в днешния брой Левски за купата – хегемонията продължава

Левски за купата – хегемонията продължава

03-05-2018 ЕК??П НА „ТЕМА СПОРТ“

(Продължение от вчера??ния брой)

На 9 май Левски ще се опита да спечели 26-ата си купа в битка срещу Славия. Сините са хегемон в турнира, а любовта им с този трофей (независимо как се е казвал през годините) сяка?? е от пръв поглед.
„Тема Спорт“ ви предлага ретроспекция на всичките финали на тима от „Герена“. След като в миналия брой ви представихме тези от 1942 до 1965 г., днес ще ви запознаем с тези от 1965 до 1985 г.

1967 г. – Пазете Гунди
в последните секунди

В полуфиналите зрителите на националния стадион „Васил Левски“ стават свидетели на „бижуто“ на турнира, сътворено от Левски и Локо Сф. Първото полувреме преминава при пълно превъзходство за сините – 4:1 с хеттрик в рамките само на 15 минути на Симеон Николов-Картофа. След почивката, водени от своя капитан Никола Котков, червено-черните се вдигат на щурм и 7 минути преди края резултатът става 4:4. ??зтичат последните секунди на 90-те минути, когато дясното крило на сините Цветан Веселинов-Меци пробива по фланга и центрира пред вратата на ??ван Деянов. Железният защитник на железничарите Георги Христакиев, известен с прозвището Хери Смъртта, изпуска Георги Аспарухов, който бележи за 5:4. Пощурялата от радост синя агитка още на стадиона ражда рефрена, ехтял цяла нощ из София и дълги години след това: „Пазете се от Гунди в последните секунди!“.
Във финала сините срещат друг столичен тим – Спартак. В първия половин час противникът се държи. С гол на Аспарухов Левски повежда с 1:0 в 32-ата минута, а през втората част чрез Христо ??лиев и Симеон Николов сините затвърждават превъзходството си – 3:0.

1969 – Поражение
от ЦСКА след 7:2

Сините печелят групата си в турнира. В полуфинал в Бургас те се изправят срещу пловдивския Ботев (тогава Тракия). Тимът от „Герена“ прави обрат за 3:1, като Георги Аспарухов прави асистенции за две от попаденията.
Финалът между Левски и ЦСКА е чакан с небивал интерес. Това е първият двубой на вечните съперници след гръмовното 7:2 за сините в първенството 5 месеца по-рано (на 17 ноември 1968 г.).
Сините повеждат, след като Васил Митков-Шопа довкарва избита топка – 1:0 в 20-ата. Следват 3 пропуска на Гунди и зарът се обръща. След почивката ЦСКА изравнява чрез Димитър Мара??лиев, а 4 минути преди края на редовното време Петър Жеков поема топката далеч от вратата и изненадва вратаря Георги Каменски – 2:1 за червените.

1970 г. – Реван?? и първи
дубъл от 2 десетилетия

През 1969/70 г. в битката за трофея се срещат обичайните заподозрени – Левски и ЦСКА. Начело на сините се е завърнал Рудолф Витлачил, с когото тимът пи??е едни от най-вълнуващите страници в историята си в средата на 60-те години. Вторият период на „Герена“ на треньора, наричан Татко Руди, е определян парадоксално от самия Витлачил като... гре??ка. Гре??ка, белязана от дубъл, който е първи за тима от 1950 г.
В 11-ата минута на финала с армейците младият централен защитник на Левски Георги Тодоров-Топето се впуска в атака, преодолява трима и подава на Павел Панов, който вкарва от нищожен ъгъл. В началните секунди на второто полувреме бързоногото крило Цветан Веселинов-Меци се понася по фланга и почти от аутлинията прави резултата 2:0. До края ЦСКА отговаря със стихиен натиск и попадение на Боби Станков.

