02-02-2017 Левски не затрудни Фенерите в

Левски не затрудни Фенерите в "Универсиада"

02-02-2017 Тема спорт

Волейболният отбор на Левски загуби първия си мач от 1/8-финалите на турнира за Купата на CEV. "Сините" паднаха тежко от турския гранд Фенербахче СК (??станбул) с 0:3 (16:25, 16:25, 17:25) в среща, играна тази вечер в пълната с близо 2500 зрители зала "Универсиада".

Реван??ът е на 16 февруари (четвъртък) от 17,30 часа българско време в ??станбул. Волейболистите на Левски трябва да направят истинско чудо и да спечелят с 3:0 или 3:1, за да стигнат до т.нар. "златен" гейм. От друга страна Фенербахче трябва да спечелят само два гейма, за да се класират за 1/4-финалите на Купата на CEV. Там ще ги очаква победителя от двойката между ??вейцарския Волей (Амрисвил) и френския Аячо.

Първият гейм на срещата започна по-добре за Фенербахче, които бързо поведоха с 3:0 след гре??ки на Мартин Павлов от сервис и Спас Байрев в атака и отлична блокада на ??брахим Емет. Разликата нарасна до 6:1 след два страхотни единични блока на словенския национал Ален Шкет и Емет. Въпреки тайм-аута за Петър Шопов, първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за "фенерите" след атака през центъра на Емет. Постепенно Левски намали до 9:7 след силна атака на Павлов и гре??ка на френския посрещач от турския гранд Гийом Кеске. Фенербахче моментално си върна преднината и даже я увеличиха до 13:7 след две успе??ни атаки на звездата на отбора Метин Той и нов блок и контра на Шкет. Последва второ прекъсване за Петър Шопов, но независимо от това турците задържаха предимството си до 16:9 след ас на разпределителя Селчук Ке??кин. Фенербахче продължи да води до 20:13 след блок-аут на Кеске, след което момчетата на Велико Ба??ич спокойно взеха гейма с убедителното 25:16 след сервис в аут на влезлия като резерва за Левски Гордън Люцканов.

В началото на втората част "фенерите" отново дръпнаха с 2:0 след гре??ка при мрежата на разпределителя на Левски Николай Манчев и контра през центъра на европейския вице??ампион със Словения Ален Пайенк. Резултатът стана 4:1 след гре??ка на Александър Кордев. Преднината на Фенербахче продължи да расте до 6:2 и 8:3 след поредна успе??на блокада на ??брахим Емет. "Сините" успяха да намалят до 9:7 след блок-аут и мощен ас на Спас Байрев и контра на Мартин Павлов. Разликата бе стопена до 10:9, което накара Велико Ба??ич да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Фенербахче веднага си върна преднината при 13:9 след мощна атака на Метин Той последвана от две контри на Ален Шкет. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 за турския гранд след атака в аут на Байрев. Предимството на "жълтите канарчета" от ??станбул стана 19:12 след ас на Шкет. Фенербахче без проблеми задържаха преднината си и затвориха гейма в своя полза при 25:16 след блок-аут на Шкет и пусната топка на разпределителя Селчук Ке??кин, с което поведоха с 2:0.

?? третия гейм стартира добре за Фенербахче, които поведоха с 2:0 след поредна блокада на Ален Шкет. Последва равенство при 3:3 след блок-аут на Мартин Павлов и гре??ка на ??брахим Емет. Турският тим моментално си върна преднината при 6:3 след гре??ка от сервис на Гордън Люцканов, който остана в игра, контра на Емет и неразбирателство в състава на Левски. Последваха два страхотни блока на капитана на "сините" Теодор Богданов и 6:5. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за "фенерите" след атака на Ален Пайенк. Постепенно Левски изравни при 10:10 след блок-аут на Павлов и гре??ка при мрежата на турския разпределител Селчук Ке??кин. Фенербахче си върна преднината при 13:11 след две поредни гре??ки на домакините, но Левски моментално стигна до 13:13 след атака на Павлов и контра на Симеон Александров. "Жълтите канарчета" от ??станбул отново дръпнаха с 16:13 след две атаки на Метин Той и аут на Люцканов. ??грата продължи точка за точка до 18:15, след което последва успе??на блокада на Ален Пайенк за 19:15. В крайна сметка Фенербахче спечели гейма с 25:17, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за Левски бе Мартин Павлов с 12 точки (52% ефективност в атака, 36% позитивно и 4% перфектно посрещане), а Симеон Александров завър??и с 10 точки (43% ефективност в атака, 33% позитивно и 11% перфектно посрещане). За тима на Фенербахче над всички Ален Шкет с 18 точки (4 блока, 1 ас, 59% ефективност в атака, 55% позитивно и 9% перфектно посрещане) за победата.

ЛЕВСК?? (СОФ??Я, БЪЛГАР??Я) - ФЕНЕРБАХЧЕ СК (??СТАНБУЛ, ТУРЦ??Я) 0:3 (16:25, 16:25, 17:25)
ЛЕВСК??: Николай Манчев 1, Спас Байрев 6, Симеон Александров 10, Мартин Павлов 12, Теодор Богданов 3, Александър Кордев 3 - ??вайло Лалов-либеро (Гордън Люцканов 2, Милослав Димов, Людмил Бенов)
Стар??и-треньор: Петър Шопов
ФЕНЕРБАХЧЕ: Селчук Ке??кин 4, Метин Той 12, Ален Шкет 18, Гийом Кеске 3, Ален Пайенк 9, ??брахим Емет 8 - Мехмет Йозбек-либеро (Огулчан Ятгин, Алперай Демирчилер-либеро)
Стар??и-треньор: Велико Ба??ич.