05-09-2016 Пуй сензационно изхвърли Надал

Пуй сензационно изхвърли Надал

05-09-2016 Тема спорт

Френският тенисист Люка Пуй поднесе най-голямата сензация при мъжете в последния за годината турнир от Големия ??лем - US Open в Ню Йорк. 22-годи??ният Пуй отстрани след изтощителна петсетова битка в 1/8-финалите с 6:1, 2:6, 6:4, 3:6, 7:6 (6), поставеният под номер 4 в схемата и бив?? номер 1 в света Рафаел Надал. За Пуй това е втори четвъртфинал от Големия ??лем през годината след "Уимбълдън", но стойността на победата над двукратния победител в Ню Йорк (2010, 2013 г.) тежи повече.

Младият тенисист от Северна Франция не трепна в най-напрегнатите моменти на трилъра срещу Рафа, което може би се дълже??е и на факта, че във вените му тече наполовина скандинавска кръв, тъй като майка му Лена е финландка.

Публиката на "Arthur Ashe Stadium" очаква??е лесен успех за Надал, който бе??е сочен за фаворит. Началото обаче смълча трибуните и накара хората в ложата на испанеца, след които бе??е и легендата на Реал Раул Гонзалес, да се гледат объркано и да се питат какво става. Младият французин тотално надигра своя съперник, като постигна два пробива и затвори сета за 30 минути. Във втория Надал намери своя сервис, започна да доминира в разиграванията и успя да изтощи физически Пуй. Французинът си извлече поука и в третия сет започна да играе стабилно от дъното на корта и успя да постигне пробив още в първия гейм. В края на сета и Надал стигна до точка за пробив, но Пуй отрази опасността, след което затвори сета и поведе с 2-1.

Победата обаче не бе??е толкова близко, колкото изглежда??е. Рафа мобилизира целия си арсенал. Пуй се спаси от ранен пробив, но настойчивостта на испанеца даде резултат в ??естия гейм, който обаче бе??е моментално върнат. Рафа стигна до нов аванс, а малко по-късно и изравни резултата в сетовете. Дори да бе??е загубил мача, Пуй ще??е да влезе в историята като първият французин, стигнал до пети сет срещу Рафа, но младокът явно не иска??е да се задоволи с тази утеха.

Надал проби още в първия гейм, а Пуй започна да изглежда все по-уморен. Ключовият момент в мача настъпи при 4:3 в полза на Надал, когато французинът успя да върне пробива и да изравни, а след това и да поведе с 5:4. За да е пълна драмата, Надал спаси три мачбола и се стигна до тайбрек. Рафа има??е предимство, но го загуби, след като прати топката в мрежата. Пуй получи четвърта възможност да затвори мача и този път не сгре??и, като сложи точка на този епичен дуел, продължил четири часа.