в днешния брой Розберг с историческа победа във великолепно състезание

Розберг с историческа победа във великолепно състезание

16-04-2012 Тема спорт

След 111 старта Нико Розберг спечели толкова мечтаната първа победа в кариерата си във Формула 1 в дне??ната Гран при на Китай. Германецът донесе и първа победа за отбора на Мерцедес AMG след завръщането му като производител през 2010 година. Последният триумф на германския производител датира от далечната 1955 година, спечелен от великия Хуан Мануел Фанджо в Гран при на ??талия.

Втори остана пилотът на Макларън Дженсън Бътън, който бе на крачка от победата, но при последното влизане в бокса механиците го забавиха. Третото място на почетната стълбичка зае неговият съотборник Люис Хамилтън. Двамата британци се справиха в последните пет обиколки с движещия се на втора позиция пред тях с вече износени гуми пилот на Ред Бул Себастиан Фетел. Двукратният световен ??ампион стартира 11-и, проправи си път до челото, но в последната обиколка загуби позицията си и от съотборника си Марк Уебър и фини??ира пети.

Високият адреналин остана до последната обиколка на надпреварата в Шанхай. Основният въпрос, който остана до втората част на състезанието, бе кой пилот с каква стратегия ще фини??ира. Освен избора на два или три стопа, ре??аваща в битката за влизане в зоната на точките бе и продължителността на стинтовете.

Проблемите на Мерцедес с деградацията на гумите в състезателно темпо от първите два старта на сезона останаха в историята. Розберг успя да разчете по прекрасен начин използването на сликовете си, което му позволи да заложи на два стопа и го остави начело на колоната в по-голямата част от надпреварата в Китай. Нико направи добър старт от първа позиция и успя да се откъсне от съотборника си Михаел Шумахер още в първите няколко обиколки. Скоро преднината му нарасна на четири секунди. По-късно при първия бокс, за съжаление на седемкратния световен ??ампион, той отпадна заради не добре завита гайка на предна дясна джанта.

Днес Дженсън Бътън бе основната заплаха за предстоящата историческа първа победа във Формула 1 на Розберг. Британецът направи най-ло??ата си квалификация този сезон в събота, но след страхотна реакция на старта изскочи трети и започна да преследва Нико. Дне??ната стратегия на Макларън в Китай обаче ще бъде дълго коментирана. Дори и без загубените секунди при гре??ката на механиците на Дженсън, трите спирания в бокса може би няма??е да му оставят ??анс за атака на германеца в края.

Кими Райконен бе на път да запи??е най-доброто си класиране след завръщането си във Формула 1. Финландският пилот на Лотус стигна до второто място десет обиколки преди финала, но след като бе изпреварен от Фетел, се получи тотален срив в работата на гумите му. При световния ??ампион от 2007 година стратегията с два стопа не сработи и той изгуби всички точки, пропадайки до 14 позиция за няколко тура.

Водачът в класирането при пилотите преди Гран при на Китай Фернандо Алонсо от Ферари също преживя тежки мигове в Шанхай. Двукратният световен ??ампион стартира от девета позиция, спечели няколко места преди първите боксове, но след пилотска гре??ка излезе от пистата и потъна в класирането. До края испанецът успя само да влезе с девето място в зоната на точките. Агонията на съотборника му Фелипе Маса продължи и в третия кръг от сезон 2012, затвърждавайки слабото представяне на Скудерия. Бразилецът стартира 12-и, но след поредно слабо състезание не спечели точки и успя да фини??ира на фаталната 13-а позиция.

Така след дне??ната надпревара в Шанхай с третото си място Люис Хамилтън изпревари Алонсо с осем точки и го свали от върха, втори в класирането при пилотите е съотборникът му Дженсън Бътън, а Фернандо остана трети.