25-05-2016 Пиронкова отново бие в два сета

Пиронкова отново бие в два сета

25-05-2016 Тема спорт

Впечатляващото представяне на Цветана Пиронкова на Откритото първенство на Франция по тенис продължава. Първата ни ракета си осигури място в третия кръг в Париж, след като изигра нов силен мач във френската столица. След като в откриващата фаза преди два дни отстрани Сара Ерани (??талия), сега заемащата 102-ото място в ранглистата пловдивчанка се справи с представителката на Швеция Йохана Ларсон със 7:5, 7:6(6). Сблъсъкът продължи час и 46 минути, а Пиронкова показа чудесна форма на корт номер 14 в комплекса "Ролан Гарос".

Следващата съперничка на пловдивчанката ще бъде победителката от срещата между 19-ата поставена в схемата Слоун Стивънс (САЩ) и Вероника Сепеде Ройг (Парагвай). През миналия сезон Цвети отново достигна до третия кръг на мейджър турнира, като тогава бе спряна в два сета именно от Стивънс.

Първият сет бе на високо ниво и продължи 48 минути. 28-годи??ната Пиронкова демонстрира превъзходно движение по корта, солиден сервис, като не пропуска??е да пласира и неспасяеми уинъри от форхенд. Шведката започна откриващия гейм в мача с убедително подаване на нула. Цвети пък сяка?? влезе малко по-бавно в срещата и в началото праве??е повече непредизвикани гре??ки от съперничката си. ??менно това бе причината да загуби началния си удар за 0:2, а след това и да изостане още повече с 0:3. Ларсон обаче също бърка??е, особено при по-дългите разигравания от основната линия. Пиронкова записа гейм срещу името си за 1:3, а след това спечели и маратонския пети гейм. В него 27-годи??ната ??ведка отрази четири брейкпойнта, но при петия се пропука след бекхенд в мрежата - 3:2. В гейм номер 6 пловдивчанката умело ръководе??е събитията и изстрелва??е един след друг печелив??и удари от форхенд и бекхенд за 3:3. Двете тенисистки взеха на нула подаванията си в следващите два гейма, за да се стигне 5:5, когато Пиронкова стигна до две точки за пробив. Ларсон не намери очертанията на корта със своя бекхенд и така загуби началния си удар за 5:6. Българката показа хладнокръвие и благодорение на сервиси от над 170 км/ч взе на нула подаването си за 7:5.

Втората част на сблъсъка между Цвети и скандинавката също не разочарова с качеството си. Още в първия гейм българката реализира пробив, но веднага след това 62-рата в ранглистата Ларсон върна брейка за 1:1. Това не разколеба Пиронкова и тя продължи с агресивната си игра, подкрепяна от българските си фенове в Париж. Най-добрата ни тенисистка има??е затруднения в ??естия гейм на този сет, в който опонентката й стигна до точка пробив след печелив?? удар от форхенд. След това самата Цвети направи непредизвикана гре??ка и изостана с 2:4. Тя обаче не рухна, а напротив - демонстрира крайна мобилизация и показа какво може още в следващия гейм. При сервис на ??ведката Пиронкова записа пробив на нула за 3:4, след което изравни за 4:4. В следващите два гейма силите бяха изравнени, но си личе??е, че българката играе с по-голямо самочувствие от Ларсон. При 5:5 Ларсон бе изправена до стената и трябва??е да спасява два скрити мачбола. Шведката се справи със задачата, като и тя показа, че в арсенала й не липсват умения - особено при изпълнението на къси топки.

В крайна сметка частта се ре??и в тайбрек - в него първият минипробив влезе в сметката на Цвети за 3:1 точки, но ??ведската представителка навакса малко по-късно за 3:4. Пиронкова блесна със страхотен бекхенд диагонал за 5:3, а няколко минути по-късно има??е два мачбола при 6:4 точки. Ларсон неутрализира двете опасности, но прати форхенд в аут и така даде нов ??анс на българката. При 7:6 точки и с помощта на мрежата Пиронкова спечели нужната й точка и приключи мача в своя полза след тайбрек.

Това бе първи официален мач между българката и Ларсон. Цвети остави в статистиката 4 аса и 2 двойни гре??ки. При съперничката й тези показатели бяха съответно 3 и 2. Печелив??ите удари на Пиронкова бяха 27 - с един по-малко от тези на ??ведката. Пловдивчанката обаче се отчете с по-малко непредизвикани гре??ки - 31 срещу 37 за Ларсон.