 13:15) в големия финал на финалната четворка на тазгоди??ното издание, игран тази вечер пред над 10 000 зрители в зала "Таурон Арена". Срещата бе изгледана на живо от националния селекционер на България Пламен Константинов, а в агитката на Тренто бе българската звезда Матей Казийски, който подкрепя??е своите съотборници.

Така волейболистите на Зенит успяха да защитят трофея си от 2015 година и спечелиха титлата в най-престижния европейски клубен турнир за 4-и път в своята история. По този начин казанци се качиха на второ място във вечната ранглиста, като се изравниха с италианските грандове Модена и Сислей (Тревизо). Въпреки тежката загуба Тренто трябва да бъдат щастливи, след като не бяха се класирали за финалната четворка от 2012 година насам. Трентинци остават с 3 титли, 1 сребърно и 1 бронзово отличие в историята си. Мачът бе повторение на финала в Шампионската лига през 2011 година, когато трентинци спечелиха трофея след категорично 3:0 в Болцано. По-рано днес италианският гранд Кучине Лубе (Чивитанова) спечели бронзовите медали, след като обърна и надигра домакините на финалите от Асеко Ресовия (Же??ув) също с 3:2 гейма.

Първият гейм на финала започна малко по-добре за трентинци, които поведоха с 2:0 след атака-пайп на словенския национал Тине Урнаут и контра на гръцкия диагонал Митар Джурич. Въпреки усилията на Зенит, разликата се увеличи до 8:4 след нова атака на Урнаут и аут на американския национал Матю Андерсън. ??грата продължи точка за точка до 14:10, след което казанци върнаха две точки за 14:12 след две поредни атаки на Максим Михайлов, а след това намалиха до 15:14 след контра блок-аут на кубинската звезда Вилфредо Леон. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:14 за италианския тим след сервис в аут на Андерсън. Постепенно Зенит успя да изравни при 19:19 след технично пускане на Михайлов и контра на Андерсън. Двата тима продължиха равностойно до 23:23, но в крайна сметка момчетата на Радо Стойчев взеха гейма с 25:23 след нова атака на Джурич и силен ас на Урнаут.

Втората част тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Зенит - 8:7 след гре??ка от сервис на Тине Урнаут. Равностойната игра продължи до 12:12, след което Тренто поведе с 15:12 след поредна силна атака на Митар Джурич, гре??ка на центъра на казанци Александър Гуцалюк и ас на разпределителя Симоне Джианели. Независимо от тайм-аута за Владимир Алекно, последва нов ас на Джианели и 16:12. Последваха атака на Вилфредо Леон и гре??ка на Джурич - 16:14 и прекъсване за Радо Стойчев. Това даде ефект и Тренто си върна преднината при 18:14 след блок-аут на Джурич и гре??ка на разпределителя на Зенит Александър Бутко. Междувременно в игра за руския гранд се появи българското либеро Теодор Салпаров. Настоящите ??ампиони успяха да намалят до 18:17 след отлична блокада на Гуцалюк и гре??ка на Олег Антонпв, но Тренто веднага си върнаха преднината при 20:17 след нова успе??на атака на Джурич и блок на белгийския център Симон Ван Де Вуурде. ??талианците успяха да запазят предимството си и спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:22 след блок-аут на Урнаут.

Третият гейм стартира с преднина от 2:0 за Зенит след силни атаки на Вилфредо Леон и Матю Андерсън. Разликата леко се увеличи до 8:5 след силен ас на Максим Михайлов. Преднината на казанци нарасна до 10:6 след директна точка от сервис на Леон, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва нов ас на кубинеца и 11:6. ??грата продължи точка за точка до 16:11 след гре??ка от сервис на Тине Урнаут. Преднината на руския гранд набъбна до 21:14 след гре??ка на Митар Джурич и контраатака-пайп на Леон. Радо Стойчев започна да прави смени, а Зенит без проблеми спечелиха гейма с убедителното 25:17 след блок-аут на Вилфредо Леон и намалиха изоставането си на 1:2.

В началото на четвъртата част Тренто поведе с 3:0 след две докосвания на мрежата на играчи на Зенит и успе??на контра на Олег Антонов. Казанци веднага успяха да изравнят при 3:3 след две поредни атаки на Матю Андерсън. Равенството се запази до 6:6, след което трентинци отново дръпнаха с 8:6 след грещки на Вилфредо Леон и разпределителя Александър Бутко. Разликата нарасна до 10:7 след контра на Тине Урнаут. Руснаците намалиха до 11:10 след силна атака на Максим Михайлов и контра на Андерсън, а след това дори стигнаха до равенство при 12:12 след блок-аут на Михайлов. Зенит даже дръпна с 16:13 след ас на Бутко и гре??ка на плеймейкъра на Тренто Симоне Джианели. Постепенно италианският тим успя да изравни при 19:19 след нова атака на Урнаут и две контри на завърналия се в игра Олег Антонов. Волейболистите на Зенит моментално си върнаха преднината при 21:19 след две бомбени атаки на Леон, но Тренто стигна до 21:21 след нова атака на Антонов и ас на центъра Даниеле Мацоне. След поредното равенство при 22:22, казанци стигнаха до геймбол при 24:22 след пусната топка на Бутко и аут на Антонов. Тренто успя да спаси и двата геймбола и изравни за 24:24 след отлична блокада на Симоне Джианели. В крайна сметка Зенит измъкна гейма при четвъртата си възможност при 27:25 след блок-аут на Михайлов и гре??ка на Урнаут, с което вкара финалът в тайбрек.

Петият ре??ителен гейм започна равностойно до 4:4, след което Тренто поведе с 6:4 след технично отиграване при мрежата и страхотен блок на разпределителя Симоне Джианели. Последва равенство при 7:7 след нова мощна атака на Вилфредо Леон и гре??ка на Митар Джурич. Все пак размяната на полетата дойде при 8:7 за трентинци след пусната топка на Джианели. ??грата продължи точка за точка до 9:9, след което Зенит поведе с 10:9 след отлична блокада на Андрей Ащев. Разликата нарасна до 12:10 след контра блок-аут от втора линия на Максим Михайлов. Тренто изпуснаха възможността да изравнят за 12:12 след видима гре??ка на съдиите и 13:11. В крайна сметка Зенит спечели тайбрека с 15:13 след блок-аут на Вилфредо Леон, а с това мача с 3:2 и титлата.

Пореден страхотен мач за Зенит изигра кубинецът Вилфредо Леон, който заби 27 точки (4 аса, 1 блок, 67% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) за победата. Максим Михайлов пък добави още 22 точки (2 блока, 2 аса и 69% ефективност в атака) за успеха. Теди Салпаров замени титуляра на своя пост Алексей Вербов в края на втория гейм и остана в игра до края. Българското либеро се представи много добре и завър??и с 50% позитивно и 42% перфектно посрещане. От друга страна за тима на Тренто Митар Джурич (46% ефективност в атака) и Тине Урнаут (1 ас, 56% ефективност в атака и 39% перфектно посрещане) реализираха съответно 17 и 15 точки, но и това не бе достатъчно за успеха. Георги Братоев пък се появи за малко в игра в четвъртия и петия гейм и изпълни само два сервиса.