1971 г. – ??грайте за Гунди

На 30 юни 1971 г. в катастрофа на Витиня живота си губят легендите на българския футбол Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков. Три дни по-късно предстои финалът в турнира Левски – Локо Пд, който е отложен с близо 3 месеца.
Със или без Гунди и Котето, нищо не може да спре Левски по пътя му към 11-и трофей от турнира. ?? в трите си двубоя от груповата фаза сините са без контузените Аспарухов и Котков.
??стинска драма е четвъртфиналът с ЦСКА. След гонитба в резултата мачът завър??ва 2:2 в редовното, а после са нужни цели 18 удара от бялата точка, за да има победител. Синият страж Бисер Михайлов обаче спасява 4 дузпи – на Димитър Якимов, Георги Денев, колегата му Стоян Йорданов и Аспарух Никодимов. Гунди гледа отстрани трилъра, защото е контузен.
Отложеният финал на турнира се играе на… „Народна армия“, защото на „Васил Левски“ има световно по борба. За него на сините не е необходим по-силен допинг от простичките думи на треньора им Йончо Арсов в съблекалнята: „??грайте и за Гунди!“ Те излизат на терена и буквално смачкват съперника до почивката – 3:0. Някак символично първият гол, при това с глава, е на „деветката“ в състава, призвана да замени Аспарухов – Георги Цветков-Цупето. След него вкарват Янко Кирилов и Петър Кирилов.

1974 г. – Рико??ет
коства трофея

Турнирът през 1974 г. с право претендира да е надпреварата с най-странен регламент. В името на по-добрата подготовка на националите ни за финалите на световното първенство в Германия финалната му фаза започва необичайно късно – към края на май, а Левски и ЦСКА се включват на полуфиналите. Те са привилегировани, защото от 22-мата национали 8 са от сините, а 7 от червените. Очаквано, съперниците се срещат на финал, който е през август. Мара??лиев дава преднина на ЦСКА. В началото на второто полувреме Левски изравнява – след пас на Воин Войнов централният нападател Георги Цветков-Цупето бележи. Редовното време завър??ва 1:1. В 101-ата минута силен фалцов ??ут на Божил Колев рико??ира, подлъгва вратаря Стефан Стайков и влиза в мрежата. – 2:1. ЦСКА стига до юбилейната си 10-а купа и сериозно застра??ава рекордьора Левски, който до онзи момент е с 11. Палачинката обаче така и не се обръща – тимът от „Герена“ е рекордьор в турнира и до днес.

1976 г. – Рекорд по
ритници в драма на финала

На полуфиналите Левски елиминира Локо Сф с 3:1, а главно действащо лице в двубоя е 20-годи??ният халф на сините Емил Спасов. В 23-ата минута вкарва напред след пас на Павел Панов, но скоро червено-черните изравняват от пряк свободен удар, изпълнен от Ради Здравков. В последните 4 минути Спасов бележи два пъти – след самостоятелен рейд и дузпа за нару??ение срещу Георги Цветков-Цупето.
Във финала на 2 юни ЦСКА и Левски изиграват един от най-скандалните и драматични мачове, продължил 120 минути, в които двата тима извър??ват 143 (!) нару??ения. 65 000 зрители препълват стадиона въпреки изливащия се като из ведро дъжд. Само за 3 минути Левски повежда с 2:0 чрез Йордан Йорданов-Пиката (18) и Павел Панов (21), а до края на първото полувреме армейците изравняват за 4 минути с попадения на Божил Колев (36) и Георги Денев (40).
След по-спокойна втора част следва ново синьо изригване в началните минути на продълженията. Георги Цветков-Цупето извежда Левски напред, но секунди по-късно Милен Горанов възстановява равенството. ЦСКА няма трети отговор след стотната минута, в която отново Цупето вкарва за 4:3.

1977 г. – Последният мач
у нас на Кирил Миланов

В битка за трофея се изправят Левски и Локо Сф. Твърди се, че в онзи сезон железничарите са помогнали на сините за титлата, а от „Герена“ трябвало да им върнат жеста за купата. Договорката обаче пропада, а на терена двата отбора се ритат като кучета. Йордан Стойков-Бумбо малтретира цял мач тарана на сините Кирил Миланов - Байко. Сините дърпат с 2:0 с голове на Воин Войнов и Йордан Йорданов, а Ради Здравков намалява в 76-ата минута.
След мача отборите имат банкети на едно и също място – парк-хотел „Москва“. Тогава и от двете страни тръгват да сдобряват Миланов и Бумбо, които цял мач се заканват да се сбият. Вместо да си стиснат ръцете, те премерват мускули. Миланов нокаутира играча на Локо, който е откаран с линейка. Миланов е съден и изваден от физкултурното движение. Повече не се появява на мач за първенство или купа, с изключение на 4 международни мача за Левски. Партията съсипва кариерата и съдбата му на 28 години.

