в днешния брой Нищо ново - не за първи път отменят дузпа срещу Левски

Нищо ново - не за първи път отменят дузпа срещу Левски

02-03-2021 Любомир СЕРАФИМОВ

* В мача ФК ЦСКА 1948 - Левски съдията Попов даде дузпа за символичните домакини, след което я отмени. Това не е първият случай, в който първо се отсъжда, а после се отменя дузпа срещу сините в първенството. Същото нещо се случи и на вечното дерби на 1 април 1989 година, когато ЦСКА бие с 2:1. При резултат 0:0 през първото полувреме реферът Антон Василев отсъжда дузпа за червените. Той веднага е обграден от играчите на Левски начело с Ники Илиев и внезапно променя решението, посочвайки корнер. При изпълнението на ъгловия удар в яростта си Стоичков изритва демонстративно топката в аут към рекламните пана пред Секрор Г на Националния стадион. През второто полувреме резервата Лъчезар Танев, който сменя Стоичков на почивката, вкарва две попадения за успеха на ЦСКА (47, 49), а Емил Велев от дузпа (64) връща едно попадение за сините. Начело на ЦСКА е Димитър Пенев, а на Левски - Добромир Жечев.
Въпросното вечно дерби се играе точно преди гостуването на ЦСКА на "Ноу Камп" на Барселона в първи полуфинал за КНК. На 4 април 1989 г. ЦСКА губи с 2:4 от каталунците.
* Лудогорец вкара най-ранния си гол в дербитата с ЦСКА в първенството досега. Бърнард Текпетей бе точен само 3 минути и 54 секунди след началния съдийски сигнал. Най-бързото попадение в сблъсъка обаче бе постигнато от играч на армейците в първия двубой на двата тима в елита – на 28 ноември 2011 г. бразилецът Жуниор Мораес се разписа след 1 минута и 58 секунди игра, а мачът на „Българска армия” завърши 2:2. Само още веднъж падна попадение в първия четвърт час на срещите и то бе дело на друг бразилец, но в състава на орлите - Алекс Сантана в предишния дуел на „Българска армия”, завършил също 2:2. Едва 18 от досегашните 49 гола в дуелите досега бяха отбелязани през първите полувремена, а 31 – след почивката.
21 ВАНДЕРСОН (Луд) 1:0, 19.08.2018
• За седми път Лудогорец стигна до шампионатна победа над ЦСКА с минималното 1:0 и това е най-често срещаният резултат в сблъсъка заедно с нулевите равенства – вече 5 в Разград и 2 на „Българска армия”. Разградчани са стигнали до 14 победи в 29 мача, като само при 2 от тях червените са отговаряли с голове. Първото 1:0 донесе първата шампионска титла за зелените във фактическия финал на първенството 2011/12 г., игран също в Разград на 23 май 2012 г.
27.02.2021 Разград Бърнард Текпетей 4
• ЦСКА не стигна до победата в 11-ти пореден мач срещу Лудогорец в първенството, в които записа 8 равенства и 3 загуби. Последният и единствен успех на червените над 9-кратните шампиони в лигата бе на 5 ноември 2017 г. – 2:1 в Разград. С най-много последователни срещи за първенство без победа над орлите обаче е другият исторически гранд Левски – цели 15 (4 ремита и 11 поражения), а най-отдавна без пълен успех срещу разградчани е Берое – от 2:0 в своя полза на 22 май 2016 г. Цели 5 отбора от сегашния състав на елита пък нямат нито една победа срещу лудогорци – Монтана (в 11 изиграни мача) Етър (10), Арда (3), Царско село (3) и ЦСКА 1948 (1). Единствено Локо Пд може да се похвали, че е спечелил последния си сблъсък с лудогорци – 3:2 на „Лаута” в 18-ия кръг на настоящия шампионат.
20.02.2021 (3:2) Локо Пд няма
Легенда: Пор. М. – поредни мачове за първенство без победа над Лудогорец след последния успех на тима над разградчани.
• Христо Златински стана 108-ият футболист в историята на българското първенство, стигнал до 300 мача в него. 36-годишният въпитаник на школата на Пирин Бл дебютира в бившата А група на 11 септември 2004 г. в двубой на орлетата с Черно море – победа с 3:0 у дома. Така в сегашния състав на елита има вече четирима, стигнали до гросмайсторската кота „300”, като само четирима пък имат повече срещи от Мартин Камбуров (с 431). Още 9 мача са необходими на Лъчезар Балтанов (Царско село), за да се присъедини към отбраната компания още до края на сезона.
С НАЙ-МНОГО МАЧОВЕ В ЕЛИТА
431 (5.) – Мартин КАМБУРОВ (ЦСКА 1948, Берое)
387 (13.) – Светослав ДЯКОВ (Лудогорец)
339 (38.) – Георги ПЕТКОВ (Славия)
300 (108.) – Христо ЗЛАТИНСКИ (Ботев Вр)
Заб. В скоби е мястото на играча във вечната ранглиста на Първа лига.
• В трети пореден кръг от пролетта Етър доигра своите мачове в намален състав заради червени картони – първо вратарят Христо Иванов срещу Лудогорец (0:6), после Мариян Иванов срещу Левски (0:0) и сега Здравко Илиев при 1:1 срещу Локо Пд. През есента пък бяха изгонени от терена Пламен Крачунов на старта на сезона (0:3 срещу Царско село), Божидар Кацаров (0:1 срещу Монтана в 3-ия кръг), Антон Огнянов (1:3 срещу Локо Пд в 6-ия кръг), Яни Пехливанов (2:2 срещу ЦСКА в 8-ия кръг) и Свилен Щерев (1:0 над Царско село в 14-ия кръг). Така червените картони за виолетовите през сезона станаха вече 8. По този начин бе задминато антипостижението на Славия от първите 19 кръга на миналия сезон – 7. До края на първенството 2019/20 г. обаче не бе изгонен повече нито един играч на белите (12 поредни срещи). Антирекордът в елита се държи от Велбъжд. През сезон 1999/00 г. кюстендилци получиха 12 червени картона - или средно по един на всеки 2,5 мача.
С НАЙ-МНОГО ЧЕРВЕНИ КАРТОНИ В ПОСЛЕДНИТЕ 10 Г.