в днешния брой Рилски написа златна страница в историята си

Рилски написа златна страница в историята си

22-02-2016 Хари ЛАТ??ФЯН

Рилски спортист спечели първа Купа на България в историята си. Тимът на Росен Барчовски ликува във финала на турнира в Ботевград, след като наказа надменен и високопарен Лукойл Академик след 90:80 точки. В герои за самоковци се превърнаха Франк Търнър и Тони Гуджино, като последният бе избран и за най-полезен на финалите в „Арена Ботевград”. Шампионите пък ще трябва да почакат поне още година, преди да грабнат 12-ия си трофей в надпреварата.
До почивката двубоят няма??е вид да доведе до подобен развой. В началото студентите натиснаха съперника в подко??ието, където Барович и Сакич имаха предимство спрямо Петрос и Гуджино. Те отвориха разлика, която в средата на втората четвърт достигна 10 точки и вече се виждаха като победители, контролирайки темпото с агресивната си защита.
След почивката обаче картината претърпя коренна промяна. Това стана благодарение и на спорно отсъждане за симулация на Николай Стоянов в последната секунда на втората четвърт. Ре??ение на реферите, което явно повлия положително на самоковци и след паузата те направиха и невъзможното, за да променят ситуацията.
Франк Търнър се разигра и с изключително виртуозни отигравания даде началото на обрата. Гардът започна да раздава отлично топката, като в същото време набра самочувствие срещу Бранислав Ратковица. В добавка и Тони Гуджино си върна за по-слабото първо полувреме и Рилски спортист на свой ред поведе с 9 точки преди последните 10 минути.
В началните моменти на заключителната четвърт ??ампионите опитаха с бързи атаки да се върнат в мача. Желанието им обаче бе парирано, след като Гуджино вкара тройка с нару??ение, което попари всякакви амбиции на големия фаворит. В края размяната на фаулове не доведе до никаква промяна и Рилски спортист ликува заслужено с трофея.

Росен Барчовски:
Този успех е за Петър Георгиев

Стар??и треньорът на Рилски спортист Росен Барчовски посвети победата над Лукойл Академик на президента на клуба Петър Георгиев.
„??зстрадана победа, защото започнахме мача много ло??о, все едно бяхме фаворити и с огромно напрежение. На полувремето взехме мерки и със страхотна защита и себераздаване успяхме. Самоков прави 20 години баскетбол. Тези хора го заслужават. Този успех е за Петър Георгиев. Аз това съм го преживявал и друг път, но сега всичко това бе за него”, каза специалистът.
Капитанът на самоковци Йордан Бозов, който вече е на 36 години, пък добави: „От 27 август тренираме стра??но много и се радвам, че в тези 4 дни показахме тази игра, която трябва??е. Радвам се, че спечелихме. Предстоят много мачове. Важното е да запазим третото място и след това в плейофите ще видим какво ще стане. Още е много рано. Това е много сладка победа за нас, защото не знам още колко ще играя”.

Берое отказа Балкан от
бронза със серия от 23:0

Берое остави Балкан без медали от домакинския им турнир за Купата на България. Тимът на Любо Минчев грабна бронзовите отличия след успех със 71:59 в малкия финал. Малко над 1000 зрители станаха свидетели на невероятен обрат, който гостите реализираха. Заралии изоставаха с 13:23 след първата четвърт, но в 18-ата минута вече водеха с 36:23, правейки впечатляваща серия от 23:0.
В основата на обрата бе силното включване от пейката на Тихомир Желев (14 точки) и Пламен Алексиев (12). Съставът на Мирослав Ралчев пък така и не намери желание да се пребори за честта си, като след края на срещата част от феновете дори освиркаха своите заради безхарактерното им поведение.
„След разочарованието от полуфинала трябва??е да намерим сили да се борим. Във втората четвърт играхме много добре и направихме разлика, което ни позволи да контролираме срещата. Поздравявам Балкан, разбирам ги, че след като са имали амбиции да спечелят трофея като домакин, разочарованието е много голямо. Този успех все пак носи частично удовлетворение. За Стара Загора този бронз е нещо положително”, каза след победата Любо Минчев.

БАЛКАН – БЕРОЕ 59:71
(23:13, 6:28, 20:23, 10:7)
БАЛКАН: Фортънбъри 9, Цветкович 10, Върбанов 9, Дурчев 7, Н. Маринов 3 (М. Маринов, Острев 5, Бъркич 10, Петков 6)
БЕРОЕ: Мур 1, Тодорович 14, Тенчев 5, Гълъбов 8, Карамфилов 5 (Барнс 10, Алексиев 12, Желев 14, Гери, Ваклинов 2, Николов, Раднев)
Съдии: Томов, Великов, Костов