в днешния брой Левски си намери майстора в Турция

Левски си намери майстора в Турция

07-02-2020 Тема спорт

Левски загуби с 1:2 последната си контрола в Турция – отстъпи на петия в украинския елит Александрия. Сините изоставаха с 0:2 след час игра. Този път финалният им щурм не доведе до обрат, както бе в предишните спаринги, и стигнаха само до един гол, дело на Станислав Костов от дузпа.
Мачът бе нещо като генерална репетиция за дербито с ЦСКА на 15 февруари. Изненадващо в стартовия състав не започна нидерландецът Стайн Спиерингс, а в ролята на плеймейкър бе Мазурек. Атаката водеше Дени Алар.
Още в 30-ата минута Левски можеше да поведе, но изстрел на Мазурек от границата на пеналта премина покрай левия стълб. Украинците обаче бяха тези, които играеха по-офанзивно, а силният вятър духаше в посока на нападенията им. Наложи се Миятович да спасява силен удар на Хрицук. Сините имаха проблеми с изнасянето на топката. Футболистите на Александрия пресираха високо, стояха много близо до възпитаниците на Хубчев и не им позволяваха спокойно да овладеят топката, камо ли да я отиграят бързо и да похванат атака. Опитите за дълги подавания също не вървяха заради вятъра. Затова логично Александрия владееше играта, но не успяваше да стигне до чисти ситуации. В първия четвърт час левскарите рядко минаваха централната линия с топка в крака.
В 19-ата минута столичани направиха бърза атака. Тя бе подхваната от Миланов и продължи през Славчев и Станислав Иванов. Те обърнаха фланга, включиха в нападението Мазурек, Паулиньо и Горанов, но след центрирането на последния защитник изби пред носа на Алар. Това бе и най-доброто, което сините показаха. Малко след това Паулиньо бе фаулиран в пеналта миг преди да нанесе удар, но незнайно защо съдията не отсъди дузпа.
Тези две ситуации бяха знак за по-активни действия. Левски изнесе играта и продължи да затруднява украинците. Шутове от отлични позиции на Мазурек и Станислав Иванов пък бяха блокирани. Веднъж пък Тиам провали обещаващо нападение. Футболистите на Хубчев заиграха със самочувствие, започнаха да разиграват, да притискат съперника, който минути по-рано изглеждаше много по-здрав физически, бърз, пъргав и знаещ какво иска.
В 33-ата минута Александрия откри след контра. Вратарят Панкив изби центриране, Ситало се отскубна по левия фланг и след дълъг рейд влезе в пеналта. След това стреля от малък ъгъл, топката рикошира в хвърлилия се на шпагат Тиам и прехвърли приклекналия Миятович – 0:1. Нападението продължи точно 15 секунди, а Тиам също носи вина, защото можеше да предотврати попадението. Левски не успя да отвърне подобаващо – стигна само до удар на Алар, спасен от Панкив.
Като цяло украинците заслужено водеха на почивката, защото бяха по-настъпателният тим в по-големи периоди. Въпреки че нямаше много чисти положения, проверката бе интересна и в добро темпо. Фланговете на Левски бяха пасивни, а същото може да се каже и за Мазурек.
Втората част отново започна с по-добра игра на украинците, а Миятович спаси удар с глава. Хубчев не прибягна веднага до смени. В 56-ата минута Алар стреля на сантиметри над гредата от фаул. Миятович пък отрази шут от упор. След час игра украинците пак вкараха – след центриране отляво в пеналта Задерака изпревари Горанов и с глава вкара неспасяемо в горния ляв ъгъл – 0:2.
Постепенно Хубчев направи доста промени, а в 75-ата минута столичани получиха дузпа за игра с ръка на бранител на украинците в пеналта. От бялата точка Костов не сбърка – 1:2. До края Левски се вдигна на щурм, а след центриране на Нашименто Тиам от 5 метра пропусна да вкара с глава. В добавеното време двата тима се сдърпаха, а реферът изгони Горанов.
Днес Левски се прибира в България, след като спечели три от проверките си в Турция и загуби една.