в днешния брой НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА  - Борис спуска завесата на  турнира на Цар Борис III

НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА - Борис спуска завесата на турнира на Цар Борис III

09-07-2015 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

През 1942 г. Левски прави първия дубъл в историята на родния футбол

Царската купа също изглежда подвластна на естествените закони – има начало, живее свой живот и стига до закономерния си край. Тя надживява само с няколко месеца починалия при съмнителни обстоятелства Цар Борис III и неин вечен притежател става ??ампионът през 1943 г. Славия, а последният самостоятелен турнир за нея е година по-рано. После стремителният ход на бурните политически събития в България прави провеждането му практически невъзможно.
Символиката е пла??ещо очебийна. Борис Белков-Бучо от пловдивския Спортклуб е футболистът, заради когото скандално е прикъснат последния финал за Царската купа. В 72-ата минута на двубоя със софийския Левски той вдига високо крак за отскочила на близо метър топка и реферът пресилено го гони от игра. Това предизвиква вълна от недоволство и Спортклуб отказва да продължи. Завесата на турнира за Царската купа се спуска така, както е била вдигната през 1938 г. – при резултат 3:1 на финала за столичен срещу провинциален съперник и с присъдено впоследствие служебно 3:0. В деня на последния финал за купата на монарха антигероят Белков празнува 24-ата си годи??нина – той е роден на 3 октомври 1918 г. точно когато Цар Борис III се възкачва на престола. Нещо повече – по този повод родителите на пловдивчанина ре??ават да го кръстят Борис.
Петата Царска купа остава в историята и с първия дубъл в родния футбол – на Левски. Две седмици след злополучно завър??илия финал със Спортклуб, сините печелят и ??ампионската титла в епични двубои със скопския Македония. Един от двата гранда на предвоенния ни футбол, наред със Славия, добива право за участие в турнира чак в петото му издание. Пътят започва с нелека квалификация при нов регламент – представителят на Софийската спортна област се определя в един мач между първенците на Първа софийска дивизия (Левски) и Втората столична група (Спортист). Макар и трудно, сините побеждават с 2:1 кварталния тим от „Хаджи Димитър“ и се включват направо във втория кръг на финалната фаза. Началото е безоблачно – разгромен с 6:0 е хасковския тим България, а дебютният гол за столичани в турнира пада още в първата минута. Негов автор е клубната легенда Божин Ласков. Таранът с прякор Попето (завър??ил е духовната семинария, а после и медицина) е хирургически точен още на два пъти – в 46-ата и 48-ата минута, с което става и първият син играч с хеттрик в турнира.
На полуфинала обаче Левски трябва да мине през иглени у??и – гостуване на плевенския Скобелев-Победа-39. В състава на СП-39 се подвизава и чужденец – унгарецът Стефан Грегу??, който през сезон 1939/40 г. играе за съперника от София, но... под друго име – ??щван Пища. Пред близо 10 000 зрители на градския стадион сините започват със самочувствие и до 21-ата минута бележат 2 гола чрез Ангел Петров-Чори и Борислав Цветков-Жук. Плевенчани отговарят с попадение на атрактивния Марин Константинов-Миняка в края на първата част, но малко след почивката реферът отстранява за груба игра защитника на домакините ??ван Донков. Това умело е използвано от опитните гости и минути по-късно лявото крило Стоян Стоянов-Джуто сяка?? предре??ава крайния изход с трети гол за сините. В намален състав домакините се вдигат на щурм и до края на редовното време правят наглед немислимото – 3:3. Над игрището обаче пада тъмнина и съдията ре??ава двете продължения от по 15 минути да не се играят. На следващия ден именитите гости вече не допускат подценяване на ситуацията и 2:1 с два гола на Божин Ласков ги класира за финала.
На другия съперник в ре??ителния сблъсък за трофея пък е необходимо истинско чудо, за да стигне до битката с Левски. Спортклуб се превръща в пътуваща трупа, която се ла??ка с влакове и автобуси около 2500 км по мар??рута Пловдив – Битоля – Пловдив – Русе в рамките само на една седмица. На четвъртфинала в новоприсъединените към България земи пловдивчани трудно пречупват коравия Македония (Битоля). Нулевият резултат се задържа почти до края на второто продължение след редовните 90 минути, когато гостите отбелязват 3 бързи безответни гола. Уморените от пъте??ествията си играчи на Спортклуб имат сили само за едно полувреме на полуфинала в Русе срещу финалиста от преди??ното издание на турнира Напредък. До почивката обаче успяват да открият резултата чрез Костадин Янев, а след това действията се пренасят само пред тяхната врата, но героичните изяви на вратаря им Димитър Сотиров запазват до края минималната им преднина.
Финалът за купата отново се завръща в София, а постъпленията от него се оказват рекордни за цялата дотогава??на история на българския футбол. Билетите за мача от 20, 30, 50 и 100 лева са изкупени дни преди началото, което е съпроводено от официална церемония. Привържениците на Спортклуб правят невиждано дотогава „на??ествие“ в чужд град, като според оценки на столичната преса над 3000 пловдивчани пристигат в София, за да окуражават своя тим. На терена Левски е в стихията си и до 64-ата минута повежда с 3:0, преди Стефан Паунов да върне едно попадение.
Въпреки скандалния преждевременен край на двубоя благоразумието надделява и двата тима, строени в центъра на игрището, спортсменски се поздравяват. 22-мата получават специални медали, а няколко дни по-късно футболните ни управници тежко наказват пловдивчани за своеволието им да напуснат терена. Спортклуб и играчите му са изключени завинаги от спортното движение. „Завинаги“ се оказва от ден до пладне – по стара на??енска традиция година по-късно суровата санкция е отменена. Спортклуб обаче не успява да устои на историческите превратности и постепенно този много популярен тим от града на тепетата губи своята идентичност в тоталитарните времена чрез безкрайните обединения и трансформации, на които е подложен.