в днешния брой Рефер си играе на финала  на „тука има, тука нема гол“

Рефер си играе на финала на „тука има, тука нема гол“

на „тука има, тука нема гол“

Три пловдивски отбора посягат последователно към трона на ЦСКА, травма на Дорчо помага на червените

Една поредица на
Любомир СЕРАФ??МОВ

До средата на 50-те години на миналия век турнирът за купата е запазена територия за столичните грандове, като до отличието не припарва никой от провинциалните претенденти. Някъде тогава обаче става ясно, че е близо краят на софийската хегемония. През 1955 г. до четвъртфиналите на надпреварата достигат цели 4 пловдивски отбора, което днес звучи като фантастика. Нещо повече - градът на тепетата дръзва да оспори превъзходството на ЦСКА, който слага трофей до трофей в клубната си витрина.
Турнирът през 1955 г. започва много късно – чак на 16 октомври, за да завър??и в средата на декември. За ??естнайсетинафиналите се класират 11 от елитните тимове, определени по жребий, 7 отбора от петте Б групи, както и 4-те победители от окръжните квалификации. Още в първия кръг отпадане от ВВС очертава контурите на един тотално провален сезон за Левски. 25 000 на „Народна армия“ виждат как военните летци надиграват с 3:2 сините, вече водени от клубната легенда Васил Спасов-Валяка. Отмъщението на победените идва месеци по-късно, когато част от състава на рекордьора по купи става половината отбор на ВВС – Петър Дончев, Благой Филипов, Борис Апостолов, Йончо Арсов и Димитър Йорданов-Куку??а. Екзекуторът на Левски обаче напуска турнира още на осминафиналите. ??грачите на треньора Стойне Минев подхождат високомерно към второразредния тогава и непросъществувал до днес тим на Динамо Пловдив. ?? са наказани на свой терен – 1:0 за лидера в Югоизточната Б група. На финалиста от преди??ното издание Славия са необходими 120 минути, за да преодолее яростната съпротива на Завод 12, воден от бив??ия играч на белите Димитър Байку??ев-Мими. В 38-ата минута левият бек на белите Милчо Горанов пропилява дузпа, като праща топката в аут. През втората част в интервал от 6 минути двата съперника си отбелязват по един автогол. Първо поразява собствената си врата бив??ият халф на столичния Академик Владимир Крамаренко, а после жеста му връща култовият играч на Славия по онова време Тома Атанасов. Развръзката настъпва в 103-ата минута, когато лявото крило на белите ??гнат ??гнатов измъква далеч по-именития тим от заплетената ситуация. Другите фаворити за отличието – ЦСКА и Локо Сф постигат на този етап огледални победи с 6:1 като гости, съответно в Хасково и Ямбол.
??зненадата в турнира – пловдивското Динамо продължава с чудесата и на четвъртфиналите, където гвоздей става сблъсъкът му със съгражданите от Спартак. Двата тима изиграват 3 мача за 4 дни и общо 330 минути. ??сторията на всеки футболен турнир се пи??е от големите личности, а герой на спектакъла става мощното крило на спартаковци Тодор Диев-Дорчо, който вече попада в сметките на националните ни треньори. Негова е заслугата за гола в първия мач на тима му, който в 63-ата минута остава с човек по-малко на терена заради изгонването на полузащитника ??ван Барбов. Във втората среща Диев реализира първото и подава за второто попадение за крайното 2:2 (динамовци повеждат с 2:0), а с гола си още в началото на третия сблъсък носи успеха на Спартак.
В същото време в Пловдив ??ампионът ЦСКА се натъква на ожесточения отпор на местния Локомотив, който същата година изпада от елита. На терена настава истинска касапница. В 42-ата минута при резултат 2:1 за гостите се сбиват кибритлията Манол Манолов-Симолията и нападателят на домакините Колев. В 51-ата минута за грубост е отстранен и ??ван Делев-Черното от Локомотив, а 9 минути по-късно е принуден да напусне терена и дясното крило на столичани Димитър Миланов-Пижо. До края в разредените пространства армейците бележат още два гола за крайното 1:4.
