в днешния брой Най-паметните мачове на Миньор

Най-паметните мачове на Миньор

26-07-2019 Стефан СЕРГИЕВ

През последните 70 години пернишките футболисти са изиграли повече от 2000 официални мача. Те остават завинаги в историята на жълто-черните. За някои от тях никой не се сеща, за други споменът е избледнял. Но има мачове на Миньор, които не може да бъдат забравени. "Тема Спорт" ви предлага някои от най-великите двубои на перничани по повод 100 години футбол в града. Преобладават срещите с грандовете ЦСКА и Левски. И това е напълно нормално. Те винаги са били голям дразнител за Миньор. Жълто-черните са един от много малкото отбори, които са печелили, вкарвайки по 3 гола при гостувания на Левски, ЦСКА, Локо София и Славия.
Мачовете, които сме подбрали, са подредени по хронология, а отборите са с актуалните за времето си имена.

23 октомври 1952 г.
ЦДНА - МИНЬОР 1:2
"Спартак" 15 000

ЦДНА: Стефан Геренски, Георги Цветков, Георги Енишейнов, Ангел Миланов, Стефан Божков, Гаврил Стоянов, Стефан Стефанов, Иван Колев, Панайот Панайотов, Михаил Янков (68- Петър Михайлов), Крум Янев

Миньор: Дамян Борисов, Тодор Евстатиев, Петър Лозанов, Стоян Стоилков, Богомил Пушев, Никола Шулев, Иван Данчев, Живко Карадалиев, Павел Владимиров, Евгени Петров, Олег Павлов

Голмайстори: 0:1 Енишейнов 17-авт., 0:2 Владимиров 50, 1:2 Янков 53
Съдия: Стефан Янчев

Само победата в този мач оставя жива надеждата на миньорци да запазят мястото си в А група. И те я постигат с много борбена и саможертвена игра. Отборът действа задружно и правилно, съобразно хлъзгавия терен, с дълги подавания. Иван Данчев и Олег Павлов по двата фланга и голямата звезда на пернишкия футбол Павел Владимиров в центъра на нападението създават много проблеми на несигурната армейска защита.
В 17-ата минута Олег Павлов застига една почти безнадеждна топка до самата аутлинията, центрира остро, Георги Енишейнов я изчиства лошо и тя се озовава в мрежата - 1:0 за Миньор след автогол. През второто полувреме ЦДНА има игрово преимущество, но не успява да го материализира. В 50-ата минута Владимиров с плътен удар от границите на наказателното поле отбелязва нов гол 2:0 за Миньор. Три минути по-късно след пряк свободен удар Михаил Янков намалява на 1:2. До края миньорци се защитават и постигат така желаната победата.

10 юни 1956 г.
МИНЬОР - ДИНАМО СФ 4:1
"Стадион на мира" 25 000

Миньор: Панталей Виденов, Тодор Евстатиев, Петър Лозанов, Недялко Боев, Богомил Пушев, Роман Драгомиров, Иван Данчев, Дойчо Бачев, Павел Владимиров, Живко Карадалиев, Олег Павлов

Динамо: Иван Дервентски, Петър Дончев, Благой Филипов, Борис Апостолов, Йончо Арсов, Тодор Такев, Димо Печеников, Цветан Цветанов, Димитър Йорданов, Пею Пеев, Христо Илиев

Голмайстори: 1:0 П. Владимиров 28, 2:0 Д. Бачев 31, 3:0 П. Владимиров 39, 4:0 Ол. Павлов 41, 4:1 Д. Йорданов 51

Изключителен мач на Миньор, който се нарежда сред най-добрите му в А група. Отборът започва много вдъхновено и устремно. Гостите трудно удържат атаките на миньорци, които се развиват на висока скорост и на широк фронт. В 28-ата минута пробив на Олег Павлов завършва с остро центриране в наказателното поле. Павел Владимиров изпреварва двама защитници и с глава открива резултата. Това е преломният момент в мача. До края на полувремето на терена има само един отбор, този на домакините. Объркването в сините редици е пълно. Чрез Дойчо Бачев в 31-ата, отново Павел Владимиров в 39-ата и Олег Павлов в 41-ата минути резултатът набъбва до 4:0. През второто полувреме миньорци свалят темпото и позволяват на гостите да тръгнат по-смело напред. В 51-ата минута централният нападател на Динамо Димитър Йорданов-Кукуша засича добра топка с глава в зоната на дузпата и отбеляза почетен гол за гостите. Две минути по-късно Динамо получава правото да изпълни 11-метров наказателен удар. Цветанов бие силно, почти до гредата, но вратарят на Миньор Панталей Виденов с акробатичен плонж успява да избие топката.

