03-11-2014 Люис Хамилтън триумфира в Гран При на САЩ

Люис Хамилтън триумфира в Гран При на САЩ

03-11-2014 Тема спорт

Британецът Люис Хамилтън триумфира в състезанието за Голямата награда на САЩ във Формула 1. За Хамилтън това бе пета поредна победа в надпреварата. Хамилтън стартира от втора позиция, след тръгналия от полпози??ън Нико Розберг, но успя да спечели състезанието, а Розберг остана втори на 4,314 секунди.

С успеха в САЩ Люис Хамилтън взе общо 32 победа във Формула 1 кариерата си, което е рекорд за британски пилот. Освен това Хамилтън направи важна крачка към световната титла и вече има 24 преднина в класирането при пилотите. Британецът събра 316 точки, Нико Розберг е с 292 точки, а Даниел Рикардо с 214 точки.

Състезанието на пистата „Остин“ в Тексас бе много интересно, като още във втората обиколка, заради катастрофа между Адриан Сутил и Серхио Перес, се наложи влизането на кола за сигурност, която остана две обиколки на пистата. В тези моменти някои пилоти смениха гумите си, а малко по-късно Даниел Рикиардо изпревари Фернандо Алонсо.

В 16-ата обиколка Нико Розберг, който стартира от първа позиция влезе за смяна на гуми, Люис Хамилтън го последва, но излезе зад него. Две обиколки по-късно Нико Хюлкенберг получи технически проблем в болида си и отпадна, а Фернандо Алонсо изпревари Дженсън Бътън.

Постепенно Люис Хамилтън се доближи до водача Нико Розберг и успя да го изпревари в 25-ата обиколка, а после задържа лидерството си до края на състезанието.

На трета позиция завър??и пилотът на Ред Бул Даниел Рикиардо на 25,560 секунди от победителя, а Фелипе Маса остана четвърти. Валтери Ботас, който стартира като трети, фини??ира на пета позиция, а Фернандо Алонсо остана ??ести.

Третото място на Даниел Рикиардо пък е осми подиум за него през сезона, но означава и край на ??ансовете му за титлата. С тази са само съотборниците в Мерцедес Люис Хамилтън и Нико Розберг.

След Алонсо се наредиха Себастиан Фетел и Кевин Магнусен като седми и осми, а девети и десети завър??иха съответно Жан-Ерик Верн и Пастор Малдонадо.

В класирането при конструкторите води Мерцедес с 608 точки, пред Ред Бул с 363 и Уилямс с 238 точки.