в днешния брой Реал Мадрид често се дъни на Балканите

Реал Мадрид често се дъни на Балканите

29-09-2014 Петър ПЕТРЕСК??

Само Цървена звезда е отстранявал Белия балет на директни елиминации

Гостуването на Реал Мадрид в София ще бъде под номер 25 за Кралския клуб на Балканите в евротурнирите. ??зненадващо или не, белите са с отрицателен баланс в своите визити в тази част на Европа: 5 победи, 9 равенства и цели 10 загуби!
Успехите на 10-кратния първенец на Стария континент са само в КЕШ/Шампионската лига и идват два пъти в Румъния – срещу Динамо Букурещ и Стяуа, по веднъж в Хърватска (Динамо Загреб), Турция (Галатасарай) и България (Левски), като това е и единственият случай преди двубоя с Лудогорец, когато Белия балет е гастролирал у нас за официален мач.
Най-тежко за Реал е на запад от на??ата граница. При визитите в Сърбия (преди това в Югославия) настоящият носител на трофея в Шампионската лига има три загуби – две от Цървена звезда и една от Партизан, както и едно равенство срещу гробарите. Ако прибавим и загубата от хърватския Риека (тогава част от Югославия) преди 30 години за Купата на УЕФА, то балансът става още по-ло??. От Гърция Лос Меренгес също си тръгва разочарован – 2 загуби и 5 равенства, а малко по-успе??но се представя в Турция (победа, равенство и две загуби). Дори в северната ни съседка Реал не е с положителен баланс – 2-2-2.
Само в КЕШ/ШЛ Кралския клуб има 5 победи, 8 равенства и 7 загуби на Балканите. В груповата фаза на най-престижния евротурнир Реал е гостувал 10 пъти, при баланс 3-6-1 в негова полза.
Въпреки че често страда на Балканите, в мачове на елиминации Белия балет почти винаги отстранява своя съперник. Всъщност, от 14 сблъсъка само веднъж Реал отпада – от Цървена звезда за КНК през 1974/75 на четвъртфинал след победа и загуба с по 2:0 и 6:5 след изпълнение на дузпи, а в 12 от случаите продължава напред.
Кралския клуб и има и един финал срещу балкански тим, който печели – с 2:1 над Партизан за КЕШ през сезон 1965/66 на „Хейзъл“.
Галатасарай – Реал М 1:6
Баланс: 24 мача, 5 победи за Реал, 9 равенства и 10 загуби, голова разлика 33-35
Елиминации: 14 двубоя, 13 пъти Реал продължава напред, веднъж отпада
Заб.: Отборът с главни букви продължава напред