в днешния брой Парма печели последния финал на стария „Уембли”

Парма печели последния финал на стария „Уембли”

03-10-2019 Никола СТЕФАНОВ

Левски започва с голямо настроение участието си във вече несъществуващата надпревара. Тандемът Томас Лафчис – Андрей Желязков е успял да стабилизира тима след демократичните промени и в предишния сезон той печели купата. В Европа на първото стъпало столичани срещат швейцарския Люцерн и са смятани за абсолютни фаворити. В София обаче домакините са изненадани още в 10-ата минута от Каменцид, но все пак с голове на Даниел Боримиров (54) и Пламен Гетов (70) от дузпа те стигат до успеха с 2:1. На реванша синята каруца се обръща, а Левски се връща към европейските си кошмари. Домакините повеждат в 24-ата минута. Българите така и не успяват да се окопитят и в крайна сметка за кой ли път са елиминирани още в първия кръг. Начело на Левски в този период е Иван Вутов. Участие в злополучния реванш взимат вратарят Пламен Николов, Петър Хубчев, Валентин Дъртилов, Красимир Коев, Николай Илиев, Златко Янков, Даниел Боримиров, Пламен Гетов, Димитър Трендафилов, Илиан Илиев и Георги Донков. Като резерви влизат Ники Митов и Валери Вълков. Само година по-рано Левски също отпада на старта от Ференцварош (3:7 общ резултат), а през 1988-а не успява да отстрани гръцкия ОФИ Крит.
През 1992/93 в битката за КНК се впускат по-голям брой участници. След

разпадането на СССР

в турнира участват отделно руски (Спартак Москва) и украински отбор (Черноморец Одеса). Тежката политическа ситуация на Балканите провокира отсъствието на тимове от Югославия и Албания. За сметка на това има словенски представител (Марибор). Израел минава от Азия към зона Европа. Дебют в КНК правят още Лихтенщайн и Фарьорските острови.
Последното десетилетие на миналия век като цяло минава под диктовката на италианския футбол. Сезон 1992/93 не прави изключение. Това важи за всички турнири на Стария континент. Милан стига до финал в Шампионската лига, Ювентус вдига Купата на УЕФА, а Парма прави знаменит поход за КНК. Дуковете, водени от Невио Скала, елиминират 4 съперника по пътя към финала. Най-напред жребият ги изправя срещу унгарския Уйпещ (2:1 общ резултат). След това с по 2:0 са отстранени Боависта (Португалия) и Спарта Прага (Чехословакия), за да дойде ред на Атлетико Мадрид. Италианците печелят в Мадрид с 2:1, след това падат с 0:1 вкъщи, но продължават заради головете на чужд терен. В същото време белгийският Антверпен стига доста трудно до финала. Още на старта дуелът с Гленавон (Северна Ирландия) е решен с дузпи след две равенства. След това австрийският Адмира докарва реванша до продължения, но в крайна сметка със 7:6 общ резултат се класира Антверпен. Следват сблъсъци с румънския Стяуа, които също са спечелени след две равенства и гол на чужд терен (0:0 и 1:1). Последната преграда преди финала е Спартак Москва. Антверпен губи първия мач с 0:1 на "Лужники" с гол на Пятницкий. На реванша всичко изглежда решено в полза на Спартак, след като Радченко открива резултата на белгийска земя в 10-ата минута. Антверпен обаче се вдига на щурм и стига до крайния успех с 3:1. Точни са Чернятински (37), Яковлевич (66) и Ленхоф (78-дузпа). В крайна сметка се оказва, че тимът стига финал само с две победи в редовното време.
Сблъсъкът за трофея е последният в Европа, който се играе на стария "Уембли" преди събарянето му. Година по-рано на същото място Сампдория губи от Барселона във финала за КЕШ, но сега щастието се усмихва на италианския представител. Още в 9-ата минута Парма открива. Вратарят Стоянович увисва при корнер, след което капитанът Миноти го наказва. Все пак белгийският тим не се предава лесно и успява бързо да изравни чрез Северейнс (11). Този резултат се запазва до 30-ата минута, когато

Мели връща аванса на Парма

с глава след центриране на Озио. Отново стражът носи вина, тъй като излиза неразчетено и оголва вратата си. Всичко приключва в 84-ата минута, когато Куоги се откъсва сам срещу вратаря и оформя крайното 3:1. По онова време в състава на Парма се подвизават двама чужденци - Жорж Грюн (белгиец) и Томас Бролин (швед). На пейката е Фаустино Асприя (колумбиец), който обаче не взима участие в двубоя.
Голяма е ролята на треньора Скала, който успява да спечели промоция за Серия А и да запише най-славните страници в клубната история. Интересното е, че отборът дебютира на международната сцена в България срещу ЦСКА. Това се случва през 1991/92 в турнира Купа на УЕФА. Тогава армейците успяват да отстранят дуковете с гол на Парушев в 88-ата минута на реванша на "Тардини". В същия мач Джони Велинов спасява дузпа на Мели. Много скоро обаче Парма ще се върне отново в Европа и ще завоюва трофей, който няма да се окаже последен...
През 90-те години Парма завършва цели осем сезона в Топ 6 на Серия А, но после следва бавното и болезнено приземяване. През 2015 г. е достигнато дъното. Клубът фалира и за известно време изчезва от картата на професионалния футбол.