26-07-2019 Митко Илиев герой за Локо Пд

Митко Илиев герой за Локо Пд

26-07-2019 Тема спорт

Локомотив Пловдив се завърна с гръмка победа в Европа. Черно-белите удариха с 2:0 Спартак Търнава в първи мач от втория квалификационен кръг за ЛЕ пред 7000 зрители на "Лаута". В герой за домакините се превърна Димитър Илиев, който вкара две дузпи и донесе успеха.
Старши треньорът на смърфовете Бруно Акрапович бе заложил на състава, победил Славия с 3:2 в последния кръг у нас. Босненецът имаше една дилема преди срещата - дали Георги Илиев да започне вместо Ален Ожболт. Акрапович обаче предпочете героят от финала за купата с Ботев Пд, а ветеранът остана на пейката.
От своя страна треньорът на противника Рикардо Чеу не можеше да разчита на наказания румънски защитник Мутреа. В предни позиции той бе избрал Ван Кесел пред Собчик, който дори не бе в групата.
В началото, малко изненадващо, домакините оставиха владеенето на топката за словаците и те бързо създадоха първата опасност в мача. В 8-ата минута Дангубич центрира остро отляво, Таварес надскочи Томашевич и стреля опасно с глава, но за късмет на Луков топката профуча над гредата. Три минути по-късно Локо отговори подобаващо. Карагарен проби отдясно и пусна към Ожболт, който с удар от около 20 метра затрудни максимално стража на съперника, който изби в корнер. След още 180 секунди и Аралица опита своя късмет с далечен шут, който този път бе уловен от Русов. Постепенно черно-белите овладяха инициативата и се настаниха малко по-трайно в половината на гостите.
В 18-ата минута обаче при бърза контраатака Локомотив извади късмет и оцеля още веднъж. Таварес изведе отлично Ван Кесел на удобна позиция през разредената отбрана, но останал сам срещу Луков, той стреля в аут от десетина метра. Словаците атакуваха главно през централната зона на защитата, възползвайки се от слабостите на схемата с трима бранители. В една ситуация се наложи дори Момчил Цветанов да се връща и да предотвратява опасност.
След по-вихрените първи 25 минути играта се локализира в центъра, а Локо заигра по-уверено. В 34-ата Димитър Илиев отправи силен удар към далечния ъгъл на Русов от около 25 метра, но стражът се разтегна и изби. Пет по-късно обаче той бе в прегръдките на своите съотборници, откривайки резултата от дузпа. Томашевич изведе отлично Момчил Цветанов по лявото крило, той елиминира Оршула и бе фаулиран в наказателното поле от Мениш. От бялата точка Димитър Илиев реализира хладнокръвно в десния ъгъл на вратаря, пращайки го в другия.
Смърфовете натиснаха и в началото на второто полувреме и в 50-ата минута пропуснаха отличен шанс да удвоят. Умарбаев центрира от фаул, Езе се отскубна от защитата и стреля отблизо с глава, но топката се заби в земята и излезе в аут. Три минути по-късно Локо пропусна ново чисто положение. Умарбаев изведе отлично Аралица зад гърба на централните защитници Мениш и Месик, но нападателят, останал сам срещу вратаря, стреля до вратата.
След час игра черно-белите все пак нанесоха втори удар, и то по идентичен начин. Момчил Цветанов отново проби опасно отляво и бе фаулиран в наказателното поле от Оршула. Съдията пак посочи бялата точка, а Димитър Илиев с второ хладнокръвно изпълнение излъга стража на Спартак Търнава и хвърли трибуните в екстаз - 2:0. До края домакините удържаха аванса и се поздравиха с чист успех. Като смяна на терена се появи Георги Илиев, който игра при последната победа на Локо в Европа - срещу ОФК Белград през 2005-а.
Реваншът в Словакия е на 1 август (четвъртък) от 21:45 часа.