3 юли 1966 г.
МИНЬОР - ГОРУБСО МАДАН 1:0

"Стадион на мира" 35 000

Миньор: Петър Петров, Фидан Николов, Стефан Богданов, Радослав Найденов, Кирил Ивков, Никола Велинов, Владимир Данчев, Павел Владимиров, Георги Йорданов, Златан Аврамов, Александър Варадинов

Горубсо: Петко Олимпиев, Босев, Стамболиев, Манолов, Шаламанов, Андреев, Киров, Аврамов, Лачев, Каменов, Лечев

Голмайстор: 1:0 П. Владимиров 16
Съдия: Марин Ница (Рум)
Помощници: М. Симеон и Н. Константин (Рум)

Решителен мач за първото място в Южната Б група. Играе се в предпоследния кръг на първенството. При победа гостите се изравняват на първото място с Миньор и в последния мач, в който са домакини, разчитат да спечелят голяма победа и да заемат първото място. В навечерието на срещата се създава невероятна психоза. По настояване на ръководството на Горубсо мачът е ръководен от румънски съдии. Безпрецедентен случай във футболната ни история - двубой от Б група да бъде свирен от чужденци! Това е най-посетеният мач в Перник за всички времена, на стадиона се стичат 35 000 зрители. Стадионът на мира се пука по шевовете, а правостоящите са хиляди. Хора са "накацали" по всички околни места, откъдето може да се вижда теренът.
На амбициозния си съперник домакините противопоставят своя техничен, комбинативен стил и постепенно пренасят играта в половината на Горубсо. Зареждат се удар след удар, но вратарят на гостите Олимпиев прави много спасявания. При поредната атака на перничани в 16-ата минута топката попада у Златан Аврамов, вдясно от наказателното поле, той комбинира с Варадинов и я прехвърля на Георги Йорданов-Ярето, който с глава я сваля на Павел Владимиров-Пальо и ветеранът със силен удар от въздуха я забива под напречната греда - 1:0 за Миньор. След гола миньорци заиграват още по-силно, но правят доста пропуски и резултатът остава непроменен.
След последния съдийски сигнал публиката полудява от радост. След 4 години "заточение" в Южната Б група Миньор се завръща в групата на майсторите. А запалените вестници на трибуните стават своеобразен факлен декор, пред който състезатели и треньори правят триумфална обиколка.

26 април 1969 г.
КРАКРА - ЦСКА СЕПТ. ЗНАМЕ 4:1
"Стадион на мира" 30 000

Кракра: Христо Бориславов, Славе Малинов, Георги Златков, Петър Стефанов, Стефан Богданов, Никола Велинов, Владимир Данчев, Златан Аврамов, Георги Йорданов, Павел Владимиров, Рангел Божилов

ЦСКА Септ. знаме: Йордан Филипов, Иван Зафиров (Руси Пенчев), Борис Гаганелов, Христо Маринчев, Аспарух Никодимов, Димитър Пенев, Цветан Атанасов, Кирил Станков (Борис Станков), Петър Жеков, Димитър Якимов, Димитър Марашлиев

Голмайстори: 0:1 Асп. Никодимов 5, 1:1 Н. Велинов 54, 2:1 Зл. Аврамов 59, 3:1 П. Владимиров 71, 4:1 Вл. Данчев 86
Съдия: Ал. Щерев

Миньорци започват мача доста сковано, респектирани от името на своя противник. И бързо са наказани. В 5-ата минута Аспарух Никодимов засича с глава центриране и открива резултата. Очакванията, че армейците ще контролират мача, не се оправдават. Постепенно домакините преодоляват първоначалното смущение и стабилизират играта си. Топката все по-често се задържа в половината на гостите и на няколко пъти Филипов трябва да се намесва решително, за да предотвратява критични ситуации пред вратата на ЦСКА.
След почивката перничани налагат пълно превъзходство. В 54-ата минута неуморимият Никола Велинов възстановява равенството, а само пет по-късно Златан Аврамов изстрелва пореден снаряд, който едва не къса мрежата зад Филипов - 2:1. Армейските защитници, сред които личат много национали, трудно се ориентират в този неочакван за тях "футболен ад" и съвсем логично получават още два гола - чрез Владимиров и Данчев.

