в днешния брой Мениджърското менте Мендоса мами Младенов

Мениджърското менте Мендоса мами Младенов

08-09-2016 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

Прострелват Стойчо Стоилов с 5 кур??ума, без капитана си Литекс губи финала на чужденците голмайстори

Една мениджърска измама всъщност се оказва четирилистна детелина за Левски в турнира за купата през пролетта на 2003 г. По време на зимната си подготовка в Турция сините чакат висок офанзивен играч от Еквадор, за когото плащат милиони, а получават дребничко менте на име Мануел Мендоса, което всъщност се оказва ляв бек. Години по-късно тогава??ният собственик на клуба Тодор Батков признава, че южноамериканецът е попаднал в Левски погре??ка: „Мениджърите ми обясняваха, че взимам левия вън??ен от националния, едно високо момче, той пристига и Баждеков го посреща на летището в ??станбул, за да го закара в лагера на отбора. Питам го колко е висок, Баждеков вика: „Колкото мен”. Както и да е, изкара 6 месеца и му платихме на момчето“. За краткия си престой в България Мендоса обаче остава завинаги в запалянковския фолклор с единствения си гол. Той е във вратата на ЦСКА и катапултира сините на финала за купата.
Малко преди прожекцията на „Герена” на филма „Ужилването” истинска житейска драма разтърсва Литекс и слага край на състезателната кариера на капитана на ловчанлии Стойчо Стоилов. На 14 ноември 2002 г. при свада на пътя в Благоевград националът е прострелян с 5 кур??ума от бив?? военен и 80 дни е между живота и смъртта в болница, където

претърпява
три операции

- на белия и черния дроб и на гръбначния мозък. Дни след инцидента, по време на реван??а на Литекс с Вихър (тогава с добавката Владислав) от Вълчи дол, феновете на оранжевите издигат плакат „Стойчо, Ловеч те обича!”, а с резервите си Литекс печели с 2:0 след 5:0 в своя полза в първия мач. Фазата на ??естнайсетинафиналите буди интерес с носталгичните спомени, породени от завръщането във финалния етап на турнира след 34-годи??на пауза на един от носителите на трофея, софийския Спартак. През 1968 г., малко преди да бъде обединен с Левски, тимът печели финал с 3:2 в емоционален дуел с Берое, а в състава му е нападателят Георги Цветков-Цупето, който е треньор и на възродения отбор. Бив??ият милиционерски тим, вече ли??ен от пагони и подвизаващ се във В група, прескача първото препятствие Локо Мз и отпада на осминафиналите в странни двубои с пловдивското Локо. На „Лаута” тимът, воден от Димитър Димитров, е в стихията си и разгромява спартаклии с 6:0. Реван??ът, игран в село Герман, се кротва до 68-ата минута, след която домакините нанизват 3 гола и пропускат още няколко изгодни положения, а Херо излиза извън кожата си заради лежерната игра на своите подопечни.
Бургазлията едва ли помни с добро и четвъртфиналните сблъсъци с Левски. 0:1 на „Герена” в първия двубой (в това издание срещите от всички етапи на надпреварата са при разменено домакинство) подхранва надеждите на локомотивци. След предпазливо първо полувреме на „Лаута” двамата централни защитници Станимир Стоилов-Мъри и ??лиян Стоянов-Коловати правят „сандвич” в наказателното поле на нападателя на Локо Пд Мартин Зафиров и реферът Валери Петровски свири дузпа. Вратарят Георги Петков,

