в днешния брой Левски на 100 - Дебютът в Европа

Левски на 100 - Дебютът в Европа

21-11-2013 Жаклин Михайлов, с безценното съдействие на Георги Манов

12 септември 1965 година е паметен ден в летописа на футболен клуб Левски. С правото на ??ампион на страната отборът се включва в най-престижната клубна надпревара на Стария континент - турнира за Купата на европейските ??ампиони. Един твърде закъснял дебют, чакан с огромно нетърпение от синята общност. Още повече че едва ли може да има по-подходящ миг за новото начало. Левски е воден от велик предводител - Рудолф Витлачил, а в състава блести съзвездие от гении и таланти. Най-накрая Левски стига до незабравимите европейски следобеди и вечери.

Началото е в Стокхолм

Първият противник на сините от София е силният ??ведски клуб Юргорден. Делегацията на българите пристига на 10 септември, а два дни по-късно пред 3500 зрители двата отбора стартират първата част от своята битка за класиране напред в турнира. Всичко започва повече от добре за гостите. Тече осмата минута и играчът с номер 8 прострелва ??ведския вратар. За историята – Жоро Соколов – Йогата бележи първия европейски гол за своя славен тим. В течение на мача домакините успяват да осъществят обрат, но крайният резултат от 1:2 като цяло е благоприятен за Левски. Стартът е успе??ен – първопроходците на „Евро” Левски са Бисер Михайлов, ??ван Здравков, ??ван Вуцов, Георги Георгиев, Малин ??ванов, Георги Златков, Александър Манолов, Георги Соколов, Стефан Абаджиев, Са??о Костов и техният лидер и кумир Георги Аспарухов.
Реван??ът в София по тогава??ните правила се провежда близо месец по-късно. На 3 октомври пред пълния стадион в квартал „Подуяне“ сините излизат само с една мисъл – да направят удоволствие на своите почитатели и да отстранят Юргорден. Отборът играе вдъхновено и стига до разгромното за гостите 6:0. Първия гол на родна земя бележи Георги Аспарухов в 13-ата минута. Само още 5 са му необходими, за да осигури печелив??ата разлика. ?? предава щафетата на следващите в типичния си благороден стил. Христо ??лиев – Патрата, който е отсъствал от първия мач в Швеция, фиксира класическото 3:0 в 33-ата минута. Миг по-късно една фамозна фигура от онова време – Симо Николов, увеличава разликата с още един гол. Симеон Николов е позабравен, но той също е оставил своята неизличима следа в мачовете на Левски от онзи славен период. След почивката отново Христо ??лиев и Стефан Абаджиев узаконяват пълното синьо превъзходство. В последния половин час Левски спира да бележи, за да покаже, че не е от онези отбори, които държат непременно да унижат докрай съперника. Тази линия на спортсменско поведение е залегнала в кодекса на синята чест и рядко е накърнявана.

Следващият съперник е Бенфика

Жребият отрежда за съперник в осминафиналите португалския Бенфика. По онова време лисабонските орли са вторият по сила и престиж футболен клуб в Европа след Реал Мадрид. Два пъти са европейски ??ампиони и притежават едно уникално поколение от футболисти, водено от мегазвездата Еузебио. Бенфика е най-доброто, срещу което Левски може да си свери часовника. Да се види дали прекрасната синя генерация може да получи и европейска легитимност. Развоят на двата мача категорично доказва, че Левски има място сред най-силните в Европа. Признава се от всички, отборът получава комплименти за блестящата си игра. Медиите в Европа засипват с хвалебствия българите
Първият мач срещу Бенфика е на „Герена“ и е останал в историята като най-посетения двубой на този стадион. Официалните сводки са за 45 хиляди зрители, но присъствалите твърдят, че общият брой може да е бил и 60 хиляди. Без хиперболи, на стадиона наистина не е съществувало нито едно празно местенце. Нито на трибуните, нито на стълбите, нито на пространството над седалките. Очевидци твърдят, че зрелището определено не е било подходящо за хора с клаустрофобия - толкова нагъсто е било чове??кото множество. Но е имало и какво да се види. Българският гений Гунди срещу португалската черна пантера Еузебио - двама от най-изявените футболисти на своето време. Сблъсък на колоси, но и на велики клубове.
Левски е воден от световния вице??ампион Витлачил, португалците от завърналия се отново при тях двоен носител на КЕШ Бела Гутман. Датата 10 ноември 1965 година е паметна за Левски. Началото е дадено от унгарския рефер Гьори. Синята деветка се понася към вратата на гостите, едни от най-добрите защитници в света са безпомощни пред неговия талант и Левски излиза напред. Светът се запознава с Гунди. Голът окрилява домакините, публиката е в екстаз, сините са в атака. Но тогава настъпва мигът на въл??ебника от Мозамбик. Еузебио се възползва от недоразумение в синята отбрана и изравнява резултата. Така идва и почивката. Левски започва с щурм второто полувреме и в 59-ата минута споменатия по-горе Мони Николов записва името си в историята. Втори гол за Левски и отново сините са напред в резултата. Груба гре??ка на вратаря Бисер Михайлов обаче отнема заслужения успех и намалява ??ансовете за реван??а. Почти от тъча Еузебио намира българската мрежа.

Епичният мач на „Лу??“

Вторият мач между Бенфика и Левски се играе на студентския празник 8 декември. Цитаделата на орлите е видяла много отбори, унизени от домакините. Левски обаче не попада сред тях. Колкото и да е била огромна културната разлика, колкото и малък да е бил опитът на сините, те излизат, за да победят и отстранят великия си противник. Няма как да е другояче, след като в техния състав е Георги Аспарухов. В състава на гостите има само една промяна сравнение с първия двубой - Методи Бончев е заменен от върналия се в тима Са??о Костов. Този мач на „Лу??“ е останал като най-великия мач на Гунди. По-голям дори от знаменитото му представление на „Уембли”, доколкото подобни сравнения са възможни. Той още в 3-ата минута дава аванс на Левски. ?? отново неговият голям съперник и приятел Еузебио връща своя тим в играта няколко минути по-късно. Бенфика налага своята игра и чрез Торес и Колуна излизат напред в резултата. В 75-ата минута, когато всичко изглежда ре??ено, Гунди отново избухва с втория си гол в мача. Последните 15 минути са много трудни за домакините, които все пак не допускат нов гол. А в техния звезден тим са Аугусто, Жермано,Симоу??, Жасинто и споменатите Торес и Колуна. ?? голямата им звезда Еузебио. Този тим и до днес е в ТОП 10 на най-великите единайсеторки на всички времена. Левски обаче се държи достойно и губи с чест. Европа и светът виждат с очите си, че в България има един уникален футболен клуб. Преминал през какви ли не Голготи, оцелял, за да създава радост на хората. Началото на синята приказка от много славни мачове на Левски в Европа е поставена по възможно най-впечатляващия начин.