27 май 1973 г.
ПЕРНИК - ЦСКА СЕПТ. ЗНАМЕ 3:1
"Миньор" 15 000

Перник: Атанас Чолаков, Славе Малинов, Евлоги Банчев, Петър Стефанов, Веселин Евгениев (68-Троян Василев), Варадин Варадинов, Филип Славчев, Георги Йорданов, Рангел Божилов, Симеон Янков, Ангел Славов

ЦСКА Септ. знаме: Стоян Йорданов, Иван Зафиров, Тодор Колев, Борис Гаганелов, Кирил Станков, Пламен Янков, Цветан Атанасов (46-Стоил Трънков), Аспарух Никодимов, Петър Жеков, Георги Денев, Стефан Михайлов (46 - Борислав Средков)

Голмайстори: 0:1 П. Жеков 13, 2:1 Р. Божилов 35-д, 46, 3:1 Ф. Славчев 78
Съдия: М. Желябов

Мачът започва по познатия сценарий от двубоите между двата отбора в Перник - преимущество на гостите в началото, които търсят ранно попадение, за да решат бързо нещата. В 13-ата минута след контраатака Стефан Михайлов намира непокрития голмайстор на армейците Петър Жеков и ЦСКА Септемврийско знаме повежда. След това домакините се активизират, а от самочувствието на шампионите няма и помен.
Това е един от най-хубавите мачове на жълто-черните в цялата им история. Те надиграват гостите по всички показатели и печелят заслужено. Отборът изпъква с непрекъснат стремеж да атакува противниковата врата, с добри комбинации, сторени главно от Георги Йорданов, който в този мач играе изтеглен малко по-назад. На фланговете бързите Филип Славчев и Ангел Славов създават много проблеми на армейските бранители. В 35-ата минута Славчев се врязва между Борис Гаганелов и Тодор Колев в наказателното поле и двамата му правят такава преса, че трудно може да си поеме дъх - отсъдена е дузпа. Божилов реализира от бялата точка и възстановява равенството - 1:1. Веднага след началото на второто полувреме Славчев отново надиграва Гаганелов, който го събаря на метър от наказателното поле на вратата, пазена от Стоян Йорданов. Зад топката отново застава Божилов и майсторски я провира през стената - 2:1 за жълто-черните. В 78-ата минута Славчев стреля от около 20 метра и бележи за 3:1.

29 май 1976 г.
МИНЬОР - СЛАВИЯ 4:1

Миньор: Владимир Найденов (87- Митко Димитров), Славе Малинов, Евлоги Банчев, Кирил Владимиров, Веселин Евгениев, Ангел Славов, Милан Стоянов, Методи Бончев, Георги Йорданов, Валери Спасов (70- Троян Василев), Здравко Атанасов

Славия: Боян Евтимов (25-Петър Цолов), Иван Чакъров, Тодор Тодоров (36- Атанас Александров), Петър Миладинов, Иван Илиев, Ваньо Костов, Веско Ганчев, Божидар Григоров, Андрей Желязков, Георги Минчев, Чавдар Цветков

Голмайстори: 0:1 Минчев 4, 4:1 Г. Йорданов 16, 24, 28, 33-д
Съдия: Б. Трендафилов
ЖК: В. Евгениев (Мин)
ЧК: Здр. Атанасов (Мин)

Важността на двубоя и респектиращият противник дават отражение върху играта на домакините в началото. В 4-ата минута десният защитник на белите Иван Чакъров пробива по фланга и центрира опасно в наказателното поле на Владимир Найденов. Вратарят закъснява с намесата си и Георги Минчев с глава изпраща топката в мрежата - 1:0 за Славия. Миньор обаче отговаря много бързо. В 16-ата минута Георги Йорданов се измъква от опеката на защитниците и разстрелва вратаря Евтимов. Осем минути по-късно белите бранители допускат груба грешка, Георги Йорданов се възползва по най-добрия начин и извежда своя отбор напред - 2:1 за Миньор! Този неочакван обрат дава отражение върху играта на двата отбора в следващите минути. Миньорци вдъхновени тръгват мощно напред и пред вратата на Цолов (заменил Евтимов) се зареждат нови голови положения. При поредното центриране пред Цолов Георги Йорданов се извисява над всички и ударът му с глава изпраща за трети път топката в мрежата. Головата серия на Йорданов завършва в 33-ата минута, когато той за четвърти път поразява вратата на белите, този път след дузпа. Уникално постижение на пернишкия голмайстор, който само за 17 минути отбеляза 4 гола. С това той става първият футболист на Миньор с такова върхово постижение.