1979 г. – Хеттрик на
Панов бележи финала

4 април 1979 г. – полуфинал за купата между ЦСКА и Левски. Близо до аутлинията, от почти невъзможен ъгъл Руси Гочев изстрелва истински снаряд, топката се отбива в напречната греда зад вратаря Георги Велинов и тупва някъде около голлинията. Един рефер е сигурен в правотата на ре??ението си, но тревожно обръща глава към трибуните, сяка?? търси височай??е потвърждение. „??деално видях, че топката падна зад голлинията – споделя десетилетия по-късно арбитърът Йордан Жежов. „За секунда обаче погледнах към официалната трибуна, където се белее??е косата на вис??ия партиен функционер Милко Балев. Всички знаеха за неговата фанатична преданост към ЦСКА и как само ако поиска??е, може??е да зачеркне с един замах кариерата ми. Въпреки това категорично посочих центъра“. Левски печели с 2:1 и стига до финала, в който се изправя срещу Берое. Старозагорци откриват с гол на халфа Георги Стоянов-Бръснаря. Само минута по-късно след неразбирателство между бранителя Христо Белчев и вратаря Тодор Кръстев Павел Панов изравнява. Левски установява превъзходство и до 60-ата минута взима надеждна преднина с точни изстрели на Руси Гочев и Павел Панов – 3:1. Тогава Берое сменя титулярния си вратар, но и това не помага – Панов оформя своя хеттрик.

1984 – Купата е синя
при знаменития требъл

Стадион „Дружба“ в Кърджали е изцяло реконструиран за 20 дни, а седящите места от 6000 стават 18 000. Те обаче се оказват крайно недостатъчни за огромния интерес към финала между Левски и Ботев Пд. На мача са допуснати 12 000 правостоящи, а още 15 000 заявки за билети остават неудовлетворени.
Двата тима правят изключително оспорван и нервен финал, изпъстрен с грубости. В 55-ата минута дълъг пас зад центъра извежда Костадин Костадинов в наказателното поле на сините. Той е подкосен от бранител и дълго лежи контузен, а е щатен изпълнител на дузпите в Ботев. Зад топката застава лявото крило Атанас Па??ев, но ??утът му от бялата точка е спасен от Борислав Михайлов. 25 минути по-късно Божидар ??скренов-Гиби нахлува в пеналтерията на пловдивчани и пада – дузпа. От бялата точка Емил Спасов литва вратаря Вичев и праща топката в противоположния ъгъл – 1:0.

1985 г. – Черният 19 юни

За финала за купата на 19 юни 1985 г. е изписано всичко. Тогава грозните сцени на терена са придружени от скрити апаратни борби в коридорите на властта и водят до ликвидирането на Левски и ЦСКА.
Федерацията залага мина с назначението на рефера Ахмед Я??аров-Мечо, който не е подготвен и физически, и психически за войната, която ще избухне на игрището. Мечо спе??но се завръща от Черноморието, където лекува болен крак. ??скрата пламва след гол на Георги Славков за ЦСКА в 26-ата минута, при който той побутва топката с ръка, а сините спират да играят в очакване на съдийския сигнал. Свирката на Я??аров обаче мълчи. Последствията са непредвидими. На терена започва касапница, подклаждана от гре??ни реферски ре??ения. В 73-ата минута десният бек на Левски Пламен Николов разкъсва до кръв прасеца на левия крак на Радослав Здравков и е изгонен от игра. Пет минути по-късно, малтретиран през целия двубой от Костадин Янчев, синият халф Емил Спасов стиска здраво за гу??ата своя пазач, в настъпилото меле се намесва и кибритлията Христо Стоичков, а виделият се в чудо Я??аров отстранява и тримата. Веднага след последния сигнал, до??ъл при 2:1 за ЦСКА, Боби пробягва половината терен, за да блъсне силно рефера в гърдите. Напрежението ескалира и в тунела.
След мача футболът става арена за разчистване на сметки между вис??естоящи в партийната йерархия. С ре??ение на Секретариата на ЦК на БКП са разбити два клуба, но и десетки съдби. ??зключени завинаги от футбола са Борислав Михайлов, Пламен Николов, Емил Спасов, Емил Велев и Христо Стоичков. Треньорите Манолов и Методиев са задраскани дори от енциклопедиите от онова време, както и ??ефовете на двата клуба Борис Станков и Кръстю Чакъров. Отнета е купата на ЦСКА, а Левски е ли??ен от спечелената вече ??ампионска титла.