в днешния брой От чудото с дузпите на вратаря Лучко, до хеттрика на Сираков

От чудото с дузпите на вратаря Лучко, до хеттрика на Сираков

15-05-2019 Любомир СЕРАФИМОВ

Балансът е на страната на Ботев, отстраняванията са за Локо, а Христо Стоичков спира прекратяване

Срещите в турнира за националната купа между съперниците в града под тепетата Ботев и Локомотив имат богата и драматична история. Черно-бели и жълто-черни са се изправяли в спор за надмощие в 8 от досегашните издания на турнира, но сега за първи път излизат в пряк спор за купата. През сезон 1984/85 двата тима отново бяха на финал, но малък - за разпределение на третото място, и тогава канарчетата надделяха с 2:1. На по-ранни стадии от турнира ботевци елиминираха градския си конкурент 3 пъти – през 1982/83, 1987/88 и 1994/95, но железничарите отговарят в исторически план с повече отстранявания на своя съперник – в първия дуел през 1965/66, а също през 1986/87, 2004/05 и в най-скорошния сблъсък през сезон 2014/15. В 11-те мача за купата помежду им канарчетата обаче имат предимство – 6 победи, 2 равенства и 3 загуби.
Двубоите имат и своята предистория, която датира от първите 5 самостоятелни турнира за Царската купа (предшественик на националната купа) от 1938 до 1942 г., когато Локомотив носи названието Спортклуб. Турнирът тогава се провежда в два етапа – предварителен и финален, в който участват победителите от квалификациите в 16-те спортни области на България по онова време. През 1938 г. Спортклуб, или бъдещото Локо, печели областния турнир на Пловдив, след като по пътя си към първото място побеждава Ботев с 4:1. В следващата година Ботев взима реванш от Спортклуб на финала на областния турнир с 1:1 като гост и 1:0 на свой терен и прави своя дебют в основната схема на турнира, където отпада още на осминафиналите след 2:3 в Хасково срещу свой тогавашен съименник, местния Ботев.
В третия кръг на областния турнир през 1940 г. Спортклуб пък убива надеждите на своя съперник с разгром 4:0, а впоследствие стига до финала на същинската фаза от турнира, където губи спора за купата с 1:2 срещу софийския ФК 13. На финала в столицата се изсипват 500 привърженици на Спортклуб, пристигнали от Пловдив със специален влак.
През 1947 г. Спортклуб вече носи името Славия, а градски турнир с 10 участника определя представителя на Пловдив в областния турнир. В него Ботев е безапелационен победител след 6 победи, 2 равенства и 1 загуба срещу останалите. Едно от ремитата е 0:0 срещу бъдещия Локомотив.
Променливото надмощие в дуела на най-популярните пловдивски клубове продължава и в градския турнир през 1948 г., когато Славия-Ченгелов, странна комбинация на имената на богиня и обущарски работник, който по-късно става комунистически деец (бивш Спортклуб) елиминира Ботев в третия кръг с 3:1 след продължения. Впоследствие богинята с червени обувки стига до поредния си загубен финал в надпреварата.
През 1950 г., също в градски турнир, излъчващ пловдивския представител във финалния етап на турнира, Ботев излиза срещу ново преображение на черно-белия си съперник, когато играе вече под името Торпедо и губи с 1:3 във втория кръг. На следващата 1951 година палачинката отново се обръща и Ботев бие Торпедо с 3:2 във финала на градския турнир, за да стигне до основната схема на турнира за сметка на бъдещите локомотивци.
Следващата среща на яростните съперници за националната купа е чак след близо 3 петилетки по социалистическото летоброене в турнир, игран вече по нов формат без предварителни срещи по области и градове - през 1965/66 г.
И една скоба - капризът на жребия никога не среща двата пловдивски съперника, когато турнирът за Купата на Съветската армия е второстепенен без ранга на национална купа в периода от 1983 до 1990 г., но пък Ботев и Локо играят един срещу друг в единствения турнир за Купата на БФС, призван през 1991 година уж да замести надпреварата за Купата на Съветската армия, но който не раздава евроквоти. На 1/16-финалите канарчетата отстраняват локомотивци с 2:1, но после стигат едва до четвъртфиналите.

ВСИЧКИ ДОСЕГАШНИ ПЛОВДИВСКИ ДЕРБИТА ЗА КУПАТА

Сезон 1965/66 г.
Осминафинали (в един мач, 22 юни 1966 г.)
Ботев Пд – ЛОКО ПД 6:7 след дузпи (3:3 в ред. вр.)
1:0 Иван Глухчев 20, 1:1 Георги Василев 21, 2:1 Георги Попов 42, 3:1 Иван Кючуков 43, 3:2 Иван Кънчев 67, 3:3 Христо Бонев 87