23 февруари 1985 г.
ЛЕВСКИ-СПАРТАК - МИНЬОР 2:3
"Левски" 4000

Левски-Спартак: Боби Михайлов, Пламен Николов, Николай Илиев, Петър Петров, Емил Велев, Руси Гочев, Наско Сираков, Михаил Вълчев, Емил Спасов (71- Георги Цветков), Божидар Искренов

Миньор: Антон Генадиев, Румен Андонов, Богомил Савов, Милчо Евтимов, Иван Палийски, Григор Григоров (78- Георги Добрев), Валентин Боянов, Валери Стоянов (88- Лозан Лозанов), Борислав Борисов, Ангел Славов, Верчо Митов.

Голмайстори: 0:2 Анг. Славов 48, 62, 1:2 Н. Сираков 64-д, 2:2 П. Петров 78, 2:3 В. Митов 84
Съдия: Христо Младенов
ЖК: Р. Андонов (Мин), Н. Сираков и Пл. Николов (ЛС)

Още от самото начало проличава, че гостите не са дошли да изиграят протоколен мач. Бързо се приспособяват към зимния терен, организацията в играта им е семпла, но ефективна. Внимателно действат в защита, но при всяка създала се възможност бързо прехвърлят сили напред. Там се разпорежда Ангел Славов, добре подпомаган от Верчо Митов. Двамата увенчават с три точни попадения усилията на своя отбор. Миньор печели съвсем заслужено. Победата би имала и по-голямо цифрово изражение, ако не са някои тенденциозни и неадекватни отсъждания на главния съдия. "Неубедително беше съдийството: особено в случая, когато не маркира засада на играчите в синьо, а малко след това "видя" нарушение в полето пред Генадиев и отсъди дузпа в полза на домакините" - пише Ст. Кукуванов на страниците на в-к "Народен спорт". И продължава: "Сините претърпяха конфузна загуба на старта на пролетния полусезон от отбор, който ги направи безпомощни".

28 март 1998 г.
МИНЬОР - ЛЕВСКИ 2:1
"Миньор" 9 000

Миньор: Емил Варадинов, Янек Кючуков, Владимир Арнаудов (55- Юлиян Янакиев), Николай Александров, Николай Арнаудов, Георги Караканов, Петър Анестиев, Здравко Лазаров, Иво Паргов, Георги Кьосев (86- Людмил Евгениев), Антон Евтимов (67- Иво Банкин)

Левски: Димитър Иванков, Владимир Иванов, Веселин Вачев, Милен Радуканов (76-Илиян Симеонов), Иван Василев, Христо Христов, Асен Николов (65-Дончо Донев), Александър Александров, Георги Иванов, Николай Тодоров (85-Йордан Маринов), Георги Борисов

Голмайстори: 0:1 Г. Иванов 50, 1:1 Здр. Лазаров 64-д, 2:1 Г. Кьосев 75
Съдия: Антон Гецов
Помощници: Писков, Гулев
ЖК: Я. Кючуков, Юл. Янакиев, Здр. Лазаров, Г. Кьосев, Ант. Евтимов (Мин); Вл. Иванов, М. Радуканов, Ив. Василев, М. Христов, Г. Иванов, Тодоров, Борисов (Л)
ЧК: Юл. Янакиев, Иво Паргов (Мин); Ив. Василев (Л)

Миньорци изиграват един от най-паметните си мачове и останали с 9 души побеждават устремилия си към шампионската титла Левски. В 34-ата минута удар с глава на Георги Кьосев среща напречната греда над Иванков. В последвалото разбъркване Иво Паргов и Димитър Иванков се спречкват и съдията Антон Гецов показва червен картон на централния нападател на Миньор. В 50-ата минута след грешка на Анестиев Радуканов овладява топката и намира Георги Иванов-Гонзо, който спринтира мощно и пуска топката покрай излезлия да го пресрещне Варадинов - 1:0 за Левски. Очакванията, че този гол ще реши мача, не се оправдават. В 54-ата минута топката среща ръката на Иван Василев от гостите, но съдията не реагира. В 64-ата минута при поредния си пробив Здравко Лазаров е спънат от Иван Василев и Антон Гецов няма как да подмине и това нарушение. Потърпевшият сам изпълнява 11-метровия наказателен удар и не оставя никакви шансове на Иванков - 1:1. След изравняването на резултата в играта на Левски настъпва пълно объркване. В тези минути са показани червени картони на Янакиев (Миньор) и Иван Василев (Левски). В 75-ата минута след центриране на Лазаров отляво Кьосев надскача защитниците на сините и изпраща за втори път топката във вратата на Иванков - 2:1 за Миньор.

