в днешния брой Пирин често прави сензации

Пирин често прави сензации

08-04-2011 Тема спорт

Пирин се представя традиционно силно в турнира за Купата на България. Орлетата винаги влизат в мачовете си от надпреварата като аутсайдер, но са способни да поднасят грандиозни изненади. Тази година те се измъчиха максимално като гости на Доростол и домакини на Калиакра, за да постигнат първия си сериозен успех на "Лаута". Само преди два сезона обаче благоевградчани играха финал в турнира. В първия кръг тогава те отнесоха Етър като гост с 3:1, после елиминираха и Спартак във Варна (1:2). На осминафиналите глава пред Пирин преклони и Монтана - 0:2 на "Огоста". Срещу ЦСКА в София вече никой не дава??е и минимални ??ансове на Спас Делев, Дани Пеев и компания. Орлетата обаче изкопчиха 1:1 в редовното време, а при дузпите показаха по-здрави нерви - 5:3 насред "Армията". В полуфиналите и Левски бе подчинен - 1:0 в Благоевград със страхотен гол на Даниел Пеев. В последния мач обаче Пирин не успя да се противопостави на Литекс и отстъпи с 0:3.
Другият подобен успех на отбора е от далечния сезон 1996/97. Тогава орлетата бяха в Б група. Това обаче не им попречи да надвият Локо София в четвъртфиналите, а в първия полуфинал да бият ЦСКА с 1:0 (в края на сезона армейците спечелиха дубъл). В реван??а обаче те отстъпиха със същия резултат и рухнаха чак в продълженията.
В началото на 90-те години благоевградчани на два пъти играха финал. В битката за трофея обаче отстъпиха на Левски. През сезон 1991/92 орлетата бяха разбити с 5:0. Головете за столичани отбелязаха Станимир Стоилов в 44-ата минута от дузпа, а след почивката отново Стоилов, Димитров, ??лиан ??лиев и Велко Йотов разбиха орлетата. Две години по-късно Пирин оказа сериозен отпор и столичани биха на националния стадион само с 1:0 с гол на ??лиан ??лиев.