На 16-финалите Ботев отстранява друг градски съперник – Марица, с рядко срещания резултат 5:4. Двубоят започва зашеметяващо за тима от квартал „Кършиака“, играещ в Южната Б група. До 35-ата минута маричани бележат 4 гола срещу само един на канарчетата. С хеттрик блесва дошлият от Казанлък нападател Димитър Марашлиев, който скоро след това ще премине в ЦСКА и ще стане основна фигура при армейците до средата на 70-те години на миналия век. В добавка в края на първото полувреме от игра е отстранен националът на Ботев Георги Попов-Тумби. След почивката 10-те канарчета, водени от другия национал в тима – Динко Дерменджиев, поставят началото на невероятен обрат. Чико също реализира хеттрик, а в крайна сметка ботевци ликуват с 5:4.
Емоциите в града под тепетата обаче достигат връхната си точка на кипене в следващия етап от надпреварата. На градския стадион, носещ тогава името „Девети септември”, Ботев и Локомотив не успяват да излъчат победител в 90-те минути – 3:3, и спорът е решен с дузпи. Героят на мача е вратар – локомотивецът Лучко Луков. Първо той спасява наказателен удар в редовното време, изпълнен от Георги Попов-Тумби, после парира изпълнението на третата дузпа от неговия колега на вратата на Ботев Георги Найденов и накрая сам реализира петата решителна дузпа за своя тим.
На четвъртфиналите следва нова драма с дузпи за Локо Пд, само че с обратен знак – 3:3 в редовното време срещу столичния Спартак и загуба с 5:7 при 11-метровите удари.

Сезон 1982/83 г.
1/32-финали (в два мача, 29 август и 18 септември 1982 г.)
Локо Пд – БОТЕВ ПД 1:3
0:1 Атанас Маринов (31), 0:2 Марин Бакалов 51, 0:3 Костадин Костадинов 53, 1:3 Георги Фиданов 70-д.
БОТЕВ ПД – Локо Пд 3:1
1:0 Антим Пехливанов 20, 2:0 Антим Пехливанов 29, 3:0 Митко Аргиров 38, 3:1 Аян Садъков 47

Тогава локомотивци са втородивизионен тим – играят в Южната Б група, и стават лесна плячка за канарчетата. В следващите стъпала на турнира жълто-черните преодоляват Берое (2:0, 2:3) и Славия (2:0, 0:1), преди да бъдат спрени на полуфиналите от Левски (1:1, 0:3) и да спечелят мача за седмото място в турнира (от 64 отбора) – 6:3 срещу Хебър Пз.

Сезон 1984/85 г.
Финален мач за 3-4 място, 18 юни 1985 г.
БОТЕВ ПД – Локо Пд 2:1
1:0 Костадин Костадинов 24, 1:1 Христо Колев 59, 2:1 Антим Пехливанов 73

На полуфиналите пловдивските представители са елиминирани от столичните грандове – Ботев отстъпва в 2 мача пред Левски (2:3 в София, 0:2 в Пловдив), а Локо е преодолян от ЦСКА след 0:4 под тепетата и победа само за престиж с 3:2 в Борисовата градина. Успехът на канарчетата във финала за третото място донася Антим Пехливанов в 73-ата минута.

Сезон 1986/87 г.
Осминафинали (в един мач, 10 декември 1986 г.)
ЛОКО ПД – Ботев Пд 3:1 след прод., 1:1 в ред. вр.
0:1 Ивайло Стойнов 9, 1:1 Георги Димитров 89, 2:1 Георги Карушев 92, 3:1 Иван Трайков 102

Локомотивци успяват да изравнят минута преди последния съдийски сигнал за края на редовните 90 минути. В продълженията само за десетина минути те отбелязват нови 2 гола и продължават напред в турнира. Отпадат още на четвъртфиналите след 0:1 от Нефтохимик на стадиона в бургаския квартал „Лазур”.

Сезон 1987/88 г.
Осминафинали (в един мач, 23 декември 1987 г.)
БОТЕВ ПД – Локо Пд 3:0
1:0 Борис Хвойнев 12, 2:0 Борис Хвойнев 48, 3:0 Марин Бакалов 56

Година по-късно след отпадането от съгражданите от „Лаута” ботевци, водени от треньора Иван Глухчев, взимат реванш с убедителното 3:0. Над всички е 20-годишният тогава възпитаник на школата на Ботев Борис Хвойнев, който се отличава с 2 гола и асистенция за третото попадение. На четвъртфиналите в София обаче жълто-черните губят с 1:2 от ЦСКА на Христо Стоичков, Любослав Пенев и Емил Костадинов.

Сезон 1994/95 г.
Осминафинали (в два мача, 19 февруари и 8 март 1995 г.)
Локо Пд – БОТЕВ ПД 3:5
1:0 Тодор Зайцев 14-д., 1:1 Наско Сираков 19, 1:2 Стефан Драганов 24, 1:3 Наско Сираков 56, 1:4 Наско Сираков 62-д., 2:4 Воислав Будимирович 64-д., 2:5 Георги Донков 65, 3:5 Стефан Лулчев 87

0:1 Александър Радев 6, 1:1 Росен Петров 13, 2:1 Борис Хвойнев 89

Звездната селекция на „брокерите”, които владеят родния футбол по онова време, прави впечатляващ мач на „Лаута” и на 18 февруари 1995 г. за първи път в историята вкарва 5 гола на стадиона на градския съперник. Хеттрик (единствен в историята на сблъсъците за купата) реализира капитанът на жълто-черните Наско Сираков. На реванша на „Колежа”, макар и без Сираков, ботевци също се докопват до победата. Впоследствие канарчетата стигат до финала, където отстъпват с 2:4 на Локо Сф.