6 май 2000 г.
МИНЬОР - ЛЕВСКИ 3:2
"Миньор" 10 000

Миньор: Виктор Георгиев, Яков Папарков, Николай Александров, Юлиян Янакиев (87- Петър Анестиев), Владимир Арнаудов, Иво Славчев, Димитър Георгиев (84- Велизар Димитров), Анжело Кючуков, Спас Стоименов, Славчо Павлов (80- Людмил Евгениев), Антон Евтимов

Левски: Димитър Иванков, Захари Сираков, Станимир Стоилов, Бисер Иванов, Веселин Вачев, Джон Ингълс, Чавдар Атанасов (71- Георги Георгиев), Серж Йофу, Георги Иванов, Асен Николов (80- Димитър Телкийски), Красимир Димитров (57- Юлиян Петков)

Голмайстори: 0:1 С. Йофу 39, 3:1 Ант. Евтимов 41, 46-д, 56-д, 3:2 Ст. Стоилов 90
Съдия: Костадин Костадинов
Помощници: Керезов, Джугански
ЖК: Я. Папарков, Н. Александров, Юл. Янакиев, Д. Георгиев, Анж. Кючуков, Сп. Стоименов, Сл. Павлов (Мин); Вачев, Атанасов (Л)
ЧК: Сп. Стоименов (Мин); Вачев (Л)

Миньор за пореден път показва, че срещу Левски играе много силно. Перничани печелят с 3:2 и връщат интригата в битката за титлата. Невероятен мач прави Антон Евтимов, който бележи и трите гола във вратата на Иванков само в рамките на 15 минути и влиза в историята. Сините откриват, материализирайки териториалното си надмощие. В 39-ата минута Георги Иванов-Гонзо надиграва персоналния си пазач Арнаудов, но остава съмнение, че си подкарва топката с ръка. Той отправя силен удар, Виктор Георгиев избива, но пръв до топката стига Серж Йофу и я вкарва във вратата. Радостта на сините обаче трае само две минути, след като Анжело Кючуков намира Антон Евтимов, той надбягва трима защитници и пуска топката покрай Иванков - 1:1. Миньор нанася решаващия си удар в първите 10 минути на второто полувреме, когато Евтимов на два пъти е точен от бялата точка. В 46-ата минута Иванков събаря Славчо Павлов, а в 56-ата минута отново вратарят на гостите нарушава правилата, хвърляйки се в краката на връхлитащия Евтимов. Секунди преди последния съдийски сигнал Станимир Стоилов стреля от границата на наказателното поле и оформя крайното 3:2 за Миньор.

25 октомври 2009 г.
ЦСКА - МИНЬОР 0:3
"Българска армия" 1000

ЦСКА: Иван. Караджов, Йордан Тодоров, Александър Бранеков (63- Тодор Янчев), Иван Иванов, Йордан Минев, Иван Стоянов (64-Владимир Манчев), Маркиньос, Костадин Янев, Спас Делев, Мишел Платини, Тодор Тимонов (51- Давид Силва)

Миньор: Ивайло. Иванов, Костадин Марков, Даниел Златков, Адриан Олегов, Васил Божиков, Ивайло Цветков, Пламен Крумов (88- Валмир), Горан Янкович (82- Димитър Мутафов), Христо Господинов, Румен Трифонов, Атанас Николов (65- Станислав Руменов)

Голмайстори: 0:1 Р. Трифонов 15, 0:2 Д. Златков 53, 0:3 Р. Трифонов 90
Съдия: Радан Мирянов
Помощници: Д. Вълков, М. Балулов
ЖК: Й. Минев, Ал. Бранеков, Ив. Иванов, Маркиньос (Ц); Хр. Господинов, В. Божиков, Д. Златков, Пл. Крумов, Р. Трифонов, Ат. Николов (М)
ЧК: Хр. Господинов (М)

Жълто-черните хвърлят най-голямата "бомба" в първенството, побеждавайки ЦСКА с 3:0 на "Българска армия"! Още в 15-ата минута Атанас Николов е изведен зад гърба на защитата, напредва и пуска топката успоредно към включилия се Румен Трифонов, който безпроблемно вкарва в опразнената врата. След гола избраниците на треньора Любослав Пенев не могат да отговорят адекватно и проспиват цялото първо полувреме. През второто картината не се променя особено. След центриране отляво защитата на ЦСКА увисва и непокритият Даниел Златков с глава отбелязва - 2:0 за Миньор. Любо Пенев реагира, като пуска в игра Владо Манчев, но и това не помага на червените. Петнадесет минути преди края съдията Радан Мирянов отсъжда много спорна дузпа след падане на Владимир Манчев. Вратарят на Миньор Ивайло Иванов обаче спасява удара на Мишел Платини от бялата точка. В края на мача Румен Трифонов оформя класическата победа на Миньор на "Армията".