03-04-2016 Розберг спечели и в Бахрейн

Розберг спечели и в Бахрейн

03-04-2016 Тема спорт

Нико Розберг продължи отличното си начало на сезон 2016 във Формула 1. Германецът спечели Гран При на Бахрейн и така записа втора победа от два кръга. Второто място в Бахрейн остана за пилота на Ферари Кими Райконен, а световният ??ампион Люис Хамилтън претърпя ново разочарование, след като остана трети, въпреки че стартира от първа позиция и бе фаворит за победата.

Британецът обаче се забави на старта и бе ударен от Валтери Ботас, заради което загуби няколко позиции и в последствие не бе в състояние да настигне Розберг. Нико проведе перфектно състезание, пое лидерството от самото начало и в нито един момент не постави под съмнение първото си място. Райконен също проведе отлично състезание - възможност, която няма??е неговият съотборник Себастиан Фетел, тъй като механичен проблем в загряващата обиколка прекрати неговото участие още преди старта.

Даниел Рикиардо завър??и четвърти, а страхотно състезание отново направи Ромейн Грожан, който записа пето място за новия тим на Хаас. Зад французина останаха Макс Верстапен, Данийл Квят, Фелипе Маса и Валтери Ботас, а топ 10 допълни дебютантът Щофел Вандоорн, който спечели точка още в първото си състезание.

Така Розберг вече има 50 точки в генералното класиране и води със 17 пред Хамилтън. Рикиардо е трети с 18 точки, толкова има и Грожан, а Фетел е с 15.

Голяма новина дойде още преди самия старт, след като Себастиан Фетел получи механичен проблем в загряващата обиколка и не успя да стартира.

Самият старт също бе??е вълнуващ като Нико Розберг, както и двата Уилямса на Фелипе Маса и Валтери Ботас стартираха отлично за разлика от световния ??ампион Люис Хамилтън. Британецът загуби лидерската си позиция спрямо Розберг, а в опит да си върне първото място се удари в болида на съотборника си, след което бе ударен встрани от Валтери Ботас. От това се възползваха няколко пилоти зад него и в крайна сметка Хамилтън се озова на седмо място след първата обиколка.

Кими Райконен, който също започна слабо и загуби позиции, постепенно си възвърна позициите. Това праве??е и Хамилтън, който изпревари Ботас със системата DRS, а в същото време двата болида на Уилямс влязоха в бокса. Така Райконен стигна до второ място, следван от Хамилтън. Джолиън Палкър и Дженсън Бътън пък бяха следващите отпаднали след Фетел.

След влизането в бокса на Розберг, Райконен и Хамилтън, тримата запазиха местата си като в 21-ата обиколка авансът на Розберг пред финландеца бе 12 секунди, а пред Хамилтън над 20.

След втория сток в бокса триото отново запази позициите си като и тримата заложиха на супермеки гуми. Зад тях местата в топ 8 допълват Даниел Рикиардо, Ромейн Грожан, Макс Верстапен и Валери Ботас.

От Ферари демонстрираха, че целта им е първото място, след като в 38-ата обиколка Райконен отново влезе в бокса, сменяйки супермеките гуми с меки.

Само обиколка по-късно обаче от Мерцедес реагираха и екипираха с меки гуми и лидера Розберг. Хамилтън прекара първите си две обиколки като лидер в състезанието, след което също смени гумите си с меки.

В същото време Райконен започна да стопява аванса на Розберг, който 13 обиколки преди края вече бе на по-малко от 5 секунди преди финландеца.

Постепенно обаче Розберг напипа ритъма си с новия чифт гуми, успя дори малко да увеличи преднината си пред Райконен и по този начин не позволи на Ледения да застра??и първата му позиция. Хамилтън фини??ира трети, а в точките влязоха още Даниел Рикиардо, Ромейн Грожан, Макс Вестапен, Данийл Квят, Фелипе Маса, Валтери Ботас и дебютантът Щофел Вандоорн.