в днешния брой Купата на лигата е запазена марка за Сити

Купата на лигата е запазена марка за Сити

02-03-2020 Тема спорт

Манчестър Сити спечели за трета поредна година Купата на лигата. Гражданите подчиниха с 2:1 Астън Вила на "Уембли", но бирмингамци излязоха с достойнство от този сблъсък. Те дори можеха да шокират небесносините, след като в края на срещата нацелиха греда, но триумфът остана за Пеп Гуардиола и неговите момчета. Това бе четвърти трофей от турнира за Сити в последните 5 негови издания, както и общо седми в историята на клуба. С най-много купи от състезанието е Ливърпул с 8.
Гуардиола направи няколко изненади в стартовия си състав. Гражданите имат наистина голяма дълбочина и качество, но беше шокиращо да видиш звездата Кевин де Бройне и титулярният вратар Едерсон да започват финала на пейката. На тяхното място на терена излязоха Клаудио Браво и Фил Фодън.
Астън Вила започна по-силно и още в третата минута Ел Гази без малко да открие. "Шампиони на Европа - никога няма да пеете това", скандираха феновете на бирмингамци заради наказанието от УЕФА, което получиха Сити. С напредване на времето обаче гражданите се съвзеха и упражниха натиск. И в 20-ата минута логичното се случи. Родри центрира към задната греда, където Фил Фодън свали топката към Серхио Агуеро. Аржентинецът, без да се бави, шутира от движение и след лек рикошет в Тайрън Мингс топката влетя в мрежата на Ниланд. По този начин нападателят вече има 10 попадения във вратата на Вила в последните си 6 срещи, а бирмингамци за първи път се озоваха догонващи в резултата в турнира.
Сити тръгна да решава мача и не след дълго вкара отново. Този път късметът не бе на страната на бирмингамци. Голът падна от ъглов удар, който обаче трябваше да бъде аут. Гюндоган центрира, Родри изпревари Гилбер и мощно с глава удвои. Дийн Смит бе бесен и не спести нищо на четвъртия рефер, но от това нямаше голяма полза.
Положението се влоши значително за Вила, който изглеждаше, че отчаяно се нуждае от почивката. Тимът почти не пипаше топката, но получи неочакван подарък от очакван герой. След трансфера си от Евертън Джон Стоунс не спира да прави грешки, при това фрапантни. Логично все по-често се говори, че той ще бъде продаден това лято, а поредната му изцепка дойде в 41-ата минута. Той се подхлъзна и не успя да овладее една изритана топка, което позволи на Ел Гази да напредне по лявото крило. Египтянинът прати чудесен пас към Мбвана Самата, който намали.
В началото на второто полувреме Вила стоеше прибран в своята половина и подканяше Сити да пресира. Като цяло и двата отбора действаха страхливо след почивката и опасностите не бяха много. В 72-ата минута халфът на бирмингамци Марвелъс Накамба влезе ужасяващо в краката на Агуеро, но получи само жълт картон. Дори ВАР не промени решението на съдията Лий Мейсън.
Първият точен удар за втората част дойде в 74-ата минута. Родри пак стреля с глава, но Ниланд спаси. Малко след това Агуеро пропусна златен шанс да сложи точка на спора. Бернардо Силва центрира, а волето на аржентинеца премина на сантиметри от левия стълб.
На "Уембли" всички се питаха какво чака Астън Вила и защо не се хвърля в атака. Отговорът дойде в 88-ата минута, когато Грийлиш центрира от корнер, а Бьорн Енгелс нацели греда с глава. Последваха няколко инфарктни последни минути, в които гражданите трепериха за своята крехка преднина. Все пак Сити оцеля и триумфира за трети пореден път в Купата на лигата. С подобно нещо може да се похвали единствено Ливърпул (б.р. - 4 пъти между 1981-а и 1984-а). Вила пък продължава да чака първия си трофей от 1996-а насам.