наричан по онова
време Шадравана

заради буйната си къдрава прическа, обаче спасява ??ута на Красимир Димитров от бялата точка и зарът се обръща. В ответната атака на сините Омониго Темиле след 50-метров рейд подава на Димитър Телкийски-Мечо, който убива интригата с гол за гостите. Силите на пловдивчани стигат само за изравнително попадение, до??ло след центриране на Владимир ??ванов-Фугата и удар с глава на ??ван Пасков-Прасковата. Страстите избуяват в 68-ата минута, когато след сдърпване на Траян Дянков и Са??а Симонович настава меле между играчите на двата тима с активното участие на импулсивния наставник на железничарите. В баталните сцени се включват и феновете, които започват да хвърлят седалки и камъни и се опитват да нахлуят на терена. Мачът е прекъснат за няколко минути, а 8 зрители са арестувани. Впоследствие Локо Пд е ли??ен от домакинство за един мач, а Херо отнася още по-тежко наказание – 2 срещи далеч от скамейката.
Левски не е равностоен съперник в първенството на ЦСКА, воден от Стойчо Младенов, и излиза от позицията на аутсайдер в полуфиналния дуел с червените за купата. Първата среща на „Българска армия” може да влезе във футболните учебници като пример колко нелогична понякога е най-популярната игра и със сигурност е сред най-ко??марните в треньорската кариера на Младенов. Армейците имат огромен превес, португалецът Брито удря греда, а съдиите отменят гол на Емил Гъргоров с изключително красива задна ножица. Години по-късно реферът ??ван Добринов признава вина: „Според страничния арбитър откъм сектор В Неделчо Чакъров в момента на получаването на топката Бадема е бил в засада. Тук не искам да се измъквам. Смятам, че Неделчо така е видял ситуацията, така е реагирал. Проблемът е, че моето чувство бе, че попадението е истинско. ?? аз като главен съдия трябва??е да призная гола за редовен”. Временният вариант за треньор на Левски Георги Тодоров не може да разчита на контузените Георги Чиликов и Са??а Симонович и в атака залага на екстравагантен ход – преквалифицира централния защитник Георги Марков. Безкомпромисният Марков със страховития прякор Рендето обаче не се справя с новите задачи и още на почивката е заменен от Марсело Вава. Сините са се окопали в своята половина, а вратарят им Димитър ??ванков твори чудеса и изиграва един от най-силните мачове в своята кариера. Стражът обаче трябва да е щастлив, че изкарва двубоя до края. „??ванков бе безкрайно изнервен – спомня си Добринов. - Едно дете му върна топката, а той я отпрати в главата му силно и момчето се разплака. Побеснях и тръгнах с готовия червен картон. Когато стигнах до него, го попитах: „Кажи сега, нарочно ли го направи?“. Отговори ми с наведена глава: „Не исках“. Отвърнах му, че заради това му спестявам изгонване и го декорирах само в жълто”.
Краят на срещата идва по възможно най-болезнения начин за ЦСКА – в последните мигове Левски контраатакува, вратарят на домакините Стоян Колев излиза неразчетено извън наказателното си поле и е прехвърлен, а към падащата отвисоко топка в пеналтерията се втурват влезлият като резерва Мануел Мендоса и далеч по-снажният от неговите 165 см ръст халф на червените Артим Шакири. По куриозен начин еквадорецът надскача македонеца от албански произход и праща с глава топката в опразнената врата за 0:1. В реван??а вечните съперници правят нулево равенство за първи път от 21 години (преди??ното е от 15 декември 1982 г.), а най-интересният момент е в 71-ата минута, когато след единоборство на терена падат Христо Янев (ЦСКА) и Станислав Ангелов (Левски), след което се сритват, а реферът Антон Генов ги гони от игра.
Левски взима купата с 2:1 над достигналия за трети път до ре??ителния мач Литекс.

За първи път
в историята
на турнира

всички голове на финала са отбелязани от чужденци. Руснакът Костя Головской и сърбинът Са??а Симонович дават преднина за сините, в края мароканецът Мурад Хидиуед вкарва почетното попадение за ловчанлии. Головете падат след почивката, когато най-добрият играч на оранжевите, юно??ата на Левски Христо Йовов, вече е напуснал терена заради контузия. Другият ре??аващ момент за синята победа е опазването на преквалифицирания от централен бранител в централен нападател Живко Желев от защитника на сините ??лиян Стоянов. Жокерът Мендоса влиза като смяна и на финала, но вече е изконсумирал своите минутки слава.

Очаквайте следващия четвъртък
Рози за Фози – Здравко Здравков парира 4 дузпи на финала с ЦСКА и Литекс за втори път вдига трофея.