Случилото се обаче е нищо в сравнение с това, което очаква червените на полуфиналите срещу друг пловдивски тим – Ботев, тогава ДНА. Мачът на „Армията“ се превръща в ко??мар за домакините и е едно от укра??енията на надпреварата. До 28-ата минута червените губят с 0:2 след светкавични контри на Костадин Ангелов и ??ван Сотиров –Албанеца. Погромът над армейските амбиции надвисва със стра??на сила в 34-ата минута, когато пловдивският рефер Петър Джонев свири дузпа в полза на канарчетата. Ударът от бялата точка на защитника Георги Чакъров обаче е отразен от резервния страж на столичани Христо Андонов-??тко и това дава сигнал за невероятния обрат в срещата. Още до почивката новопривлеченият варненец Георги Димитров-Червения връща едно от попаденията, а до 73-ата минута оформя и своя хеттрик, после едно попадение за 4:2 добавя и Панайот Панайотов-Гацо.
Дуелът София-Пловдив продължава и в другия полуфинал, но под тепетата, където набиращият все по-голяма инерция борбен тим на местния Спартак приема славистите. Отново над всички блести Диев, който в 17-ата минута с хубав удар с глава накланя везните в спора.
Финалът предлага поредната порция драматизъм по оста ЦСКА срещу пловдивските кандидати за славата. Червеният клуб е четирибуквие, познато вече и в Европа като ЦДНА, спартаковци обаче имат атомна атака с абревиатура ДДД от инициалите на фамилиите на тримата нападатели Тодор Диев, Михаил Ду??ев и Димитър Де??ев. 7 гола, обрати и продължения на заснежения терен на „Васил Левски“ впечатляват и най-претенциозните любители на футбола. След първия половин час всичко изглежда ясно – фаворитът води комфортно с 2:0 с голове на Димитър Миланов-Пижо. По блестящ начин, първо с глава, после с мощен ??ут той оползотворява пасове на ??ван Колев и Панайот Панайотов. Следващият половин час обаче е за пловдивчани, които чрез двама от триото ДДД – Ду??ев и Де??ев правят резултата 2:2. Третият – Диев, е почти фигурант на игрището. Полуфиналът със Славия е 4 дни преди ре??ителния сблъсък за купата, а в него Дорчо получава контузия. Спартаковци дори излизат да загряват с 12 ду??и в очакване на последната дума на невъзстановената звезда на тима. „Ще играя!“, отсича Диев и след началния сигнал полита със спринт след топката по фланга, но се хваща за крака. Не напуска терена до последната съдийска свирка, но Спартак фактически играе с 10 ду??и. Умората се оказва непреодолим противник за гостите – с всяка изминала минута те отпадат физически, защото по волята на сгъстената програма играят пети тежък турнирен сблъсък само в рамките на няколко дни.
Добрият сценарий изисква и скандал и той идва като по поръчка в 81-ата минута. Тогава след мощен ??ут от около 20 метра на Стефан Божков-Стевето топката се отбива от напречната греда и тупва някъде около голлинията. Червените играчи вдигат радостно ръце, но съдията Йордан Таков с жест показва играта да продължи. Наобиколен от гневните домакини и след консултация с помощника си, реферът променя първоначалното си ре??ение и този път сочи центъра. В същия миг обаче е награбен от още по-разярените гости и... отново променя ре??ението си. Гол няма, а до края на 120-те минути липсва футболът, заменен от нервите и гре??ките. Седемте дни без мач на червените натежават и до края Пижо Миланов стига до своя хеттрик, а още два гола прибавя Гацо Панайотов – 5:2. Червената армада ликува за трети път в турнира, а пловдивският Спартак ще трябва да почака за бленувания триумф още 3 години, когато печели първия извънстоличен финал...