в днешния брой НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА - 3 финала до припадък раждат вечното дерби

НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА - 3 финала до припадък раждат вечното дерби

13-08-2015 Една поредица на ЛЮБОМ??Р СЕРАФ??МОВ

Левски и ЦСКА спорят за купата 9 дни с топка, паднала от небето

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

Никой не знае кога дербито между червени и сини получава определението „вечно”. Първият им сблъсък на финала в турнира за националната купа през 1949 г. обаче убеждава всички, че се е родило ново велико футболно съперничество в България, което засенчва дотогава??ните. Спорът е титаничен, води се с променливо преимущество и продължава 9 дни, в които се играе футбол точно 5 и половина часа!
??сторията на българския футбол обаче ще??е да остане без безкрайната синьо-червена битка през пролетта на 1949 г., ако най-сетне несъвър??енствата във формата на провеждането на турнира не са премахнати. Финалната му част отново започва с осминафинали, но тогава към победителите в ??естте футболни зони се прибавят и десетте участници в А група. Благодарение на новия регламент, във финалната фаза столицата има вече не един, а цели 6 представители. Четири от тях преодоляват като гости своите съперници в първия кръг. Сензацията обаче е налице – в Бургас актуалният носител на трофея, софийският Локомотив, воден от унгарския треньор Едуард Пибер, рано-рано сдава трофея след 1:2 от местния Ботев (дне??ния Черноморец), който дори си няма наставник.
Не успява и друг столичен тим - Динамо (бив??ият Бенковски), който единствен от съгражданите си не е член на елита. Той печели битката за квота в Софийска зона, като побеждава на финала Спортист, но във финалната фаза е прегазен у дома с 1:4 от видинския Бенковски, който по онова време за първи и единствен път се състезава в А група. Ка??ата с имената става пълна няколко месеца по-късно, когато поредната безумна комунистическа намеса във футбола ни принуждава Левски по съветски образец да се преименува точно на Динамо като ведомствен клуб на пощенци и работещите в областта на леката и хранителната проми??леност. Другото Динамо пък потъва в небитието, след като се обединява с Локомотив под името Енергия.
1949-а е и годината на дебюта в турнира на ЦСКА под тогава??ното си название ЦДНВ – Централен дом на народната войска. Първият мач е в Ямбол срещу местния Партизанин, а първият гол за армейците реализира в 55-ата минута авторът на златното попадение за Локо Сф във финала през 1948 г., лявото крило Стефан Стефанов–Томито. До края на двубоя той става и първият червен играч с хеттрик за националната купа, а крайният резултат е 4:0. Във втория кръг обаче армейците се натъкват на яростната съпротива на милиционерите от софийския Спартак, водени от наставник, легенда на предвоенния ни футбол – Любомир Ангелов-Старото. 120 минути не са достатъчни, за да бъде излъчен победител – 1:1, а тогава лотарията на дузпите още не съществува. Във втория сблъсък блесва талантът на Стефан Божков–Стевето, чиито 2 гола се оказват достатъчни за крайното 3:2 за ЦСКА.
В същия ден плевенският Септември взема скалпа на втори елитен отбор – бургаския Черноморец, след като на осминафиналите е преодолял с 2:1 пловдивския Локомототив (под името Славия-Ченгелов) . В герой за домакините се превръща „??илото” Марин Константинов – Миняка, вкарал сам 2 гола и подал за третия за крайното 3:1 за Септември. На полуфинала плевенчани посрещат тогава??ния ??ампион ЦСКА, а двубоят е невероятен голов трилър, завър??ил 6:4 за столичани след непрекъсната гонитба в резултата. Първото полувреме приключва при 3:3, а едва след почивката проличава по-високата класа на гостите, които обаче дават свидна жертва за финала – титулярният страж Стефан Геренски–Рибата е сериозно контузен в лицето след сблъсък с плевенчанин.
На същия полуфинален етап от турнира Левски бие Славия с 1:0, като преди това се е справил като гост с пазарджи??кия Спартак - 4:1 и у дома с перни??кия Рудничар (сега Миньор) – 7:0. ??нтересът към двубоя между сини и бели е толкова голям, че пуснатите в предварителна продажба 30 000 билета са изкупени напълно 2 дни преди началния съдийски сигнал. После Славия подава контестация с мотива, че при гола с глава на Борислав Цветков е имало засада, а през второто полувреме не била отсъдена очевадна дузпа за фаул на италианеца Амедео Клева срещу Стефан Гецов. Шефовете на ЦФК (Централния футболен комитет) дори гледат филм за мача, сниман от държавното предприятие „Българска кинематография”, и отхвърлят жалбата като неоснователна.
Финалът за купата е чудесна възможност за реван?? за сините, които месеци по-рано губят ??ампионската титла в пряк дуел с новосъздадения ЦСКА. Продадени са 35 000 билета, „Юнак” буквално се пука по ??евовете си, публика е насядала на метър от тъчлинията, хора са увиснали като гроздове и на съседните дървета. Никой от онези щастливци обаче не предполага, че ще присъства на драма, за която ще разказват и на внуците си. ?? двата тима се готвят за мача на едно и също място – в Банкя, където сини и червени заедно прекарват свободното си от тренировки време, а точно в 17 часа в неделния ден 8 май лек транспортен самолет пуска от небето топката, с която 22-мата ще играят точно 330 минути, докато везната в спора се наклони към едната страна.
На терена няма място за приятелските усмивки от съвместния лагер сбор, играта е много нервна и груба, а до края съдията свири цели 52 нару??ения. Армейците повеждат още в 6-ата минута с гол на Стефан Стефанов, получил чудесен пас от Стефан Божков и вече предвкусват победата, когато 9 минути преди края Коце Георгиев стига пръв до отбита топка и я праща в мрежата за 1:1. В паузите водоноска пръсва усърдно сгурията на игрището (още няма тревно покритие), но неприятният прах се стеле навсякъде и уморява допълнително играчите в продълженията.
Времето е по-благосклонно 8 дни по-късно, когато се играе вторият финал. Под лекия дъждец този път червените дръпват с 2:0 в резултата, но само за 3 минути лявото крило на Левски Арсен Димитров–Ацко възстановява паритета. След втория си гол Ацко е понесен на ръце от изпадналите в делириум негови съотборници чак до централния кръг. 2:2 и нов мач само след 24 часа. Докога ще продължи този истински маратон? Точно 47 дни по-рано Крум Милев е поел в ръцете си червения клуб, а Палаврата този път залага на опита на неигралите в първите два двубоя Нако Чакмаков и Стойне Минев, пуска в игра и Никола Божилов. Сценарият е добре отработен – отново ЦСКА повежда, този път още във втората минута с дузпа, а Левски изравнява към края на редовното време – в 78-ата минута след самостоятелен рейд на Васил Спасов–Валяка. Продълженията са изпитание за волята, а към края им, в 113-ата минута, Арсен Димитров бележи гола на синята победа. Последният съдийски сигнал спира гладиаторската битка, голмайсторът за червените Божилов хваща под ръка един от сините реализатори - Спасов в пълно изтощение. „Върти ми се игрището”, признава Валяка. „?? на мен”, отвръща левият инсайд на червените. Докато връчват купата, унгарският треньор на Левски Режьо Шомлай ридае като дете и не крие сълзите си. На официалната трибуна се поздравяват височай??и левскари – министърът на пощите Цола Драгойчева и министърът на мините и подземните богатства Кирил Клисурски. България може да няма кой знае какви природни богатства, но от онзи 17 май 1949 г. вече е по-богата с вечната тръпка от червено-синьото противоборство във футбола .