Сезон 2004/05 г.
Четвъртфинали (в един мач, 15 март 2005 г.)
Ботев Пд – Локо Пд 1:2 след прод. (1:1 в ред. вр.)
1:0 Недко Миленов 10, 1:1 Мартин Камбуров 45, 1:2 Бобан Янчевски 93

Конкурентите под тепетата влизат в двубоя от диаметрално противоположни позиции. Канарчетата са в Б група, а железничарите – шампиони. Магията на купата обаче изравнява наглед неравностойните сили. В 10-ата минута след тъч, изпълнен от Недко Миленов, централният бранител на жълто-черните Николай Домакинов изненадва защитата на съперника – 1:0. Ботев е в подем, спрян от пресиленото изгонване на Данаил Бачков за неволно нарушение срещу Иво Михайлов. В последната минута на първата част след очевадна засада Мартин Камбуров изравнява и това е посрещнато от ултрасите на Ботев със залп от предмети по асистент-рефера. Мачът е прекъснат за десетина минути, докато треньорът на канарчетата Ясен Петров и масивният вратар Лилчо Арсов съумеят да успокоят феновете. На почивката дошлият на стадиона Христо Стоичков влиза в съблекалнята на ботевци, за да ги убеждава да продължат двубоя. Мачът отива в продължения, при които след само 3 минути игра македонецът Бобан Янчевски бележи оказалия се победен за локомотивци „сребърен” гол, заместил неуспешния експеримент с внезапната смърт при „златен” гол. На полуфиналите локомотивци отпадат от Левски – 0:2 и 1:2.

Сезон 2014/15 г.
Осминафинали

28 октомври 2014 г. – първи мач
ЛОКО ПД – Ботев Пд 1:1

„Локомотив“ 3500

Йордан Господинов - Богомил Дяков, Диян Молдованов, Ангел Грънчов, Венелин Филипов - Янко Сандански, Георги Вълчев (89 – Христо Стамов) - Бранимир Костадинов, Благой Наков (66 – Станислав Маламов), Дани Кики (62 – Александър Якимов) - Мартин Камбуров

Христо Колев

Адам Стаховяк - Йордан Христов, Ромен Инез, Пламен Николов 78 – Радослав Терзиев), Божидар Васев - Горан Галешич (46 – Филип Филипов), Лъчезар Балтанов, Милен Гамаков - Мариян Огнянов - Александър Колев, Иван Цветков (59 – Цветелин Чунчуков)

„Ботев 1912“, Коматево 2500

Адам Стаховяк - Йордан Христов, Ромен Инез, Пламен Николов, Филип Филипов (90+3 – Цветелин Чунчуков) - Християн Казаков (65 – Владимир Айтов), Томаш Ирсак, Лъчезар Балтанов - Мариян Огнянов - Момчил Цветанов, Иван Цветков

Йордан Господинов (49 – Александър Витанов) - Богомил Дяков, Ангел Грънчов, Елиан Парино, Венелин Филипов - Янко Сандански, Ванчо Траянов (81 - Емерик Де Врийзе) - Александър Якимов, Благой Наков (46 – Дани Кики), Бирсент Карагарен - Мартин Камбуров.

Голмайстори: 1:0 Иван Цветков 82, 1:1 Венелин Филипов 84, 1:2 Бирсент Карагарен 90
Съдия: Георги Кабаков
ЖК: Казаков, Инез, М. Огнянов, Ф. Филипов (Б); В. Филипов, Камбуров, Сандански, Витанов (Л)
ЧК: Пл. Николов (Б) – 90

Осминафиналите предлагат пловдивско дерби за десерт за ценителите на драматичните перипетии. На „Лаута” канарчетата имат късмета да изравнят за 1:1 във втората минута на допълнителното време чрез тарана си Александър Колев. Преди двубоя 21-годишен фен на жълто-черните остава без лява ръка до китката при сглобяването на самоделна бомба. На реванша в Коматево локомотивци пак са по-добри, но трябва да чакат до последните секунди, за да стигнат до победното 2:1. Развръзката настъпва в заключителните 8 минути. Противно на логиката на събитията домакините повеждат с гол на ветерана Иван Цветков, наричан галено от бултрасите Вуйчо Ваньо, но още в следващата атака левият защитник на черно-белите Венелин Филипов изравнява с изключително техничен удар. Самостоятелен пробив на Бирсент Карагарен пък подписва уволнението на наставника на ботевци Велислав Вуцов.
Впоследствие локомотивци стигат до полуфиналите, където отпадат от бъдещия носител на трофея Черно море след 1:5 и 2:3.