30-12-2019 Късен обрат закопа Арсенал срещу Челси

Късен обрат закопа Арсенал срещу Челси

30-12-2019 Тема спорт

Челси постигна драматичен успех с 2:1 над Арсенал в лондонското дерби от 20-ия кръг на Висшата лига. Сините изоставаха в резултата до 83-ата минута на мача, но постигнаха изключителен обрат, който ги утвърди в Топ 4 и задълбочи кризата при топчиите. Артилеристите нямат победа вече 5 поредни мача, като дори новият мениджър Микел Артета на този етап не успява да промени негативната тенденция.
Като цяло домакините стояха добре на терена през почти целия мач, но в края отново показаха старите слабости, които им костваха толкова много точки от началото на кампанията. Столичани завършиха със само един успех в последните си 15 мача за календарната 2019-а (всички турнири).
Всичко започна чудесно за момчетата на Артета, които откриха след 13 минути игра на "Емирейтс". След изпълнение на корнер Чеймбърс отклони топката, а габонският голаджия Пиер-Емерик Обамеянг я прати във вратата на Кепа Арисабалага за 1:0. В първите 30 минути на дербито Арсенал тотално надиграваше съперника, което пък накара Лампард да направи ранна смяна и да пусне Жоржиньо. Именно присъствието на италианския национал се оказа ключово за изхода в мача.
В средата на втората част играчите на Арсенал започнаха да изглеждат уморени, а Челси усилваше своя натиск. Тогава Жоржиньо, който вече имаше жълт картон, спря опасна контра на топчиите със задържането на съперник. Реферът имаше основания да го изгони, но в крайна сметка не му вдигна втори жълт картон въпреки огромните протести на домакините.
Така се стигна до 83-ата минута, когато Мейсън Маунт центрира, а вратарят Бернд Лено направи непростима грешка. Немецът увисна, а топката отиде право в Жоржиньо, който я вкара на празната врата в мрежата - 1:1.
Четири минути по-късно пълният обрат бе факт. Челси организира брилянтна контраатака, която Тами Ейбрахам завърши с гол, за да донесе успеха на своя тим. Асистира му Вилиан.
Така сините остават на четвъртата позиция в класирането, докато Арсенал е на незавидното 12-о място, на 6 точки над зоната на изпадащите. След като вкараха гол в 13-ата минута, те отправиха само още три изстрела до края на двубоя, но нито един от тях не бе в очертанията на вратата на Кепа. Топчиите вече имат четири поредни домакински загуби (3 във ВЛ и 1 в ЛЕ), докато сините на Франк Лампард спечелиха второ поредно лондонско дерби на чужд терен. В предходното си гостуване те сразиха и Тотнъм с 2:0.
Бившият нападател Крис Сътън, който коментира мача пред ВВС, обобщи по този начин видяното в дербито: "Със сигурност Артета ще бъде съсипан от начина, по който загуби мача. Станахме свидетели на ужасяваща грешка на Бернд Лено. Слабото съдийство също коства много на домакините. Жоржиньо трябваше да бъде изгонен, но Челси също заслужава поздравления. Сините отговориха добре след слабото първо полувреме. След паузата те бяха по-енергични и решителни".
Арсенал - Челси стана и мачът с най-много жълти картони от началото на сезона в Англия - девет. За последно имаше толкова много през февруари на срещата между Борнемът и Уулвърхемптън.